Původně raně gotický kostel ze druhé pol. 13. století, přestaven ve 14. stol. (portál v jižní zdi). Zásadně přestavěn Thomassiem Rossi v renesanci, za Petra Boubínského, pána na Střele kolem roku 1580. Barokně upraven v roce 1761. V roce 1847 byla zvýšena věž, fasáda byla upravena pseudorománsky.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2014
Původně raně gotický kostel datovaný D. Líbalem do přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 13. století byl podle Uměleckých památek Čech přestaven ve 14. století, jak má dokládat zachovaný portál v jižní zdi. Ten však D. Líbal považuje za raně gotický. Zásadní přestavbou prošel kostel v renesanci za Petra Boubínského, pána na Střele kolem roku 1580. Stavbu vedl stavitel Thomassio Rossi di Mendrisio (též označovaný jako Tomáš Červený, zv. Vlach). Původní malou věžičku nahradil mohutnou hranolovou věží, zakončenou třemi patry štukových slepých arkád s postavami starozákonních proroku. Barokně byl kostel upraven v roce 1761. V roce 1847 byla věž zvýšena a zakončena jehlanovitou střechou se zkosenými nárožími, fasáda byla upravena pseudorománsky a v roce 1880 byl vybudován dnešní vstup do kostela na západní straně. V interiéru je oltář z roku1757, boční olrář sv. Barboru z roku 1730, křtitelnice z roku 1599. Na zdi kostela pamětní deska zdejšího pátera Josefa Jílka, člena odbojové organizace ÚVOD popraveného 20. 4. 1945 nacisty. Při kostele je druhotně umístěn pamětní kámen ze 17. století s obtížně čitelným textem, u zdi kostela pak stojí kamenný čtyřhranný sloup pranýře.
Milan Caha (zdroj: Poche E a kol: Umělecké památky Čech (K-O), Praha, Academia 1978), 30.11. 2014
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Katovice

Místa v okolí

 Žižkův most
 Střela
 Střela
 židovský hřbitov
 Kladruby
 Kladruby
 kostel sv. Anny
 Štěchovice
 kostel sv. Vavřince
 Boží kámen
 Kraselov
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 mariánský sloup
 Střelské Hoštice
 Kbíl
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Tažovice
 Ohrazenice
 Řepice
 Hvížďalka
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 děkanství
 křížová cesta
 Němčice
 Frymburk
 Nihošovice
 Podměstský mlýn
 židovský hřbitov
 Bratronice
 Vojnice
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Hoštice u Volyně
 Pražská brána
 zámecký pivovar
 Hoslovice
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Doubravice u Volyně
 Osek
 Pětnice
 Záboří
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Kbelnice
 Čekanice
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 Mačice
 Čestice
 Dřešínek
 Volyně
 radnice
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Petrovice
 Štěkeň
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 kaple Dobrá voda
 Sedlice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Dobrš
 Maleč
 Kadov
 Žichovice
 židovský hřbitov
 Brloh
 Žihobce
 Přečín
 Cehnice
 Škvořetice
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Čepřovice
 Kožlí
 Šamonice
 Sluneční kámen
 Hrad u Strašína
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 Defurovy Lažany
 Záluží
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Katovice
Husovo náměstí 1
387 11 Katovice
Tel: P. Mgr. Jan Turek: +420 731 402 851
farnost.katovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11940
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.11.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama