Štola je hornickým dílem v Měděném vrchu, kde se cca od 10. stol. těžila měděná ruda. Nejpozději r. 1800 byla štola vytěžená. R. 2010 bylo založeno OS Historické rudné doly Mědník, usilující o zpřístupnění štoly, zapsání oblasti na seznam UNESCO atp. Ve štole objeveny vzácné stopy tzv. "krušení".
Hlavní obrázek místa
© Ivan Cáder

V okolí – štola Panny Marie Pomocné, kaple, hornické minimuzeum

Měděný vrch (910 m n. m.) se nachází v obci Měděnec (původně Mědník), která byla založena v souvislosti s důlní činností v místě. Snaha o zpřístupnění některé ze štol veřejnosti není nijak nová; v jižním svahu byla v květnu roku 2007 pro veřejnost slavnostně otevřena štola Panny Marie Pomocné (300 m dlouhá osvětlená štola s osvětlenými komorami, s jezírkem a figurínami v dobovém osvětlení), v současnosti (r. 2012) bohužel není přístupná. Na vrchu Mědníku jsou další zajímavé památky – hornická kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova (1937) nebo rotundová kaple Panny Marie (1647). V restauraci a penzionu Mědník je malé hornické muzeum, které také stojí za to navštívit.
E. Horáková podle http://www.medenec.cz, http://www.krusnohorsky.cz, 12.10. 2012
turistické

Prohlídka štoly

Od července 2013 je štola otevřená pro veřejnost v období od května do října. Kvůli skutečnosti, že se štola země zaslíbená nachází na území přírodní rezervace vrchu Mědník, není možno postavit kasu a prodejnu suvenýrů přímo u štoly. Proto upozorňujeme zájemce o prohlídku, že tyto začínají v Infocentru Mědník v restauraci Mědník! Ve štole je stálá teplota 6 až 7 stupňů, vhodně se tedy oblečte a vezměte si pevnou obuv. Skupinku tvoří max. 8 osob starších 5 let, k uskutečnění prohlídky je třeba alespoň dvou osob. Klastrofobikům nedoporučujeme vstup – velmi úzké prostory. Zákaz vstupu s domácími zvířaty, po požití alkoholu a omamných látek. Průvodce a provozovatel nemusí osoby nedodržující provozní a návštěvní řád, vpustit do štoly. Mimo otvírací dobu je prohlídka možná po předchozí telefonické domluvě.

Iva K. dle http://stola-zeme-zaslibena-mednik-med.webnode.cz, 27.4. 2015

historie

Štola Země zaslíbená je staré hornické dílo v Měděném vrchu; podzemní chodba, která sloužila k těžbě zejména stříbronosné měděné rudy. Přibližně od 10. století vznikala v kopci Mědník řada štol a šachet, i samotná osada Mědník (později Měděnec) byla založena v souvislosti s hornickou činností. Těžba byla ve štole Země zaslíbená ukončena zřejmě před rokem 1800, protože na důlní mapě z r. 1800 je již štola vyznačena jako vytěžená. Roku 2010 bylo založeno Občanské sdružení Historické rudné doly Mědník, v jehož čele stojí pan Ivan Cáder. Ten společně se skupinou dobrovolníků se zápalem pro věc usiluje o uvolnění zavalené štoly a zpřístupnění této zajímavé technické památky veřejnosti, stejně tak, jako další štoly Polní jáma. Občanské sdružení také usiluje o zařazení vrchu Mědník a štol v něm mezi kulturní památky ČR, o zápis "Hornické kulturní krajiny Krušnohoří" do seznamu památek UNESCO (je již na tzv.…  číst dále

E. Horáková podle http://www.doly.majestat.cz/, http://www.krusnohorsky.cz, http://www.medenec.cz, 12.10. 2012

Další texty historie
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Měděnec

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Terezie
 Perštejn
 železárna
 Šumburk
 radnice
 Šumburk
 vápenka
 Lázně Evženie
 špýchar
 železniční most
 Egerberk
 Klejnštejn
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Kryštofa
 Funkštejn
 Himlštejn
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 kostel sv. Václava
 Klínovec
 Horní hrad
 Hasištejn
 Úhošť
 smírčí kříže
 křížová cesta
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Ptačí domky
 Šlikovský dům
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 78
 děkanství
 socha sv. Šebestiána
 katovna
 Katova ulička
 socha sv. Vojtěcha
 Boží vyhlídka
 Bystřický můstek
 Hirtstein
 Květnová
 kostel sv. Vavřince
 Maleš
 Květnová
 železniční most
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Rudá věž smrti
 mincovna
 Freudenstein
 Rokle
 Stülpnerův pomník
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 radnice
 mariánský sloup
 Mořičov
 Ostrov
 Dieterova štola
 Radonice
 radnice
 Vilémov
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
Kontaktní informace
OS Historické rudné doly Mědník
Nádražní 266
Měděnec 43184
Tel: 739 040 671
http://stola-zeme-zaslibena-mednik-med.webnode.cz/
ivancader@seznam.cz,historicke.doly@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10834
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama