Gotická tvrz rodu Koců z Dobrše, několikrát přestavována. Později byty a škola. Po roce 1989 zakoupilo budovu Sdružení pro obnovu Dobrše a následně začalo s rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Martínek 1994
Zazvoníte-li vedle tvrze na pana Rezka, ochotně vás provede po všech pamětihodnostech obce, po tvrzi i obou kostelech, zazvoní na zvon a prodá vám pohledy a turistickou známku.
Anna Hladíková , 23.11. 2009
popis

Jádrem tvrze je původně čtyřpatrová věž, která pochází zřejmě ze 14. století a měla obytné třetí patro. Patrně stávala volně v severní části nedochovaného okrouhlého opevnění. Později byly postaveny dva pozdně gotické paláce na východě a západě věže a vzniklo i dodnes dochované obvodové opevnění s bránou, okolo které jen o trochu později také vyrostly dvě další obytné budovy (dnes porušené pozdějšími úpravami). Někdy v této době byl zrušen ochoz věže a přistavěno další (dnes nedochované) patro. Zřejmě za Václava Koce z Dobrše (po roce 1582) proběhla přestavba západního křídla a byly přistavěny budovy s nádvorní arkádou vně hradeb na jihu. Tvrz prý byla pokryta ornamentálním sgrafitem, malý zbytek je nad arkádou západního křídla a také na vstupní bráně hospodářského dvora s datací do roku 1597. Na věži jsou zbytky psaníčkového sgrafita. Hubert Zikmund z Althaimu nechal sjenotit celou východní část barokní…  číst dále

Ivka (Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997), 22.12. 2007

historie

komplex tvrze v Dobrši

Obec byla pravděpodobně v raném středověku důležitým střediskem knížectví, o čemž svědčí existence dvou románských kostelů. První písemná zmínka o obci pochází ale až z roku 1377, kdy je zmiňován Přibík z Dobrše zvaný Kocík. Rod Koců z Dobrše tu pak sídlil až do roku 1608. Po tomto roce se vlastníci střídali, až bylo panství v roce 1707 připojeno ke schwanzenberským državám. Část komplexu tvrze byla rozprodána poddaným k obývání, z části vznikla sýpka, později tu byla i škola.

Ivka (Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997), 22.12. 2007

Další texty historie
pověsti

Statečný mlynář

Na jih od dobršského hradu vystupuje vrch Poledník, porostlý mladým lesem. Přejdeme-li jej, octneme se v malebné úžlabině, jejímž středem protéká bystrý potok. Střídají se tam pestré skupiny stromoví s houštinami, paseky s paloučky, je tam na výsluní živo a veselo, neboť se tu s oblibou zdržuje ptactvo i všeliká drobná zvěř. O něco dále k západu se rozlévá mezi stráněmi rybníček, pod nímž kdysi vesele klapal horský mlýnec. V té době, kdy vládl v Čechách bujarý kníže Oldřich, syn Boleslava II., bydlel tu mlynářský chasník Koc, junák nad jiné statečný a silný. Když měl po práci, vyšel si do okolních lesů, hemžících se tehdy dravou zvěří, ozbrojen jsa jenom krátkým, pevným oštěpem. Potkal-li medvěda, který se mu včas neuhnul s cesty, pustil se s ním nebojácně v zápas. Stalo se jednou, že kníže Oldřich uslyšel o bohatství zvěře v tomto odlehlém kraji a zavítal sem na lov. Odloučiv se od své družiny, vjel…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys přízemí tvrze s analýzou podle J. Muka, upravený a doplněný J. Slavíkem a L. Svobodou
© Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Drážov

Místa v okolí

 Přečín
 Dřešínek
 kostel sv. Mikuláše
 Hoslovice
 Čestice
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 Na Vrškách
 Maleč
 Němčice
 kaple sv. Anny
 Putkov
 Doubravice u Volyně
 Měsíční kámen
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 synagoga
 Čkyně
 Kohoutí kříž
 židovský hřbitov
 Skalice
 kamenný most
 Tažovice
 Vojnice
 Hrad u Strašína
 boží muka
 Lčovice
 Kraselov
 Ohrazenice
 rychta/fara/radnice
 Nihošovice
 kostel sv. Vavřince
 Zdíkov
 Boží kámen
 Záluží
 Královský kámen
 kostel sv. Anny
 Mačice
 Smrčná
 Kbíl
 sýpka a kalvarie
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 hradiště Věnec
 Frymburk
 Žihobce
 Štěchovice
 Strádal
 Královácký kámen
 Haselburg
 Libětice
 Vimperk
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Zálezly
 Hoštice u Volyně
 Kladruby
 Kladruby
 klášterecký viadukt
 Hvížďalka
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Obří hrad
 Pustý hrádek
 Kašperk
 Sedlo
 Želibořice
 židovský hřbitov
 Střela
 Žižkův most
 kostel sv. Markéty
 Střela
 radnice
 pranýř
 synagoga
 kaple Dobrá voda
 Žichovice
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Ducha
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Drslavice
 Řepice
 Budětice
 kostel sv. Štěpána
 Lipová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 739
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama