Kamenný jednoobloukový most s neurčitým datem vzniku. Most dnes stojí mimo koryto Březového potoka na místě, kde vedla prastará obchodní stezka ze Strakonic do Horažďovic.
Hlavní obrázek místa
Žižkův most
© Jiří Čížek 07/2010
Kamenný jednoobloukový most, který byl postaven přes původní koryto Březového potoka byl pojmenován jako Žižkův most. Proč tento název dostal, není nikde písemně podloženo. Snad se tak usuzuje ze zápisu v katovické kronice, která byla psána od roku 1883 a kde je zapsána domněnka, že tento most vybudoval Jan Žižka z Trocnova, když táhl krajinou v roce 1420 z Plzně do Tábora a u Sudoměře slavně zvítězil nad několikanásobnou přesilou. Pravděpodobnější je, že most byl vystavěn za krále Vladislava II. (1471–1516), který Katovicím povolil vybírat poplatky z dobytka hnaného na prodej do Němec. Další varianta je, že most byl postaven v 17. století, kdy kolem Katovické hory vedla přes Březový potok obchodní stezka ze Strakonic do Horažďovic. Most je dnes mimo koryto potoka, neboť ve dvacátých letech 20. století byla provedena regulace toku potoka blíže k úpatí Katovické hory, a tak byl nedaleko postaven malý železobetonový můstek se zábradlím. POZOR! Na některých mapách KČT 68 je most nesprávně umístěn asi 100 m od současného můstku a ještě ke všemu je značka přímo na Březovém potoce. Půjdete-li od Katovic, můžete jej snadno přehlédnout a prodírat se sporadicky prošlapanou cestou kopřivami právě směrem k tomuto nesprávnému místu, jako mnoho lidí před Vámi (včetně mě :-).
JC (čerpáno z cedule u místa), 29.7. 2010
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Horní Poříčí

Místa v okolí

 Kladruby
 Kladruby
 Střela
 Střela
 Štěchovice
 Střelské Hoštice
 Boží kámen
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 židovský hřbitov
 Tažovice
 kamenný most
 Hvížďalka
 Ohrazenice
 Strakonice
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Kbíl
 mariánský sloup
 Husův sbor
 Frymburk
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Václava
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Pražská brána
 zámecký pivovar
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Řepice
 Vojnice
 Bratronice
 Němčice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 děkanství
 křížová cesta
 Pětnice
 Záboří
 Nihošovice
 Hoslovice
 židovský hřbitov
 Mačice
 Doubravice u Volyně
 Čekanice
 Osek
 Hoštice u Volyně
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Kalvarie
 Čestice
 Dřešínek
 Čestice
 Čestice
 Kbelnice
 Žichovice
 Kadov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Volyně
 Petrovice
 radnice
 kostel Všech svatých
 Sedlice
 mariánský sloup
 Maleč
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
 Štěkeň
 Žihobce
 Pole
 Chanovice
 kaple Dobrá voda
 skanzen Chanovice
 Chlum
 kostel sv. Ondřeje
 Dražovice
 Dražovice
 Defurovy Lažany
 Škvořetice
 Sluneční kámen
 Hrad u Strašína
 Buzice
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 Čepřovice
 boží muka
 Záluží
Základní informace místa
ID místa: 9316
Typ místa: most
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama