Gotická tvrz rodu Koců z Dobrše, několikrát přestavována. Později byty a škola. Po roce 1989 zakoupilo budovu Sdružení pro obnovu Dobrše a následně začalo s rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Dobrš
Tvrz od východu
© mystik, 4/2003
Zazvoníte-li vedle tvrze na pana Rezka, ochotně vás provede po všech pamětihodnostech obce, po tvrzi i obou kostelech, zazvoní na zvon a prodá vám pohledy a turistickou známku.
Anna Hladíková , 23.11. 2009
popis

Jádrem tvrze je původně čtyřpatrová věž, která pochází zřejmě ze 14. století a měla obytné třetí patro. Patrně stávala volně v severní části nedochovaného okrouhlého opevnění. Později byly postaveny dva pozdně gotické paláce na východě a západě věže a vzniklo i dodnes dochované obvodové opevnění s bránou, okolo které jen o trochu později také vyrostly dvě další obytné budovy (dnes porušené pozdějšími úpravami). Někdy v této době byl zrušen ochoz věže a přistavěno další (dnes nedochované) patro. Zřejmě za Václava Koce z Dobrše (po roce 1582) proběhla přestavba západního křídla a byly přistavěny budovy s nádvorní arkádou vně hradeb na jihu. Tvrz prý byla pokryta ornamentálním sgrafitem, malý zbytek je nad arkádou západního křídla a také na vstupní bráně hospodářského dvora s datací do roku 1597. Na věži jsou zbytky psaníčkového sgrafita. Hubert Zikmund z Althaimu nechal sjenotit celou východní část barokní…  číst dále

Ivka (Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997), 22.12. 2007

historie

komplex tvrze v Dobrši

Obec byla pravděpodobně v raném středověku důležitým střediskem knížectví, o čemž svědčí existence dvou románských kostelů. První písemná zmínka o obci pochází ale až z roku 1377, kdy je zmiňován Přibík z Dobrše zvaný Kocík. Rod Koců z Dobrše tu pak sídlil až do roku 1608. Po tomto roce se vlastníci střídali, až bylo panství v roce 1707 připojeno ke schwanzenberským državám. Část komplexu tvrze byla rozprodána poddaným k obývání, z části vznikla sýpka, později tu byla i škola.

Ivka (Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997), 22.12. 2007

Další texty historie
pověsti

Statečný mlynář

Na jih od dobršského hradu vystupuje vrch Poledník, porostlý mladým lesem. Přejdeme-li jej, octneme se v malebné úžlabině, jejímž středem protéká bystrý potok. Střídají se tam pestré skupiny stromoví s houštinami, paseky s paloučky, je tam na výsluní živo a veselo, neboť se tu s oblibou zdržuje ptactvo i všeliká drobná zvěř. O něco dále k západu se rozlévá mezi stráněmi rybníček, pod nímž kdysi vesele klapal horský mlýnec. V té době, kdy vládl v Čechách bujarý kníže Oldřich, syn Boleslava II., bydlel tu mlynářský chasník Koc, junák nad jiné statečný a silný. Když měl po práci, vyšel si do okolních lesů, hemžících se tehdy dravou zvěří, ozbrojen jsa jenom krátkým, pevným oštěpem. Potkal-li medvěda, který se mu včas neuhnul s cesty, pustil se s ním nebojácně v zápas. Stalo se jednou, že kníže Oldřich uslyšel o bohatství zvěře v tomto odlehlém kraji a zavítal sem na lov. Odloučiv se od své družiny, vjel…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys přízemí tvrze s analýzou podle J. Muka, upravený a doplněný J. Slavíkem a L. Svobodou
© Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Drážov

Místa v okolí

 Přečín
 Dřešínek
 kostel sv. Mikuláše
 Čestice
 Hoslovice
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 Maleč
 Němčice
 Putkov
 Doubravice u Volyně
 Měsíční kámen
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 synagoga
 Čkyně
 Kohoutí kříž
 židovský hřbitov
 Skalice
 Vojnice
 Hrad u Strašína
 kamenný most
 Tažovice
 boží muka
 Lčovice
 Kraselov
 Ohrazenice
 Nihošovice
 rychta/fara/radnice
 kostel sv. Vavřince
 Boží kámen
 Zdíkov
 Záluží
 Královský kámen
 Mačice
 Smrčná
 kostel sv. Anny
 Kbíl
 sýpka a kalvarie
 Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Frymburk
 Žihobce
 Štěchovice
 Královácký kámen
 Haselburg
 Vimperk
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 Zálezly
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Hoštice u Volyně
 Kladruby
 Kladruby
 Hvížďalka
 Dražovice
 Dražovice
 Obří hrad
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 Želibořice
 Sedlo
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Žižkův most
 kostel sv. Markéty
 radnice
 pranýř
 synagoga
 kaple Dobrá voda
 Žichovice
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Rabí
 kaple sv. Ducha
 synagoga
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Drslavice
 Řepice
 Budětice
 kostel sv. Štěpána
 Lipová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 739
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama