Bývalá tvrz přestavěná na renesanční obdélný dvoupatrový zámek s hřebínkovými klenbami v přízemí. V letech 1865–68 Thun-Hohensteiny rozšířen a novogoticky přestavěn.
Hlavní obrázek místa
zámek Zdíkov
pohled od východu
© mystik, 9/2003
Původní patrová budova tvrze měla obdélný půdorys o rozměrech 22 x 12 metrů. Při přestavbě v druhé polovině 19. století přibylo nové schodiště do patra a také další patro. Ke kratším stranám budovy byly přistavěny další díly – ty mají nízké štíty – a celková délka stavby dosáhla 38 metrů. Zámek kryje sedlová střecha.
Ivka (Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl., Argo, Praha 2005), 29.12. 2007
historie

zámek Zdíkov

První zmínka o obci z r.1318, kdy je darována Vilémem Bavorem strakonickému konventu johanitů. Od poloviny 15. století patřila obec k panství Vimperk, od 30. let 16. století byla statkem rodu Malovců z Chýnova, kteří ji koupili od Kryštofa Koce z Dobrše. Po vystřídání několika majitelů se zboží vrací opět do rukou Malovců. Jan Malovec z Malovic jej v roce 1799 prodává hraběti Františku Sickingenovi a poté následuje řada dalších držitelů. Tvrz je poprvé zmiňována v roce 1666, ale je možné, že zde stávala už od dob Koců z Dobrše. Za posledních držitelů Thun-Hohensteinů je v l.1865–68 rozšířena a přestavěna. Od roku 1920 je ve správě obce a byl využíván pro správní a školské účely. Dnes zámek účelově využit jako restaurace s ubytováním.

mystik (upraveno redakcí), 28.12. 2007

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Zdíkov

Místa v okolí

 rychta/fara/radnice
 Putkov
 Kohoutí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Vimperk
 Haselburg
 městské opevnění
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 radnice
 kašny
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Přečín
 Královský kámen
 Obří hrad
 Měsíční kámen
 Skalice
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Smrčná
 Dobrš
 Chalupská slať
 Záluží
 synagoga
 Čkyně
 Hrad u Strašína
 židovský hřbitov
 Maleč
 Dřešínek
 kostel sv. Štěpána
 Čestice
 Kalvarie
 Lčovice
 Čestice
 Čestice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 Hoslovice
 boží muka
 pranýř
 Královácký kámen
 kaple
 Pustý Hrádek
 Boubín
 Kašperk
 kostel sv. Mikuláše
 Antýgl
 Doubravice u Volyně
 Němčice
 Zálezly
 Rechle, hradlový most
 silniční most
 Sedlo
 Boubínský prales
 Žihobce
 mariánský sloup
 hrobka rodiny Schmid
 radnice
 kostel Všech svatých
 Nihošovice
 Volyně
 kostel sv. Mořice
 Vatětice
 švédské hroby
 židovský hřbitov
 Kbíl
 Dlouhá Ves
 Volšovy
Základní informace místa
ID místa: 5880
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama