Tvrz v Ohrazenicích obsahuje pozůstatky původního sídla drobné šlechty z přelomu 13. a 14. století. Současná podoba je především výsledkem renesanční přestavby, provedené před rokem 1586. Součást areálu dvora, využívaného k chovu koní.
Hlavní obrázek místa
Tvrz od jihu
© Ivan Grisa 07/2010

Tvrz v Ohrazenicích

Existenci tvrze v Ohrazenicích dokládá zmínka o Oldřichu Tažovci z Ohrazenice, který zde sídlil roku 1360. Od počátku 16. do konce 18. století patřila Kocům z Dobrše, kteří původní budovu změnili na sýpku a přistavěli k ní nejprve renesanční, a pak barokní obytné místnosti. Jejich erb se nachází nad severním portálem. Raně barokního původu jsou i některé budovy přilehlého hospodářského dvora. Současnou podobu dala tvrzi přestavba v polovině 19. století. Dvůr s tvrzí slouží dnes chovu koní.
Ivan Grisa, dle Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo 2000, 14.7. 2010
historie

OHRAZENICE.

Ve vsi Ohrazenici (ve farnosti Volenické) bývala tvrz, která později předělána na sýpku. Zde seděl léta 1360 Oldřich Tažovec z Ohrazenice, jenž nosil na štítě dva klíče. Léta 1380 připomíná se Pešek Ohrážka z Ohrazenice a 1. 1390 Dětleb odtudž. Od 1. 1517 připomíná se Markvart Koc z Dobše jako držitel zdejší tvrze. Syn jeho Adam Koc zdědiv statek otcovský asi 1. 1519 vložil si 1. 1549 tvrz, dvůr a ves Ohra zenice v obnovené dsky zemské a téhož roku Kateřině z Dlouhé Vsi, manželce své, na statku svém Vojnickém věnoval. Byl dobrý hospodář a mnoho dědin přikoupil. Dočkav se znamenitého stáří, přečkal syna Bohusuda a zůstavil statek synům Janovi Markvartovi a Dětlebovi a vnukům svým. Zemřel 1. 1573. Dědici zůstali v ne dílnosti až do 1. 1582. Tehda požádal Dětleb za díl a dostal ves nice, z nichž povstal statek Volšovský. Ostatní hospodařili po spolu až do 1. 1586, kdež přišlo rozdělení na díl Ohrazenický…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvrze české, díl XI. Prachensko, 24.9. 2021

Půdorys místa

plán přízemí, černě předpokládané zdivo ze 14. století, křížkovaně přestavba z přelomu 15. a 16. století, kolmé křížky - renesanční úprava z konce 16. století, neznačené zdivo převážně barokní ze 17. století
© Jiří Slavík, Ladislav Svoboda, 1995 (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Volenice

Místa v okolí

 Tažovice
 kamenný most
 Boží kámen
 Štěchovice
 Vojnice
 Frymburk
 Frymburk
 Kladruby
 Kladruby
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Hvížďalka
 Na Vrškách
 kostel sv. Anny
 Mačice
 Hoslovice
 sýpka a kalvarie
 Němčice
 kostel sv. Václava
 Žižkův most
 Střelské Hoštice
 Maleč
 Kbíl
 Dřešínek
 Kalvarie
 kaple sv. Anny
 Žihobce
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Dobrš
 Střela
 Střela
 Doubravice u Volyně
 Žichovice
 Podměstský mlýn
 Libětice
 Nihošovice
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Dražovice
 kostel sv. Klimenta
 Přečín
 Dražovice
 židovský hřbitov
 Prácheň
 kaple sv. Václava
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Sluneční kámen
 Hrad u Strašína
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Větrný kámen
 kostel sv. Mikuláše
 Měsíční kámen
 Strádal
 Strakonice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 synagoga
 Husův sbor
 Záluží
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Hoštice u Volyně
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 Budětice
 Sedlo
 Kohoutí kříž
 Královský kámen
 Čkyně
 boží muka
 Velký Bor
 synagoga
 Řepice
 Putkov
 Pustý hrádek
 kostel sv. Martina
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 Lčovice
 Kašperk
 rychta/fara/radnice
 Miřenice
 Bratronice
 radnice
 mariánský sloup
 děkanství
 kostel sv. Martina
 křížová cesta
 Panský dům
 kostel sv. Markéty
 radnice
 židovský hřbitov
 hradiště Věnec
 pranýř
 Zálezly
 lesopark Prašivice
 Nalžovy
 Ballymotte
 Obří hrad
 Želibořice
Základní informace místa
ID místa: 9232
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama