Původně pozdně románský kostel ve Volenicích prošel gotickou a renesanční přestavbou. Pozdně barokní západní věž a jižní předsíň jej dotvořily na přelomu 18. a 19. století. Roku 1909 byl zrekonstruován podle projektu Kamila Hilberta.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2010
Volenicemi prochází silnice II/172 (Strakonice - Strašín). Parkování je možné bez omezení na rozměrné návsi. Za kostelem lze navštívit museum venkovského statku. Autobusové spojení funguje prakticky jen v pracovních dnech. Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají pravidelně o nedělích od 10.00.
Ivan Grisa, 14.7. 2010
historie

Kostel svatých Petra a Pavla ve Volenicích

Volenice jsou jako majetek svatojiřských benediktinek připomínány poprvé roku 1223. Brzy poté zde byl postaven poměrně velký románský kostel, ze kterého se dochovaly obvodové zdi hlavní lodi a lichoběžníkového presbytáře. Okolo roku 1325 byl presbytář prodloužen o pětiboký závěr a sklenut křížovou klenbou. Velkou renesanční přestavbu provedl roku 1577 Tommaso Rossi z Mendrisia, původem švýcarský zedník, působící v nedalekých Strakonicích. Přistavěl jižní boční loď, sakristii a uzavřel klenbou se sítí hmotných žeber loď hlavní. Dominantou kostela i celé obce je vysoká hranolová věž, přisazená k západnímu průčelí v ose hlavní lodi v letech 1770–80. Vzhledem k rozměrům bývalého hřbitova je její přízemí průchozí. V letech 1815–20 prošel kostel úpravou vnějšího vzhledu a získal jižní předsíň. Poslední významná oprava proběhla roku 1909 podle projektu Kamila Hilberta. Vnitřní zařízení pochází většinou z II. poloviny 18.…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 14.7. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 4. [T/Ž], Academia, Praha 1982
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Volenice

Místa v okolí

 Štěchovice
 Kladruby
 Ohrazenice
 Kladruby
 Tažovice
 kamenný most
 Hvížďalka
 Frymburk
 Boží kámen
 Vojnice
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Střelské Hoštice
 Žižkův most
 kostel sv. Anny
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Němčice
 Hoslovice
 Podměstský mlýn
 Střela
 Střela
 Kbíl
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 kostel sv. Klimenta
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Prácheň
 Maleč
 Žichovice
 Žihobce
 Dřešínek
 židovský hřbitov
 Libětice
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Kalvarie
 Doubravice u Volyně
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Dražovice
 Dražovice
 Dobrš
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Jana a Pavla
 Nihošovice
 Strakonice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Husův sbor
 Strádal
 Hrad u Strašína
 Sluneční kámen
 Přečín
 kostel sv. Václava
 Větrný kámen
 synagoga
 Měsíční kámen
 Velký Bor
 Budětice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Hoštice u Volyně
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Řepice
 Záluží
 Bratronice
 Pětnice
 Sedlo
 Lipová Lhota
 Záboří
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 radnice
 Miřenice
 děkanství
 křížová cesta
 Královský kámen
 Kohoutí kříž
 Panský dům
 boží muka
 Pustý hrádek
 židovský hřbitov
 Čkyně
 Kašperk
 lesopark Prašivice
 kostel sv. Martina
 Čekanice
 kaple Dobrá voda
 Lčovice
 Nalžovy
 Ballymotte
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 radnice
 pranýř
 Sedlice
 Želibořice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Volenice
Husovo náměstí 1
387 11 Katovice
Tel: 721 901 533
http://www.katovice.cz/
farnost.katovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9231
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama