Tvrz, postavená v 15. stol., kdy nahradila starší tvrz ze 13. stol. Od 1. pol. 14. stol. se odtud píše rod z Řesanic (Žasanic), od r. 1400 Řesanští z Kadova, od r. 1534 Jan ze Strojetic. V držení jeho rodu do 17. stol., poté časté střídání majitelů. Kolem r. 1800 upravena na hospodářský objekt.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na dochované budovy tvrze s nízkou budovou drůbežárny uprostřed
© Filip Matoušek 7/2003
Ves Řesanice se nachází asi 3.5 km jihozápadně od Kasejovic v bývalém okrese Plzeň – jih a dodnes se zde ve svahu mezi návsí a kostelem dochovaly pozůstatky mladší ze zdejších tvrzí, postavené rodem Řesanských z Kadova.
Filip Matoušek, 6.4. 2005
historie

Historie a popis

Po Řesanicích se již od poloviny 14. století psal zdejší rytířský rod, po roce 1400 pak Řesanští z Kadova a po roce 1534 získal zdejší zboží Jan ze Strojetic. V majetku jeho dědiců zůstaly Řesanice až do 17. století; poté se majitelé rychle střídali a protože se za Janovských z Janovic posléze staly součástí většího statku, přestalo být zdejší panské sídlo využíváno a kolem roku 1800 došlo k jeho přestavbě na hospodářský objekt, který se v upravené podobě dochoval dodnes. V Řesanicích muselo existovat starší panské sídlo ještě před vznikem dochované tvrze, nebylo však dosud lokalizováno a jen hypoteticky lze uvažovat o jeho umístění někde v blízkosti kostela Všech svatých, který pochází již z poloviny 13. století. Zřejmě po jeho zániku byla Řesanskými z Kadova postavena v průběhu 15. století nová tvrz o něco jižněji ve svahu pod kostelem. Dodnes jsou zde dochovány dvě budovy; na západě je to mohutné…  číst dále

Kolektiv: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000., 6.4. 2005

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Kasejovice

Místa v okolí

 synagoga
 Oselce
 kostel sv. Ondřeje
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 Životice
 Defurovy Lažany
 Podhůří
 židovský hřbitov
 Pole
 Lnáře
 Kadov
 Tchořovice
 kostel sv. Jiljí
 Dožice
 Starý Smolivec
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Pětnice
 boží muka
 Záboří
 Zelenohorská pošta
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 kaple sv. Vojtěcha
 Hvožďany
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Blatná
 parostrojní lihovar
 stará radnice
 kaple Božího hrobu
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Bratronice
 Strašná skála
 Hrádek
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Zámecký mlýn
 Pražská brána
 Podbranský mlýn
 socha sv. Barbory
 Poustevna
 Rosenauerův mlýn
 Na Skále
 radnice
 Podměstský mlýn
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 Prádlo
 Čekanice
 Třemšín
 Třemšín
 Ženatý dub
 Lovčice
 Potenštejn
 kostel sv. Václava
 Ballymote
 Nalžovy
 Chocenice
 Miřenice
 Chocenice
 Hradiště
Základní informace místa
ID místa: 2979
Typ místa: tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama