Klejnštejn

Klejštejn, Kleinstein, Pragerhaus
V r. 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Klejnštejn náleží mezi hrady bergfritového typu. Zánik hradu spadá do let 1435–1437, kdy byl dobyt při sporu Vendem z Illburka s držitelem Klejnštejna Vojtěchem z Doupova.
Hlavní obrázek místa
Klejnštejn
Patrné zbytky věže
2003 ©Petr Tomaštík
Zřícenina hradu Klejnštejn se nachází 2 kilometry nad obcí Kotvina, na ostrohu vybíhajícím ze severního svahu Humnického vrchu, nedaleko Klášterce nad Ohří. Volně přístupný objekt. V letních měsících hustě zarostlé vegetací, vhodný přístup na jaře a na podzim.
Petom, 23.4. 2003
turistické

Směrem od obce Kotvina se k hradu nejsnáze dostanete tak, že na konci statku západně od vsi (silážní jáma...) vyrazíte mírně do kopce přímo na jih po znatelné polní cestě podél patníků rozhraničujících pastvinu. Pod lesem narazíte na cestu, která pokračuje do kopce šikmo po svahu. Po chvíli stoupání se cesta stočí doprava na rovinku, kde asi dříve byla také pastvina (dnes převážně zarostlá náletovými dřevinami). Odtud je již dobře vidět výrazný ostroh, kde leží naší cesty cíl. Po cestě pokračujte do kopce k ostrohu, který cesta obchází zprava; zde je asi lepší odbočit na vedlejší cestu, které odbočuje "z hlavní" doleva (jižně) prudčeji do kopce. Závěrečné stoupání svahem si ale ujít nenechte :-). Tento návod slouží pouze pro ty, kteří chtějí vědomě porušit zákaz vstupu do vojenského újezdu.

Starosta, 5.11. 2012

historie

Počátky hradu nejsou osvětleny psanými prameny. V roce 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Jednodílnou dispozici na čelní straně opevňoval šíjový příkop. Vlastní hrad v podstatě lichoběžníkového obrysu s okoseným jihozápadním nárožím obíhal parkán. Na východní straně nad příkopem se tyčil okrouhlý bergfrit. Palác, minimálně z části podsklepený, nejspíše půdorysu o tvaru L, zaujal nejchráněnější zadní stranu hradu. Klejnštejn nepochybně náleží mezi hrady bergfritového typu, a to spíše mezi jejich mladší varianty.

© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 23.4. 2003

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Šumburk
 Šumburk
 Egerberk
 Lázně Evženie
 radnice
 stará porcelánka
 železniční most
 špýchar
 Perštejn
 Maleš
 Úhošť
 Himlštejn
 Nebesa
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kostel sv. Terezie
 kostel sv. Havla
 smírčí kříže
 Hauenštejn
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 železárna
 Rokle
 Radonice
 vápenka
 Květnová
 Velichov
 Květnová
 Hasištejn
 Jírov
 radnice
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 Radošov
 Klínovec
 Mašťov
 maloměstské domy
 Rudá věž smrti
 Doupovská dráha
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Pětipsy
 radnice
 Ostrov
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Ahníkov
 Skalky skřítků
 kostel sv. Štěpána
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Skřivánčí vrch
 Brody
 Šemnická skála
 hradiště u Černovic
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 399
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama