Hřbitov vznikl v polovině 19. století, užíván byl místní židovskou komunitou do druhé světové války. Má rozlohu 1475 m2, dochovalo se na něm cca 50 náhrobků, nejstarší z konce 19. století, nejmladší z roku 1928. Na hřbitově jsou pohřbeni příbuzní hudebního skladatele Gustava Mahlera.
Hlavní obrázek místa
hřbitovní zeď
© Milan Caha 10/2012
Hřbitov je cca kilometr od obce a cesta k němu není nijak značená. Je přístupný, ale v jeho bezprostřední blízkosti stojí chaty, kterým je třeba se vyhnout – nejlépe po hrázi rybníka.
12.10. 2012
historie

Židovská komunita v Pravoníně je doložena od počátku 18. století. Nejvíce Židů zde žilo v osmdesátých letech 19. století (71 lidí). Synagoga zde fungovala do 20. let 20. století. V roce 1930 je zde doloženo již jen 9 židovských obyvatel. Hřbitov vznikl v polovině 19. století, užíván byl do druhé světové války. Má rozlohu 1475 m2, dochovalo se na něm cca 50 náhrobků, nejstarší z konce 19. století, nejmladší z roku 1928. Na hřbitově jsou pohřbeni příbuzní hudebního skladatele Gustava Mahlera.

Milan Caha (zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004), 12.10. 2012

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Pravonín

Místa v okolí

 Pravonín
 Machlov
 Bolina
 kostel sv. Kateřiny
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 kostnice
 židovský hřbitov
 Velký Blaník
 Olešná
 Kalamajka
 Býkovická skála
 pivovar
 studánka sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podblanická galerie
 Vítův mlýn
 Vlašim
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 židovský hřbitov
 Čínský pavilon
 židovský hřbitov
 Trhový Štěpánov
 židovský hřbitov
 Domašín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 boží muka sv. Rocha
 Libouň
 Lukavec
 kaple
 Kamberk
 Zátiší
 Růžkovy Lhotice
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Zvěstov
 Nespery
 židovský hřbitov
 železniční most
 Alberovice
 Vyklantice
 Psáře
 Soutice
 Elbančice
 kaplička U Kněžny
 Černýš
 most u Borovska
 Odlochovice
 Hacpurek
 Šelmberk
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 Borovsko
 Borovsko
 židovský hřbitov
 Chotýšany
 Chotýšany
 kostel sv. Anny
 špýchar
 Jankov
 Kácov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 Kovářka
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 panský pivovar
 Zruč nad Sázavou
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Onšov
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 pivovar
 kostel sv. Martina
 solnice
 Jemniště
 Kácov
 kostel sv. Mikuláše
 Zruč nad Sázavou
 Jemniště
 Pechburg
 židovský hřbitov
 rozhledna Babka
 Radvanov
 Horka II
 Radvanov
 Třebešice
 Kočičí hrádek
 Hořepník
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 10975
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama