Štola je hornickým dílem v Měděném vrchu, kde se cca od 10. stol. těžila měděná ruda. Nejpozději r. 1800 byla štola vytěžená. R. 2010 bylo založeno OS Historické rudné doly Mědník, usilující o zpřístupnění štoly, zapsání oblasti na seznam UNESCO atp. Ve štole objeveny vzácné stopy tzv. "krušení".
Hlavní obrázek místa
© Ivan Cáder

V okolí – štola Panny Marie Pomocné, kaple, hornické minimuzeum

Měděný vrch (910 m n. m.) se nachází v obci Měděnec (původně Mědník), která byla založena v souvislosti s důlní činností v místě. Snaha o zpřístupnění některé ze štol veřejnosti není nijak nová; v jižním svahu byla v květnu roku 2007 pro veřejnost slavnostně otevřena štola Panny Marie Pomocné (300 m dlouhá osvětlená štola s osvětlenými komorami, s jezírkem a figurínami v dobovém osvětlení), v současnosti (r. 2012) bohužel není přístupná. Na vrchu Mědníku jsou další zajímavé památky – hornická kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova (1937) nebo rotundová kaple Panny Marie (1647). V restauraci a penzionu Mědník je malé hornické muzeum, které také stojí za to navštívit.
E. Horáková podle http://www.medenec.cz, http://www.krusnohorsky.cz, 12.10. 2012
turistické

Prohlídka štoly

Od července 2013 je štola otevřená pro veřejnost v období od května do října. Kvůli skutečnosti, že se štola země zaslíbená nachází na území přírodní rezervace vrchu Mědník, není možno postavit kasu a prodejnu suvenýrů přímo u štoly. Proto upozorňujeme zájemce o prohlídku, že tyto začínají v Infocentru Mědník v restauraci Mědník! Ve štole je stálá teplota 6 až 7 stupňů, vhodně se tedy oblečte a vezměte si pevnou obuv. Skupinku tvoří max. 8 osob starších 5 let, k uskutečnění prohlídky je třeba alespoň dvou osob. Klastrofobikům nedoporučujeme vstup – velmi úzké prostory. Zákaz vstupu s domácími zvířaty, po požití alkoholu a omamných látek. Průvodce a provozovatel nemusí osoby nedodržující provozní a návštěvní řád, vpustit do štoly. Mimo otvírací dobu je prohlídka možná po předchozí telefonické domluvě.

Iva K. dle http://stola-zeme-zaslibena-mednik-med.webnode.cz, 27.4. 2015

historie

Štola Země zaslíbená je staré hornické dílo v Měděném vrchu; podzemní chodba, která sloužila k těžbě zejména stříbronosné měděné rudy. Přibližně od 10. století vznikala v kopci Mědník řada štol a šachet, i samotná osada Mědník (později Měděnec) byla založena v souvislosti s hornickou činností. Těžba byla ve štole Země zaslíbená ukončena zřejmě před rokem 1800, protože na důlní mapě z r. 1800 je již štola vyznačena jako vytěžená. Roku 2010 bylo založeno Občanské sdružení Historické rudné doly Mědník, v jehož čele stojí pan Ivan Cáder. Ten společně se skupinou dobrovolníků se zápalem pro věc usiluje o uvolnění zavalené štoly a zpřístupnění této zajímavé technické památky veřejnosti, stejně tak, jako další štoly Polní jáma. Občanské sdružení také usiluje o zařazení vrchu Mědník a štol v něm mezi kulturní památky ČR, o zápis "Hornické kulturní krajiny Krušnohoří" do seznamu památek UNESCO (je již na tzv.…  číst dále

E. Horáková podle http://www.doly.majestat.cz/, http://www.krusnohorsky.cz, http://www.medenec.cz, 12.10. 2012

Další texty historie
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Měděnec

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Terezie
 Perštejn
 železárna
 Šumburk
 radnice
 Šumburk
 vápenka
 stará porcelánka
 špýchar
 Lázně Evženie
 železniční most
 Egerberk
 Klejnštejn
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Nebesa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kryštofa
 Himlštejn
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 kostel sv. Václava
 Klínovec
 Hauenštejn
 Hasištejn
 Úhošť
 smírčí kříže
 křížová cesta
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 kostel sv. Anny
 radnice
 Kadaň
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Šebestiána
 katovna
 Katova ulička
 socha sv. Vojtěcha
 kostel sv. Havla
 Boží vyhlídka
 Bystřický můstek
 kostel sv. Anny
 Hirtstein
 Květnová
 kostel sv. Vavřince
 Maleš
 Květnová
 kaple sv. Barbory
 železniční most
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Jáchymov
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 kostel sv. Jáchyma
 Rudá věž smrti
 mincovna
 nová radnice
 boží muka
 Freudenstein
 Rokle
 Stülpnerův pomník
 kaple v býv. Popově
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Mořičov
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Dieterova štola
 Radonice
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
Kontaktní informace
OS Historické rudné doly Mědník
Nádražní 266
Měděnec 43184
Tel: 739 040 671
http://stola-zeme-zaslibena-mednik-med.webnode.cz/
ivancader@seznam.cz,historicke.doly@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10834
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama