Barokní zámek vzniklý v roce 1721 přestavbou tvrze ze 14. století s půdorysem do tvaru písmene U v Hošticích, později Střelských Hošticích. Přízemní prostory tohoto zámku – včetně kaple – jsou klenuté.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 07/2007
Od roku 2006 je v přízemí zámku vybudováno Muzeum řeky Otavy a voroplavby, které je otevřeno v turistické sezoně denně a mimo turistickou sezonu či v jiném termínu po předchozí domluvě na Obecním úřadě - tel.: 383 399 748.
2.1. 2011
popis

Hoštickou tvrz nutno klást ve shodě s terénním průzkumem a starší lokalizací do dnešního objektu bývalé ubytovny. Hájitelná poloha na skalním výchozu svědčí dosud o středověkému charakteru sídla. Přesnější časové zařazení mohou patrně poskytnout až výsledky případných archeologických výzkumů. Zdivo předpokládané pozdně středověké tvrze zčásti vystupuje až do úrovně 2. patra dnešní budovy. Ze starší fáze výstavby sídelní budovy tvrze je pravděpodobně i klenba jižního sklepa, odsazeného od dnešního jižního čela budovy nad mostem. Průzkum přinesl i zajímavé zjištění, že zřejmě pozdně gotického původu je i dvojice orientovaných sklepů ve středním dílu spodního podlaží dnešní barokní sýpky – snad pozůstatek někdejšího poplužního dvora. Sklepy byly zabudovány do skalního podloží svahu, odděleného od staré tvrze mělkým údolím. Za Pešíků zde proběhla přestavba tvrze. Spočívala zejména v posunutí jižní čelní zdi budovy blíže k řece a rozšíření…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: F. Kašička: Střelské Hoštice - středověká a renesanční podoba feudálního sídla, Dějiny staveb 2005, 4.6. 2010

historie

První písemná zmínka o vsi Hoštice je z roku 1274, kdy patřila Držislavu, synu Viléma z Hoštic. Není ale jisté, jestli šlo o tyto Hoštice, vsí stejného jména je v JZ Čechách několik. Jistí jsme si u zmínky v roce 1318, kdy je zmiňován v souvislosti s Hošticemi Oldřich z Potštejna, v roce 1337 synové Bohunka z Mladějovic, Chval, Přech a Vecl – Přech až do roku 1374. Chval je zmiňován i v souvislosti s vedlejší vsí Kozlov, kterou založil a po které se i psal. Předpokládáme, že v Hošticích měl sídlo, ale pravděpodobně se nejednalo o tvrz, ale spíše pouze o dvorec. Po něm se stává vlastníkem podílu na panství v letech 1368–1374 Přech z rodu Nebřenských a po něm dalším majitelem je Jan z Prčice 1374–1395 a jeho syn Jan z Prčice 1402–1433. Kolem poloviny 15. století patřila část vsi, ne-li celá ves, Kateřině z Hoštic, po které získal majetek v roce 1462…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. , Svoboda, Praha 1986, F. Kašička: Střelské Hoštice - středověká a renesanční podoba feudálního sídla, Dějiny staveb 2005, 5.3. 2010

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© F. Kašička: Střelské Hoštice - středověká a renesanční podoba feudálního sídla, Dějiny staveb 2005, Klub A. Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 2006

    V přízemí zámku vybudováno Muzeum řeky Otavy a voroplavby

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Střelské Hoštice

Místa v okolí

 Kladruby
 Kladruby
 Hvížďalka
 Žižkův most
 Podměstský mlýn
 Štěchovice
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Pražská brána
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Frymburk
 Ohrazenice
 Boží kámen
 Tažovice
 kamenný most
 Střela
 Střela
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Vojnice
 Pětnice
 Mačice
 Bratronice
 Žichovice
 synagoga
 Záboří
 Rabí
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Kbíl
 židovský hřbitov
 masné krámy
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 Kadov
 Němčice
 Husův sbor
 Chanovice
 Budětice
 Hoslovice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 kostel sv. Václava
 Čekanice
 Žihobce
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Pole
 Řepice
 křížová cesta
 kostel sv. Ondřeje
 Defurovy Lažany
 Dražovice
 Dražovice
 Maleč
 Nihošovice
 Dřešínek
 Doubravice u Volyně
 Miřenice
 židovský hřbitov
 Kalvarie
 boží muka
 synagoga
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Lipová Lhota
 Ballymote
 židovský hřbitov
 Nalžovy
 Sedlice
 Hoštice u Volyně
 Oselce
 parostrojní lihovar
 Hrad u Strašína
 Blatná
 Sluneční kámen
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 stará radnice
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Volyně
 radnice
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Sedlo
 Škvořetice
 Buzice
 kaple Dobrá voda
 Pustý Hrádek
 Kašperk
Kontaktní informace
Obecní úřad
Tel: 383 399 748
Základní informace místa
ID místa: 3732
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama