Původní tvrz ze 13 století kde pobýval Jakub Krčín z Jelčan, který ji zakoupil v roce 1580 a po renezanční přestavbě r. 1584 ji přejmenoval na Nový hrádek Krčínov na Křepenicích. Ves Křepenice se připomíná poprvé již r. 1045.
Hlavní obrázek místa
Čelní pohled na tvrz z přístupového mostu
© Lukáš Pechánek, 04/2010
Tvrz v Křepenicích je přístupná po dohodě s majiteli, při naší sobotní návštěvě jsme slušně požádali a se svolením velmi ochotného pana majitele jsme si tvrz mohli prohlédnout doslova od sklepa po střechu.
Zany, 26.9. 2004
historie

Křepenice

Ves Křepenice se připomíná poprvé už ve falzu hlásícímu se k r. 1045; ve skutečnosti tato listina, ve které je z Křepenic darován člověk břevnovskému klášteru, pochází až z r 13. století. V r. 1322 daroval Křepenice Jan Lucemburský Heřmanovi z Miličína, později se i s Miličínem staly majetkem Rožmberků. P r. 1352 byly připojeny k rožmberským Sedlčanům. V r. 1580 prodal Vilém z Rožmberka Sedlčany i s Křepenicemi rožmberskému regentovi Jakubu Krčínovi z Jelčan, proslulému budovateli jihočeského rybníkářství. Krčín, jenž na úhradu trhové ceny postoupil Vilém z Rožmberka svou tvrz Leptáč u Netolic, vybudoval si v Křepenicích počátkem 80. let 16. století honosnou renesanční vodní tvrz, které dal pyšně jméno Nový hrádek Krčínov na Křepenicích. Rok dokončení hlásá letopočet u stavebníkova hesla a jména nad vchodem (1584). Hlavní budova tvrze byla postavena na okraji vsi v obdélníkovém prostoru,…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 19.7. 2009

pověsti

O spojení s ďáblem

Krčín uzavřel sázku s dáblem, že do rána nebude tvrz postavena. Protože byl všemi mastmi mazaný, před svítáním vypustil kohouta, který zakokrhal a ohlásil nový den, takže čert se musel vzdát Krčínovy duše a odletět. Poslední kámen, který přitom opustil, leží dodnes za tvrzí.

Gallas, 8.5. 2004

Půdorys místa

půdorys areálu
© Petr Chotěbor (in Encyklopedie českých tvrzí, díl 2 K-R, ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Křepenice

Místa v okolí

 koncentrační tábor
 Nalžovice
 Dolní Kolo
 Horní Kolo
 kostel sv. Václava
 boží muka
 židovský hřbitov
 Čelina
 Příčovy
 synagoga
 Kňovice
 Příčovy
 Veselý vrch
 Radíč
 Zrůbek
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 Třebnice
 Hrazany
 špýchar
 Červenka
 Osečany
 Ostromeč
 Kozí Hřbet
 Skrýšov u Sedlčan
 Drtinova rozhledna
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Drahoušek
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 Doubravice
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Lukáše
 Plešiště
 Sudovice
 boží muka
 Vysoký Chlumec
 Pořešice
 dům Salaš
 synagoga
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 Kosova Hora
 Vrškamýk
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Starý Knín
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Suchdol
 Čámského mlýn
 Krcáb
 Jablonná
 Zhoř
 Štětkovice
 Zduchovice
 kostel sv. Zikmunda
 Nedrahovice
 Vojkov
 Hrádek u Lovčic
 kostel sv. Mikuláše
 Lovčice
 Tloskov
 židovský hřbitov
 Králova stolice
 Čertův most
 Husova kazatelna
 Bolechovice
 Dobrohošť
 Vargač
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Teletínské vodopády
 Tloskovský mlýn
 Zvěřinec
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Teletínský lom
 Lidkovice
 Obora
 Měšetice
 židovský hřbitov
 Prčice
 kostel sv. Jeronýma
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 Nové Mitrovice
Základní informace místa
ID místa: 1739
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama