Věžovitá tvrz z 15. století, jako panské sídlo sloužila do roku 1520, poté utilitární využití. Další obytná budova, která stála v sousedství, zanikla. Dnes stojí v soukromé zahradě.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 07/2021
Dobře dochovaná třípodlažní věž tvrze z 15. století stojí v zahradě č. p. 13. Součástí tvrze byla i větší obytná stavba, která se však nedochovala. Zajímavé jsou zbytky krbu a použití cihel v záklencích oken 2. patra.
Václav Hájek, 10.5. 2006
historie

Ves Doubravice se poprvé připomíná v r. 1251, kdy patřila Habrekovi z Doubravice. Jiný majitel vsi téhož jména se uvádí v l. 1317 – 1327. Na začátku 15. století žili v Doubravici Markvart a Bohuněk z Doubravice (1406). Po Volfu z Doubravice (1468) následovali vladykové z Čestic. R. 1520 spojená vojska Píseckých a Vodňanských vypálila Přechovi z Čestic jeho tvrz, protože jako pomocník Zdeňka Malovce přepadal kupce a bral jim zboží. Způsobenou škodu však král Ferdinand I. Václavovi Přechovi nahradil. Před r. 1520 byla Doubravice připojena k Česticům. Z tvrze dodnes zůstala dvoupatrová hranolová věž, stojící nad potokem Peklovem. Střežila cestu k Česticům a k šumavskému Podlesí. Při věži jsou zbytky hradby. Ve druhém patře věže kryté valbovou střechou je dosud část krbu na krakorcích, v nižším poschodí gotické střílnové okénko na východní straně. Věž je dnes v soukromém vlastnictví.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 27.4. 2004

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Doubravice u Volyně

Místa v okolí

 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Nihošovice
 Čestice
 Němčice
 Dřešínek
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 Hoslovice
 Kbíl
 Libětice
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Dobrš
 kostel sv. Anny
 Hoštice u Volyně
 Čkyně
 Lčovice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Přečín
 Boží kámen
 kamenný most
 Tažovice
 kostel sv. Mikuláše
 Ohrazenice
 hradiště Věnec
 Zálezly
 Skalice
 židovský hřbitov
 kaple Dobrá voda
 Královácký kámen
 Štěchovice
 Putkov
 Želibořice
 Maleč
 Střela
 Střela
 Smrčná
 Vojnice
 Strakonice
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 mariánský sloup
 masné krámy
 Čepřovice
 kaple sv. Anny
 Kladruby
 Kladruby
 Žižkův most
 Frymburk
 Mačice
 Měsíční kámen
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 sýpka a kalvarie
 Hvížďalka
 kostel sv. Václava
 Kohoutí kříž
 Řepice
 Helfenburk
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 Zdíkov
 Vlachovo Březí
 Haselburg
 Vimperk
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 Střelské Hoštice
 kašny
 radnice
 rychta/fara/radnice
 Lipovice
 městské opevnění
 Žihobce
 Záluží
 Královský kámen
 Cehnice
 Dub
 Chocholatá Lhota
 Tourov
 Štěkeň
 židovský hřbitov
 Kbelnice
 dům č. p. 42
 Budkov
 Žichovice
 Hrádek u Husince
Základní informace místa
ID místa: 1086
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama