Křižovnický špýchar

expozice Hornického muzea Příbram
Špýchar je pobočkou Hornického muzea Příbram. Expozice "Ze života venkovského obyvatelstva středního Povltaví" je umístěna v barokním špejcharu z r. 1770. Dále je zde archeologická expozice a expozice o působení křižovníků na Knínsku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2009
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota je pobočkou Hornického muzea Příbram. Tato expozice byla vybudována v roce 2004 v architektonicky zajímavé budově čtyřpodlažního barokního špejcharu z roku 1770. Ten byl součástí hospodářského statku, který patřil řádu křižovníků s červenou hvězdou. Památkově chráněný objekt má půdorys obdélníka se zaoblenými nárožími, s pásovou římsou a nevelkými obdélníkovými okny. Kratší zdi jsou zdobeny výraznými volutovými štíty. Hlavní expozice "Ze života venkovského obyvatelstva středního Povltaví" přibližuje především prostřednictvím sbírkových předmětů – zemědělských strojů a nářadí, náčiní řemeslné výroby a vybavení interiéru lidového obydlí život na zemědělské usedlosti ve středním Povltaví ve druhé polovině 19. století až v první třetině 20. století. Dále je zde archeologická expozice a expozice o působení křižovníků na Knínsku.
Milan Caha (zdroj: http://www.muzeum-pribram.cz), 21.12. 2009
okruhy, vstupné

POZOR!!! Od dubna 2009 je až do odvolání objekt pro havárii nepřístupný. Bližší informace viz web Hornického muzea Příbram.

21.12. 2009

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Prostřední Lhota

Místa v okolí

 Veselý vrch
 synagoga
 Čelina
 Drtinova rozhledna
 židovský hřbitov
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Sudovice
 boží muka
 Ostromeč
 dům Salaš
 Hrazany
 koncentrační tábor
 Mincovna
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Červenka
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Brunclíkův mlýn
 Čámského mlýn
 Starý Knín
 Křepenice
 Krcáb
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Zikmunda
 Radíč
 Kozí Hřbet
 boží muka
 Kujalův lom
 Jablonná
 Kňovice
 Hřiměždice
 Příčovy
 Zrůbek
 Osečany
 Příčovy
 Drahoušek
 Památník Josefa Suka
 kostel sv. Lukáše
 Králova stolice
 Svojsíkova mohyla
 Teletínské vodopády
 špýchar
 Třebnice
 Čertův most
 most Dr. E. Beneše
 Vargač
 zámecké zahrady
 nová radnice
 stará radnice
 Skrýšov u Sedlčan
 kostel sv. Martina
 Dobříš
 židovský hřbitov
 Suchdol
 radnice
 Teletínský lom
 synagoga
 Červený Hrádek
 Tloskov
 Obora
 vyhlídka nad Kamýkem
 synagoga
 Hradištko
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 pivovar
 Tloskovský mlýn
 Mníšek pod Brdy
 Doubravice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple
 kostel sv. Kiliána
 Vrškamýk
 Kosova Hora
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 kostel Všech svatých
 Vysoký Chlumec
 Zduchovice
 Zhoř
 Lešany
 kostel sv. Ludmily
 Vojkov
 štola sv. Josefa
 Žampašský most
 Na Pišťáku
 Včelní hrádek
 rozhledna na Pepři
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 Turyň
 Obětní kameny
 Dobrohošť
 Smolotely
Kontaktní informace
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota
Prostřední Lhota u Nového Knína
262 03 Nový Knín
Tel: 318 626 307; 318 633 138
http://www.muzeum-pribram.cz
info@muzeum-pribram.cz
Základní informace místa
ID místa: 8315
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama