Štola je hornickým dílem v Měděném vrchu, kde se cca od 10. stol. těžila měděná ruda. Nejpozději r. 1800 byla štola vytěžená. R. 2010 bylo založeno OS Historické rudné doly Mědník, usilující o zpřístupnění štoly, zapsání oblasti na seznam UNESCO atp. Ve štole objeveny vzácné stopy tzv. "krušení".
Hlavní obrázek místa
© Ivan Cáder

V okolí – štola Panny Marie Pomocné, kaple, hornické minimuzeum

Měděný vrch (910 m n. m.) se nachází v obci Měděnec (původně Mědník), která byla založena v souvislosti s důlní činností v místě. Snaha o zpřístupnění některé ze štol veřejnosti není nijak nová; v jižním svahu byla v květnu roku 2007 pro veřejnost slavnostně otevřena štola Panny Marie Pomocné (300 m dlouhá osvětlená štola s osvětlenými komorami, s jezírkem a figurínami v dobovém osvětlení), v současnosti (r. 2012) bohužel není přístupná. Na vrchu Mědníku jsou další zajímavé památky – hornická kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova (1937) nebo rotundová kaple Panny Marie (1647). V restauraci a penzionu Mědník je malé hornické muzeum, které také stojí za to navštívit.
E. Horáková podle http://www.medenec.cz, http://www.krusnohorsky.cz, 12.10. 2012
turistické

Prohlídka štoly

Od července 2013 je štola otevřená pro veřejnost v období od května do října. Kvůli skutečnosti, že se štola země zaslíbená nachází na území přírodní rezervace vrchu Mědník, není možno postavit kasu a prodejnu suvenýrů přímo u štoly. Proto upozorňujeme zájemce o prohlídku, že tyto začínají v Infocentru Mědník v restauraci Mědník! Ve štole je stálá teplota 6 až 7 stupňů, vhodně se tedy oblečte a vezměte si pevnou obuv. Skupinku tvoří max. 8 osob starších 5 let, k uskutečnění prohlídky je třeba alespoň dvou osob. Klastrofobikům nedoporučujeme vstup – velmi úzké prostory. Zákaz vstupu s domácími zvířaty, po požití alkoholu a omamných látek. Průvodce a provozovatel nemusí osoby nedodržující provozní a návštěvní řád, vpustit do štoly. Mimo otvírací dobu je prohlídka možná po předchozí telefonické domluvě.

Iva K. dle http://stola-zeme-zaslibena-mednik-med.webnode.cz, 27.4. 2015

historie

Štola Země zaslíbená je staré hornické dílo v Měděném vrchu; podzemní chodba, která sloužila k těžbě zejména stříbronosné měděné rudy. Přibližně od 10. století vznikala v kopci Mědník řada štol a šachet, i samotná osada Mědník (později Měděnec) byla založena v souvislosti s hornickou činností. Těžba byla ve štole Země zaslíbená ukončena zřejmě před rokem 1800, protože na důlní mapě z r. 1800 je již štola vyznačena jako vytěžená. Roku 2010 bylo založeno Občanské sdružení Historické rudné doly Mědník, v jehož čele stojí pan Ivan Cáder. Ten společně se skupinou dobrovolníků se zápalem pro věc usiluje o uvolnění zavalené štoly a zpřístupnění této zajímavé technické památky veřejnosti, stejně tak, jako další štoly Polní jáma. Občanské sdružení také usiluje o zařazení vrchu Mědník a štol v něm mezi kulturní památky ČR, o zápis "Hornické kulturní krajiny Krušnohoří" do seznamu památek UNESCO (je již na tzv.…  číst dále

E. Horáková podle http://www.doly.majestat.cz/, http://www.krusnohorsky.cz, http://www.medenec.cz, 12.10. 2012

Další texty historie

Komentáře

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Měděnec

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Terezie
 Perštejn
 železárna
 Šumburk
 radnice
 Šumburk
 vápenka
 stará porcelánka
 Lázně Evženie
 špýchar
 železniční most
 Egerberk
 Klejnštejn
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Nebesa
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Mikuláše
 Himlštejn
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 vodní nádrž Kadaň
 kostel sv. Václava
 Klínovec
 Hauenštejn
 Hasištejn
 Svatý vrch (kopeček)
 Úhošť
 smírčí kříže
 křížová cesta
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Šebestiána
 katovna
 Katova ulička
 socha sv. Vojtěcha
 Boží vyhlídka
 Bystřický můstek
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Anny
 Hirtstein
 Květnová
 kostel sv. Vavřince
 Maleš
 Květnová
 kaple sv. Barbory
 železniční most
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Jáchymov
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Rudá věž smrti
 mincovna
 Freudenstein
 Rokle
 Stülpnerův pomník
 kaple v býv. Popově
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Ostrov
 Dieterova štola
 Radonice
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
Kontaktní informace
OS Historické rudné doly Mědník
Nádražní 266
Měděnec 43184
Tel: 739 040 671
http://stola-zeme-zaslibena-mednik-med.webnode.cz/
ivancader@seznam.cz,historicke.doly@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10834
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama