Klejnštejn

Klejštejn, Kleinstein, Pragerhaus
V r. 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Klejnštejn náleží mezi hrady bergfritového typu. Zánik hradu spadá do let 1435–1437, kdy byl dobyt při sporu Vendem z Illburka s držitelem Klejnštejna Vojtěchem z Doupova.
Hlavní obrázek místa
Klejnštejn
Patrné zbytky věže
2003 ©Petr Tomaštík
Zřícenina hradu Klejnštejn se nachází 2 kilometry nad obcí Kotvina, na ostrohu vybíhajícím ze severního svahu Humnického vrchu, nedaleko Klášterce nad Ohří. Volně přístupný objekt. V letních měsících hustě zarostlé vegetací, vhodný přístup na jaře a na podzim.
Petom, 23.4. 2003
turistické

Směrem od obce Kotvina se k hradu nejsnáze dostanete tak, že na konci statku západně od vsi (silážní jáma...) vyrazíte mírně do kopce přímo na jih po znatelné polní cestě podél patníků rozhraničujících pastvinu. Pod lesem narazíte na cestu, která pokračuje do kopce šikmo po svahu. Po chvíli stoupání se cesta stočí doprava na rovinku, kde asi dříve byla také pastvina (dnes převážně zarostlá náletovými dřevinami). Odtud je již dobře vidět výrazný ostroh, kde leží naší cesty cíl. Po cestě pokračujte do kopce k ostrohu, který cesta obchází zprava; zde je asi lepší odbočit na vedlejší cestu, které odbočuje "z hlavní" doleva (jižně) prudčeji do kopce. Závěrečné stoupání svahem si ale ujít nenechte :-). Tento návod slouží pouze pro ty, kteří chtějí vědomě porušit zákaz vstupu do vojenského újezdu.

Starosta, 5.11. 2012

historie

Počátky hradu nejsou osvětleny psanými prameny. V roce 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Jednodílnou dispozici na čelní straně opevňoval šíjový příkop. Vlastní hrad v podstatě lichoběžníkového obrysu s okoseným jihozápadním nárožím obíhal parkán. Na východní straně nad příkopem se tyčil okrouhlý bergfrit. Palác, minimálně z části podsklepený, nejspíše půdorysu o tvaru L, zaujal nejchráněnější zadní stranu hradu. Klejnštejn nepochybně náleží mezi hrady bergfritového typu, a to spíše mezi jejich mladší varianty.

© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 23.4. 2003

Další texty historie

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Šumburk
 Šumburk
 Egerberk
 Lázně Evženie
 radnice
 stará porcelánka
 železniční most
 špýchar
 Perštejn
 Maleš
 Úhošť
 Himlštejn
 Nebesa
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Havla
 smírčí kříže
 Hauenštejn
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 železárna
 Rokle
 Radonice
 vápenka
 Květnová
 Velichov
 Květnová
 Hasištejn
 Jírov
 radnice
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 Radošov
 Klínovec
 Mašťov
 maloměstské domy
 Rudá věž smrti
 Doupovská dráha
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Pětipsy
 radnice
 Ostrov
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Ahníkov
 Skalky skřítků
 kostel sv. Štěpána
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Skřivánčí vrch
 Brody
 Šemnická skála
 hradiště u Černovic
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 399
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama