Dům byl zbudován již na přelomu 14.a 15.st. Pro kutnohorského patricije a důlního podnikatele Kroupu jej v r.1489 přestavěl mistr Brikcí. Při rekonstrukci v l.1901-02 získal dům dnešní podobu. Nachází se zde jedna z expozic Českého muzea stříbra.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 4/2008
V Kutné Hoře můžeme navštívit celou řadu architektonicky zajímavých objektů. Proto také byl historický střed města prohlášen městskou památkovou rezervací. Kamenný dům stojí v Radnické ulici, asi 300m severozápadně od centra města, kterým je Palackého náměstí. K hlavním pozoruhodnostem města patří chrám sv. Barbory, Jezuitská kole, Hrádek, Vlašský dvůr a mnoho dalších. V městské části Sedlec najdeme první cisterciácký klášter v Čechách a zejména pak mohutný gotický chrám. Nedaleko můžeme navštívit bývalou hřbitovní kapli a v ní známou kostnici.
Pavel Vítek, 31.5. 2007
popis

Kamenný dům patří k vrcholným projevům měšťanské architektury vůbec. Honosná výzdoba průčelí a štítu vyjadřuje povýšení Prokopa Kroupy do šlechtického stavu. Vzorem pro stavbu kamenného domu byla pro stavitele Brikcího radnice ve Vratislavi, jejíž stavbu vedl. Pozoruhodné na Kamenném domě je zejména jeho průčelí. Kolem výrazného arkýře vidíme na konzolách sochy sv. Václava, Guty, Jana Křtitele, Prokopa a Ladislava. Vrcholem sochařské práce je ale trojúhelníkový štít. Nad hlavní římsou jsou reliéfy rytířů při turnaji, pod okny erby města a havířského cechu. Nad okny jsou erby českých zemí. Ve vrcholu štítu na trůní madona s dítětem a po jejich stranách stojí Adam a Eva. Za pozornost stojí také tzv. černá kuchyně, zrekonstruovaná v původních prostorách středověké kuchyně.

Pavel Vítek, 1.6. 2007

historie

Kamenný dům patří k nejkrásnějším z dochovaných pozdně gotických domů v Čechách. Dům byl zbudován již na přelomu 14. a 15. století. Z této doby pocházejí rozsáhlé sklepy i původní dispozice. V polovině 15. století patřil dům bohatým řezníkům. Pro předního kutnohorského patricije a důlního podnikatele Prokopa Kroupu jej v roce 1489 přestavěl mistr Brikcí z Vratislavi. Dům často měnil majitele, až jej v 19. století definitivně získalo město. Také byl několikrát přestavován. Při rekonstrukci v letech 1901 - 1902 získal dům dnešní podobu. Tehdy začal být využíván k muzejním účelům. Poslední rekonstrukce Kamenného domu proběhla koncem devadesátých let 20. století. V Kamenném domě se nachází jedna z expozic Českého muzea stříbra v Kutné Hoře zaměřená na mladší dějiny Kutné Hory a především na umělecké řemeslo Kutné Hory v 17.-19. století.

Pavel Vítek, 1.6. 2007

okruhy, vstupné

Vstupné: dospělí 40,- Kč děti, studenti 20,- Kč Cizojazyčný výklad: 100,- Kč za skupinu

1.6. 2007

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Kutná Hora

Místa v okolí

 mariánský sloup
 městské opevnění
 Sankturinovský dům
 kostel sv. Jakuba
 kamenná kašna
 dům č. p. 507
 synagoga/Husův dům
 Vlašský dvůr
 Hrádek
 jezuitská kolej
 kaple Božího Těla
 Lorec
 cukrovar
 Přítoky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Libenice
 evangelický kostel
 Hlízov
 vodárenská věž
 Křesetice
 Nové Dvory
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Červené Pečky
 kostel sv. Jakuba
 Opatovice
 kaple sv. Rodiny
 Malešov
 Vysoká
 Červený Domek
 Nebovidy
 Třebešice
 socha sv. Floriána
 Kluky
 Úmonín
 kostel sv. Ondřeje
 Kačina
 Lochy
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Suchdol
 Nová Lhota
 Roztěž
 kostel sv. Mikuláše
 Pašinka
 Sion
 kostel sv. Kateřiny
 Březová
 kostel sv. Ondřeje
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 Přítoky
 Husův sbor a pomník
 Lomec
 kostel sv. Václava
 Třebonín
 Třebonín
 boží muka
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Regionální muzeum
 dům č. p. 46
 mariánský sloup
 starý most
 Podměstský mlýn
 synagoga
 radnice
 měšťanský dům
 děkanství
 Práchovna
 Konárovice
 Kolín
 měšťanský dům
 městský dům
 Podskalský mlýn
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 evangelický kostel
 radnice
 sokolovna
 mariánský sloup
 kašna
 mariánský sloup
 Husův sbor
 Žáky
 Dusíkovo divadlo
 Žáky
 Žáky
 budova pošty
 městské opevnění
 kostel sv. Marka
 Vodárenská věž
 Žehušice
 Radovesnice
 Žehušice
 barokní kamenný most
 kostel sv. Jiří
 větrný mlýn
 Lošany
 Hraběšín
 radnice
 Červený Hrádek
 Býchory
 Býchory
 Týnec nad Labem
 Červené Janovice
 Filipov
 Polní Voděrady
 Horušice
 Kolo
 Kojice
 Tupadly
 Křečhoř
 Jindice
 Bečváry
 Bedřichova vyhlídka
 kostel sv. Václava
 Březina
 Libodřice
 Drahobudice
 Bauerova vila
 kostel sv. Gotharda
 kostel Všech svatých
 Zlaté Slunce
 evangelický kostel
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Anny
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn
 Bratčice
 kostel sv. Jiljí
 Zdechovice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Břežany I
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel Panny Marie
 Morány
 Hrádek u Podmok
 Cerhenice
 Cerhenice
 vyhlídkové věže
 Petrovice II
Kontaktní informace
Václavské nám. 183
284 01 Kutná Hora
Tel: 327 512 821
http://www.cms-kh.cz
info@cms-kh.cz
Základní informace místa
ID místa: 5297
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama