Skromné zbytky hradu založeného zřejmě ve 13. stol. na výrazném vápencovém vrchu Krasín, který je přírodní rezervací. První zmínka o hradu pochází z r. 1318. Z r. 1549 se dochoval podrobný soupis hradního inventáře. V r. 1550 byl záměrně pobořen a po r. 1583 je již uváděn jako pustý.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Hrad Súča se nachází na západním Slovensku asi 13 km od hraničního přechodu Starý Hrozenkov na výrazném vrchu Krasín. Nejlépe se k hradu dostanete z obce Dolná Súča, z jehož okraje vede na vrch turistická stezka s informačními cedulemi. Po cestě jsou dvě studánky. Z hradu se toho příliš nedochovalo, ale za cestu stojí už jen samotný nádherný výhled z vrcholku Krasína, na němž je vysílač. Cesta k hradu od okraje obce měří asi 2,5 km a není nijak náročná ani strmá.
Luděk Vláčil, 24.8. 2015
popis

Na levém vrcholku výrazného vápencového trojvrchu Krasín stál hrad Súča a na prostředním je dnes vysílač. Celé území Krasína je přírodní rezervací. Hrad se skládal ze samotného hradu, který byl na nejzapadnější části vrchu oddělen od předhradí příkopem. Kvůli poměrně brzkému zániku hradu, jeho úmyslnému poničení a také proto, že doposud nebyl archeologicky prozkoumán, není známa jeho podoba ani stavební vývoj.

Luděk Vláčil - Zdroj: kniha Encyklopedie slovenských hradů , http://www.slovenskehrady.sk, 24.8. 2015

historie

Hrad byl založen zřejmě ve 13. stol., nasvědčují tomu kamenné střepy nalezené v místě hradu. První písemná zmínka pochází z roku 1318 v souvislosti s kastelánem nekorunovaného krále Matúše Čáka. V roce 1393 ho s mnohými dalšími hrady získal Ctibor ze Stibořic. V roce 1430 dal hrad věnem Zikmund Lucemburský královně Barboře. Ta se zasloužila o zlepšení opevnění hradu, rozšíření a prohloubení příkopů. Po roce 1444 získal hrad Štěpán, bratr bojovného Pankráce ze sv. Mikuláše. Po jeho smrti hrad získal Štěpán Zápolský. Jeho syn Jan jej však musel odevzdat císařskému stoupenci Alexiovi Thurzovi kvůli konfliktu s Ferdinandem I. o uherskou korunu. V roce 1536 se hradu násilím zmocnili Jan a Rafael Podmaničtí. Z roku 1549 se dochoval podrobný soupis hradního inventáře, který zmiňuje hlavně hospodářské vybavení - kuchyni, kovárnu, ruční mlýn, pivovar, pekárnu a studnu. Kromě toho také bojovou výzbroj, k níž patřily…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů-Libri-Praha-2007 , http://www.slovenskehrady.sk, 19.8. 2015

Půdorys místa


© Zdroj: z knihy: M. Plaček, M. Bóna, Encyklopedie Slovenských Hradů, Libri, Praha, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Kľúčové
 Záblatie
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Borčice
 Kostolná
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Štítná nad Vláří
 Adamovce
 Brumov
 Zemianské Lieskové
 Brumov
 Bohunice
 Klobušice
 Vršatec
 Pruské
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 Zemianske Podhradie
 Horné Motešice
Základní informace místa
ID místa: 12425
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama