Gotická radniční věž bývala součástí radnice (1313), věž se prvně zmiňuje r. 1384. Požáry v l. 1556 a 1680, opravena (barokní helmice). Naklonění věže (55 cm) způsobila bouře r. 1703. V l. 1783-84 helmice nahrazena současnou. Zchátralá radnice byla rozebrána v l. 1817-20. Oprava věže v l. 1961-65.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2004

Krakovská radniční věž (Wieża ratuszowa, The Town Hall Tower)

Tato "Šikmá věž" stojí na hlavním náměstí Krakowa měří 70 metrů, na vrchol vede 100 schodů a naklání se o celých 55 cm. Náklon způsobil silný vítr za bouře roku 1703. Gotická věž byla dříve součástí radniční budovy, první zmínka o radnici je z roku 1313, věž samotná se prvně zmiňuje roku 1384. Součástí komplexu budov byla také městská sýpka. Původně byla věž zakončena gotickou helmicí. Dvakrát však vyhořela, v letech 1556 a 1680, poté byla opravena - přestavbu provedl Piotr Beber, věž byla tehdy zvýšena o 6 m a zakončena barokní helmicí. Tato helmice byla r. 1702 již ve velmi špatném technickém stavu, a tak byla v l. 1783-84 nahrazena novou, současnou helmicí. Budova radnice byla kvůli špatnému technickému stavu rozebrána v l. 1817-1820. V l. 1961-1965 proběhla oprava věže. Zajímavostí jsou rozlehlé sklepní prostory, které se zachovaly pod místem bývalé radnice. Sloužily mimo jiné také jako věznice a mučírna (v radnici byla soudní síň), také zde byla slavná středověká krčma, kde se podávalo tehdy nejlepší pivo v Polsku (świdnické pivo). Při rekonstrukci v 60. letech 20. stol. byla jako nástupkyně krčmy zřízena v podzemí kavárna. Od roku 1987 zde také sídlí scéna Lidového divadla (Teatr Ludowy). Radniční věž je přístupná pro všechny, kdo mají zájem pokochat se z její výšky vyhlídkou na město, a je součástí Historického muzea Krakova.
Mass, Turyna Petr, E.H. podle http://cs.wikipedia.org; http://www.krakov.travel, 27.7. 2004
Kontaktní informace
The Town Hall Tower
1 Main Square, 31-001 Kraków
Tel: (12) 619-23-18, 619-23-20
http://mhk.pl/oddzialy/wieza_ratuszowa
edukacja@mhk.pl
Základní informace místa
ID místa: 2176
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama