Kapli nechal postavit František Julius syn vévody ze Sachsen-Laenburgu, jehož otec r. 1665 koupil panství od hraběte Šlika. Kaple zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie málem nepřežila dobu po roce 1945, v září 1994 se však dočkala znovuzrození.
Hlavní obrázek místa
Kaple na vrchu Mědník
© Radovan Smokoň 09/2006
Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie se nachází na vrcholu Mědníku - Kupferhubel (910 m n. m.), který je dominantou obce Měděnec, ležící na hřebenu Krušných hor. Na jižním úbočí Mědníku také nalezneme kapli Srdce Ježíšova z roku 1935. Měděnec leží na silnici č. 223 východním směrem od Božího Daru, směrem na Klášterec nad Ohří nebo Chomutov. Měděncem prochází modře a červeně značené turistické stezky z Perštejna, Kovářské, Klínovce a značené cyklotrasy z Klášterce, Božího Daru a Hory Svatého Šebestiána. Na kraji osady směrem od Božího Daru lze odbočit doleva do kopce a dostat se k úbočí Mědníku. Auto lze nechat omezeně u kraje cesty, na kole lze zdolat přímo vrcholek po kamenité stezce. Z vrcholu Mědníku je krásný kruhový výhled do celého kraje, při dobrém počasí lze dohlédnout až věže Prahy. Sám vrchol s kapličkou je viditelný z dalekého okolí a je proryt štolami po těžbě. Na jižním svahu Mědníku se také nachází vstup do turisticky zpřístupnělé staré štoly Mariahilf. V dubnu 2003 jsou kaplička i štola nepřístupné.
6.4. 2003
historie

Mědník, Měděnec

Vznik osady "Mědník" byl úzce spojen s důlní činností, která na zdejším stejnojmenném pahorku probíhala pravděpodobně již od 10. století. První doložené zprávy o těžbě pochází až z roku 1449. V této době se zde dobývaly hlavně stříbronosné měděné rudy. Od roku 1520 byl již Měděnec městečkem s privilegiem svobodného výkupu stříbra. Na svazích Mědníku jsou dodnes patrny pozůstatky dřívějšího dolování, trvajícího několik staletí. Kapli ve tvaru rotundy nechal postavit František Julius syn vévody ze Sachsen-Laenburgu, jehož otec roku 1665 koupil panství od hraběte Šlika. Důvodem snad byl výraz díků za návrat bohatých výnosů měděneckých dolů. Rudy však byly používány jen na výrobu skalice a se zužitkováním mědi a nepatrného obsahu stříbra se již nepočítalo. Kaple zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie málem nepřežila dobu po roce 1945, v září 1994 se však dočkala znovuzrození. V roce 1910 byla také pro turisty zpřístupněna jedna ze starých…  číst dále

6.4. 2003

Půdorys místa

Půdorys kaple
zdroj: Muzeum Města Chomutova
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Měděnec

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Terezie
 Perštejn
 železárna
 Šumburk
 vápenka
 radnice
 Šumburk
 Lázně Evženie
 špýchar
 železniční most
 Egerberk
 Klejnštejn
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Kryštofa
 Funkštejn
 Himlštejn
 sousoší Kalvarie
 kostel sv. Martina
 dům čp. 309
 kostel sv. Václava
 Hasištejn
 Klínovec
 Horní hrad
 Úhošť
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 kostel sv. Anny
 radnice
 Kadaň
 dům č. p. 78
 stará synagoga
 socha sv. Šebestiána
 Katova ulička
 děkanství
 katovna
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Boží vyhlídka
 Hirtstein
 kostel sv. Vavřince
 Květnová
 Maleš
 Květnová
 železniční most
 městský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 mincovna
 nová radnice
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Rudá věž smrti
 Freudenstein
 Rokle
 Stülpnerův pomník
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Mořičov
 radnice
 Dieterova štola
 Ostrov
 mariánský sloup
 Radonice
 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 1435
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama