hrad Klejnštejn

Klejštejn, Kleinstein, Pragerhaus
V r. 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Klejnštejn náleží mezi hrady bergfritového typu. Zánik hradu spadá do let 1435–1437, kdy byl dobyt při sporu Vendem z Illburka s držitelem Klejnštejna Vojtěchem z Doupova.
Hlavní obrázek místa
Klejnštejn
Patrné zbytky věže
2003 ©Petr Tomaštík
Zřícenina hradu Klejnštejn se nachází 2 kilometry nad obcí Kotvina, na ostrohu vybíhajícím ze severního svahu Humnického vrchu, nedaleko Klášterce nad Ohří. Volně přístupný objekt. V letních měsících hustě zarostlé vegetací, vhodný přístup na jaře a na podzim.
Petom, 23.4. 2003
turistické

Směrem od obce Kotvina se k hradu nejsnáze dostanete tak, že na konci statku západně od vsi (silážní jáma...) vyrazíte mírně do kopce přímo na jih po znatelné polní cestě podél patníků rozhraničujících pastvinu. Pod lesem narazíte na cestu, která pokračuje do kopce šikmo po svahu. Po chvíli stoupání se cesta stočí doprava na rovinku, kde asi dříve byla také pastvina (dnes převážně zarostlá náletovými dřevinami). Odtud je již dobře vidět výrazný ostroh, kde leží naší cesty cíl. Po cestě pokračujte do kopce k ostrohu, který cesta obchází zprava; zde je asi lepší odbočit na vedlejší cestu, které odbočuje "z hlavní" doleva (jižně) prudčeji do kopce. Závěrečné stoupání svahem si ale ujít nenechte :-). Tento návod slouží pouze pro ty, kteří chtějí vědomě porušit zákaz vstupu do vojenského újezdu.

Starosta, 5.11. 2012

historie

Počátky hradu nejsou osvětleny psanými prameny. V roce 1435 se Klejnštejn zmiňuje poprvé jako majetek Žibřida ze Žďáru. Jednodílnou dispozici na čelní straně opevňoval šíjový příkop. Vlastní hrad v podstatě lichoběžníkového obrysu s okoseným jihozápadním nárožím obíhal parkán. Na východní straně nad příkopem se tyčil okrouhlý bergfrit. Palác, minimálně z části podsklepený, nejspíše půdorysu o tvaru L, zaujal nejchráněnější zadní stranu hradu. Klejnštejn nepochybně náleží mezi hrady bergfritového typu, a to spíše mezi jejich mladší varianty.

© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 23.4. 2003

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Šumburk
 Šumburk
 Egerberk
 Lázně Evženie
 radnice
 železniční most
 špýchar
 Perštejn
 Funkštejn
 Maleš
 Úhošť
 Himlštejn
 radnice
 kostel sv. Terezie
 smírčí kříže
 Horní hrad
 křížová cesta
 Ptačí domky
 městské opevnění
 Kadaň
 dům č. p. 7
 Šlikovský dům
 radnice
 dům č. p. 78
 děkanství
 stará synagoga
 socha sv. Vojtěcha
 katovna
 Katova ulička
 kostel sv. Anny
 Bystřický můstek
 kostel sv. Vavřince
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 železárna
 Rokle
 Radonice
 vápenka
 Květnová
 Velichov
 Květnová
 Hasištejn
 Jírov
 radnice
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 Radošov
 Klínovec
 Mašťov
 maloměstské domy
 Rudá věž smrti
 Doupovská dráha
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Lázně Kyselka
 Bučina
 Mořičov
 Pětipsy
 radnice
 Ostrov
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Ahníkov
 Skalky skřítků
 kostel sv. Štěpána
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Skřivánčí vrch
 Brody
 Šemnická skála
 hradiště u Černovic
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 399
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama