Kostel sv. Ondřeje, původně raně gotický ze 3. čtvrtiny 13. st., stavební úpravy ze 16. a 18. st. Jednolodní s pravoúhlým presbytářem, přístavkem a jižní předsíní, fasády zdobené sgrafity. Při vstupu na hřbitov pseudogotická zvonice z 19. st.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Ondřeje od jihozápadu
© Filip Matoušek 7/2007
Kostel sv. Ondřeje v Bezděkově leží v severní části vsi při silnici na Hradiště a Lnáře a ihned zaujme především svým stavem, neboť je velmi pěkně zrekonstruován, což je u církevních památek bohužel stále spíše výjimka. Velmi pěkná okolní krajina nabízí možnosti koupání i pěkných výšlapů po značených i neznačených cestách, za návštěvu pak rozhodně stojí blízké Chanovice či tvrz v Kadově.
F. Matoušek, 2.10. 2007
popis

Kostel sv. Ondřeje je původně raně gotický z doby po r. 1250, upravovaný v 16. a 18. století. Jednolodní stavba je zakončena presbytářem s pravoúhlým závěrem, na jižní straně byla dodatečně doplněna plochostropá vstupní předsíňka, na severní pak obdélný přístavek. Loď zpřístupňuje hrotitý, bohatě profilovaný gotický portálek, dochována jsou také hrotitá gotická okna a (obnovená) renesanční sgrafitová výzdoba fasád. Jižně od kostela při hřbitovní bráně stojí pseudogotická zvonice z 19. století.

Kolektiv autorů, Umělecké památky Čech 1, [A/J], Academia, 1977, 2.10. 2007

Půdorys místa

půdorys kostela
© P. Hereit (in M. Čechura: Archeologický výzkum kostelů v západních Čechách, Archaeologia historica 30/2005, Muzejní a valstivědná společnost v Brně, Brno 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Bezděkov

Místa v okolí

 Chanovice
 židovský hřbitov
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Pole
 Kadov
 Řesanice
 Defurovy Lažany
 synagoga
 Oselce
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 Tchořovice
 Lnáře
 židovský hřbitov
 Pětnice
 Záboří
 Životice
 Podhůří
 Bratronice
 kostel sv. Jiljí
 parostrojní lihovar
 Blatná
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 zámecký pivovar
 Zámecký mlýn
 Pražská brána
 Horažďovice
 boží muka
 Podbranský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Čekanice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Podměstský mlýn
 Prácheň
 kostel sv. Klimenta
 Starý Smolivec
 Dožice
 Hvožďany
 Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 Střelské Hoštice
 Ženatý dub
 Buzice
 socha sv. Barbory
 radnice
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 Škvořetice
 kaple sv. Markéty
 Sedlice
 Žižkův most
 Ballymote
 Křikava
 Strašná skála
 Hostišovice
 Poustevna
 Nalžovy
 Prádlo
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Budětice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Miřenice
 křížová cesta
 kostel sv. Václava
 Lipová Lhota
 Řepice
Základní informace místa
ID místa: 5684
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama