Zřícenina patrového zámku, který byl v 18. století postaven přestavbou z hrádku Habarta ze Svržna a Tasnovic z konce 13. století. Od r. 1372 ve vlatnictví kladrubských, ti jej využívali jako úkrytu pro své poklady a i jako vězení.
Hlavní obrázek místa
Čelo zámku
© Petr Nožička 09/2013
8 km od Prostiboře se nachází město Kladruby, kde je nádherný klášter. Opačným směrem asi tak 15–20 km daleko se nachází město Horšovský Týn. Velmi pěkná cesta na hrad je po zelené značce z Kladrub a Stříbra, opačným směrem lze pokračovat do přírodního parku Sedmihoří, krásného a klidného kraje jako stvořeného pro cyklistiku a turistiku.
17.3. 2003
historie

Historie Prostiboře

Severovýchodně od obce Prostiboř, na skalnatém ostrohu nad Úhlavkou, byl založen na přelomu 13. a 14. století gotický hrad, přestavěný v 18. století na patrový zámek se šindelovou střechou (dnes krovy zříceny). Prostiboř se uvádí již v zakládací listině Kladrubského kláštera (r. 1115). Hrad zde byl postaven Habartem ze Svržna a Tasnovic. Roku 1372 povolil Karel IV. prodej Prostiboře Kladrubskému klášteru. Kladrubští užívali hradu jako úkrytu pro své poklady v nebezpečných dobách i jako vězení. Roku 1403 byl hrad již majetkem výbojného feudála obléhán od června až do zimy královským vojskem. Roku 1427 držela Prostiboř Markéta ze Šternberka, vdova po Jindřichovi z Elsterberka, jenž hrad na husitech dobyl. Po nich jsou majiteli páni z Vrtby. Roku 1624 je Prostiboř majetkem Volfingara z Ploskovic a po roce 1720 v rukou rodu Širntyrkarů. V roce 1845 je zdejší statek o výměře 2140 jiter koupen Löwensteiny a připojen…  číst dále

Mapa Klubu Českých turistů, deska před zříceninou, 17.3. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí, stav k r. 1990
© Z. Procházka, kresba J. Úlovec (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Prostiboř

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Březinka
 Bernartice
 Nedražice
 Alfrédov
 Žďár
 Bukovec
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Čečovice
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 kostel sv. Mikuláše
 Tasnovice
 Svojšín
 Svojšín
 kostel sv. Vavřince
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Tasnovické hradiště
 Husitská bašta
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 kostel Všech svatých
 Stříbro – MPZ
 Prokopská štola
 brána do sadu
 Stráž
 Ošelín
 kostel Všech svatých
 Annaburg
 Puclice
 kostel sv. Petra
 Vdovský dům
 Horšovský Týn
 kostel sv. Apolináře
 Hostouň
 Hradec u Stoda
 Sulislav
 Šibeniční vrch
 kamenný most
 Bělá nad Radbuzou
 židovský hřbitov
 Mutěnín
 Lacembok
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka
 Pňovany
Základní informace místa
ID místa: 253
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama