Zámek z počátku 19. století, nyní v majetku obce. V zámeckém parku se nacházejí zbytky staré tvrze (viz samostatné heslo).
Hlavní obrázek místa
hlavní část zámku, nyní zde sídlí obecní úřad
© Jaroslav Špiroch, 05/2018
Malá obec Kladruby se nachází v okrese Strakonice, zhruba 10 km západně od Strakonic. Má jen necelých 140 obyvatel. Leží při severním okraji Šumavského podhůří na vedlejší silnici severně od obce Štěchovice na silnici II/172 z Katovic do Strašína. První písemná zmínka o ní pochází z r. 1405. Železnice ani turisticky značené cesty jejím územím neprocházejí.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 13.8. 2018
popis

Zámek stojí v dolní části obce a je přístupný od východu z hospodářského dvora. Patrová, podsklepená budova zámku je kryta mansardovou střechou, na níž je věžička s hodinami. Empírový portál je orámován dvojicemi plochých pilastrů. Zámek je necitlivě zasažen dosazením moderních velkých oken a roztodivnými přístavky. Je obklopen zámeckým parkem o rozloze 2 ha s ohradní zdí, jejíž část v místě, kde stával romantický altán, je tvarována do podoby hřbetu draka s ještěří hlavou v čínském pojetí. V zámeckém parku roste památný strom, zvaný "Dračí jilm". Dále v zámeckém parku najdeme nedaleko zámku zbytky tvrze, upravené do romantické podoby (viz samostatné heslo).

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolekt., nakl.Svoboda 1986, Jaroslav Špiroch, 18.6. 2014

historie

Od r. 1701 se stal majitelem statku František Sezima z Vrtby a vystavěl novou tvrz (stará tvrz - v zámeckém parku, viz samostatné heslo). O nové tvrzi je zmínka při prodeji r. 1707 Františku Karlu Villánymu. Ten však již po dvou letech prodal kladrubskou tvrz s dvorem a vsí manželům Františku Albrechtu Frueweinovi z Podolí a Anně Alžbětě, roz. Milíčovské z Braumberka. R. 1741 se dostal do dražebního řízení a v r. 1745 jej koupil Antonín Běšín z Běšin. Od r. 1747 se vystřídalo na zadluženém statku ještě několik dalších majitelů, až v r. 1804 koupila Kladruby Marie Františka Údrcká, roz. Sanchezová di Artigoza. Za ní byla nová tvrz patrně upravena na zámek, o němž je zmínka z r. 1807 při prodeji statku Karlu Neunkirchenovi. Další majitelé statku na zámecké budově v podstatě nic nezměnili. Z nich na sklonku 19. století vlastnila Kladruby rodina Tascheků. Rytíř Taschek proslul jako cestovatel. Nyní je zámek…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, kolekt., nakl.Svoboda 1986, Jaroslav Špiroch, 18.6. 2014

Další texty historie
pověsti

Smrtící hora.

Smrtící hora je les západně od Kladrub. Bylo zde nalezeno mnoho starých podkov a zbraní. Rodina rytíře Tascheka na Kladrubech požadovala, aby jí byl každý nalezený památný předmět dovezen. Pověst praví, že zde Jan Žižka z Trocnova svedl velikou bitvu, když táhl od Velkého Boru do Prachatic.

Webb obce, Jaroslav Špiroch, 27.3. 2017

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Kladruby

Místa v okolí

 Kladruby
 Štěchovice
 Střelské Hoštice
 Hvížďalka
 Žižkův most
 Boží kámen
 Ohrazenice
 Tažovice
 kamenný most
 Frymburk
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 kostel sv. Anny
 Vojnice
 Střela
 Střela
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Mačice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Kbíl
 Němčice
 sýpka a kalvarie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hoslovice
 Žichovice
 Strakonice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Rabí
 synagoga
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Dřešínek
 Maleč
 Doubravice u Volyně
 kostel sv. Václava
 Nihošovice
 Žihobce
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Dražovice
 Bratronice
 Pětnice
 Dražovice
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
 Řepice
 Záboří
 Budětice
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Hoštice u Volyně
 děkanství
 křížová cesta
 Přečín
 synagoga
 Hrad u Strašína
 Sluneční kámen
 židovský hřbitov
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Větrný kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Měsíční kámen
 židovský hřbitov
 Čekanice
 Kadov
 Osek
 Chanovice
 Miřenice
 Záluží
 Sedlo
 kaple Dobrá voda
 Ballymote
 boží muka
 Sedlice
 Královský kámen
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 Škvořetice
 kostel sv. Markéty
Základní informace místa
ID místa: 11775
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama