První zmínka o vsi je z r. 1263, kdy patří k vimperskému panství. V r. 1494 získává Bohumilice Zdeněk Malovec z Chýnova. Po něm kolem r. 1549 dědí panství Jan Malovec z Chýnova a staví zde ren. tvrz. V r. 1818 zámek přestaven a v r. 1890 přistavili Lumbové západní křídlo. Dnes je používán k bydlení.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 05/2010
Zámek je dvoukřídlá spíše klasicistní jednopatrová budova s nepravidelným půdorysem, prosta jakýkoliv architektonických detailů. Průčelí je tvořeno jednoduchým vchodem, nad kterým je umístěn znak Malovců. Východní stěna – zesílená v rozích pilíři – je z původní malovecké tvrze z druhé poloviny 16. století. Ze stejné doby je zřejmě i křížová klenba v západním dílu přízemí s poměrně výraznými hřebínky. Síly obvodových i vnitřních zdí při schodišti se pohybují kolem 100–140 cm. Současné stavení překrývá mansardová střecha. Pod dnešním novodobým nátěrem průčelí prosvítají stopy staršího barevného řešení.
Petr Nožička, čerpáno z: Kol. aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, František Kašička a Bořivoj Nechvátal, Tvrze a hrádky na Prachaticku (Prachatice 1990), 4.4. 2011
historie

Prvním známým majitelem Bohumilic, které původně náležely k vimperskému panství, byl Purkart uváděný v roce 1263. V roce 1494 získává ves od majitele vimperského panství Petra Kaplíře ze Sulevic odkazem Zdeněk Malovec z Chýnova. Kolem roku 1549 dědí panství jeho syn Jan Malovec z Chýnova a patrně zde staví v izolované poloze jihozápadně od jádra obce tvrz zvanou Skalice. Statek dále zdědil jeho bratr Václav a po něm jeho synové. V roce 1620 je zámek zabrán vojáky Martina de Hoeff-Huerty, ale tehdejší majitelé Jindřich, Oldřich a Petr Malovcové prokázali svoji nevinu před konfiskační komisí a statek i se zámkem získávají zpět a jejich rod drží statek a zámek do konce 18. století. Roku 1793 polovinu panství a zámku získává František Sickinden, který poskytl Arnoštu Malovcovi úvěr v hodnotě poloviny statku a v roce 1799 kupuje i druhou polovinu statku a převádí jej na svou sestru Františku…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. aut., Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, František Kašička a Bořivoj Nechvátal, Tvrze a hrádky na Prachaticku (Prachatice 1990), 4.4. 2011

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Bohumilice

Místa v okolí

 Smrčná
 synagoga
 židovský hřbitov
 Čkyně
 Lčovice
 Královácký kámen
 Putkov
 boží muka
 Haselburg
 dům U jelena
 Vimperk
 stará radnice
 kašny
 měšťanský pivovar
 radnice
 městské opevnění
 Zálezly
 Přečín
 kostel sv. Mikuláše
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Dobrš
 Zdíkov
 Dřešínek
 Želibořice
 Doubravice u Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Hoslovice
 Vlachovo Březí
 rychta/fara/radnice
 Drslavice
 Nihošovice
 Němčice
 Boubín
 Kohoutí kříž
 Chocholatá Lhota
 Měsíční kámen
 Lipovice
 Maleč
 Hoštice u Volyně
 dům č. p. 42
 Boubínský prales
 Hrádek u Husince
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Čepřovice
 Kbíl
 Královský kámen
 kaple Dobrá voda
 kostel sv. Martina
 Dub
 Kraselov
 Budkov
 kostel sv. Vavřince
 Helfenburk
 kostel sv. Anny
 Hrad u Strašína
 Záluží
 kamenný most
 Chalupská slať
 Tažovice
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 Vojnice
 Hus
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Žihobce
 Libín
 Dražovice
 Dražovice
Kontaktní informace
Bohumilice 1, Čkyně 384 81
Tel: 777157600
http://www.zamekskalice.cz
info@zamekskalice.cz
Základní informace místa
ID místa: 9840
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama