Nevelké, ale výrazné tvrziště středověké tvrze, pravděpodobně ze 13. stol. Bylo vybudováno na místě eneolitického výšinného sídliště chamské kultury s prvky kultury řivnáčské a kulovitých amfor, jde o nejvýchodnější lokalitou chamské kultury u nás.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2009
Tvrziště leží mimo značené turistické cesty a je poměrně obtížné jej najít. Nejsnazší je proto použít GPS navigaci, případně postupovat podél Cholínské strouhy – drobné vodoteče pramenící nedaleko Křepenic. Z Křepenic ke strouze vede cesta procházející kolem bývalého koncentračního tábora (viz samostatné heslo).
M.C., 28.11. 2009
historie

Nevelké, ale výrazné tvrziště v poloze Malé (Dolejší) Kolo na ostrožně nad ústím Cholínské strouhy do Vltavy. Oválná plocha (cca 40 x 20 m) srázné ostrožny byla opevněna obloukovitým příčným příkopem, širokým 12 m a 7 m hlubokým. Tato dispozice je výsledkem úprav ve středověku, kdy zde stávala (jak prokázal archeologický průzkum) blíže neurčená tvrz, pravděpodobně ze 13. století. Z tohoto období byly na ploše centrálního pahorku objeveny stopy obdélníkové stavby o velikosti cca 20 x 8 metrů. Průzkum však prokázal i starší osídlení – eneolitické výšinné sídliště chamské kultury s prvky kultury řivnáčské a kulovitých amfor. Při obvodu plochy archeologové našli stopy sedmi či osmi malých pravoúhlých, do skály zahloubených chat s ohništi. Dále se zde našla kamenná industrie, pískovcové brousky a zlomky žulových drtidel na obilí. Sídliště nad bývalým brodem přes Vltavu je považováno za nejvýchodnější lokalitou chamské kultury.

Milan Caha (zdroj: Sklenář, K., Sklenářová, Z.,Slabina, M.: Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Libri, Praha 2002), 28.11. 2009

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Nalžovické Podhájí

Místa v okolí

 Horní Kolo
 koncentrační tábor
 Křepenice
 židovský hřbitov
 Čelina
 synagoga
 Veselý vrch
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hříměždice
 Kňovice
 Zrůbek
 Hrazany
 Radíč
 Příčovy
 Červenka
 Ostromeč
 Drtinova rozhledna
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 Osečany
 Třebnice
 špýchar
 boží muka
 Sudovice
 Skrýšov u Sedlčan
 dům Salaš
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Starý Knín
 morový sloup
 Drahoušek
 nová radnice
 Čámského mlýn
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Krcáb
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Zikmunda
 Červený Hrádek
 Doubravice
 Jablonná
 Vrškamýk
 Plešiště
 Pořešice
 Vysoký Chlumec
 Suchdol
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Zduchovice
 Králova stolice
 Čertův most
 Štětkovice
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Tloskov
 Nedrahovice
 Vojkov
 Svojsíkova mohyla
 židovský hřbitov
 Obora
 Hrádek u Lovčic
 Tloskovský mlýn
 kaple sv. Anny
 Teletínský lom
 Lovčice
 most Dr. E. Beneše
 Bolechovice
 Dobrohošť
 Zvěřinec
 Smolotely
 Lidkovice
 Lešany
 Měšetice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 8346
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama