Bývalá tvrz Koců z Dobrše a později zámek Schwarzenberků. Hlavní budova rozlehlého areálu má čtyři osy, křížově klenuté arkády s hřebínky. Patro členěno pilířky; na nároží zbytky sgrafitového kvádrování. Zchátralý zámek dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Přečín
zámecká kaple
© mystik, 4/2004
Přečín je nevelká obec v severozápadním cípu prachatického okresu. Zchátralý dvůr s panským sídlem stojí na západní straně návsi.
Zany, 23.2. 2008
popis

Pravděpodobně nejstarší součástí dnešního rozsáhlého areálu je budova bývalého obytného stavení tvořící západní část jižní fronty. Trojprostorová podsklepená budova je vůči zbytku východozápadně orientované jižní fronty postavena napříč ve směru přibližně sever-jih. Sklepy budovy jsou zaklenuty valeně, přízemí je převážně plochostropé, výjimkou je komora přiložená od severu, ta však byla postavena až dodatečně. Stáří stavby není zcela jisté, pozdně gotické okenní ostění použité druhotně jako portál v západní zdi zmíněné komory bylo osazeno až dodatečně a jeho původní umístění není jisté. Postavení budovy či nějaké úpravy v renesanci naznačují zbytky ornamentálního sgrafita s motivy čtyřlistů v jižním průčelí. Uprostřed jižní fronty vystupuje k jihu původně samostatná renesanční budova bývalého pivovaru. Jižní ze dvou podélně orientovaných traktů pivovaru je zaklenut valenou klenbou se vstřícnými výsečemi. Od východu uzavírá nádvoří pozdně renesanční…  číst dále

Zany, 23.2. 2008

historie

Zámek Přečín

Dříve nazýván Přečinov. R. 1362 zmiňován Tvrdek z Předčína, jakýsi Tvrdek žije i r. 1395 a ten roku 1411 s chotí svou Anežkou učinil jakési nadání kostelu Vácovskému. Petr z Přečína byl r. 1448 ve vojště Jiříka z Poděbrad, když tento Prahu ztekl. Brzy nato přešla tvrz na Koce z Dobrše a tvrz zpustla, jelikož tu nebydlívali. R 1517 se připomíná Jan Koc z Dobrše v Přečíně. Roku 1544 je už tvrz opět pustá. 14.7.1609 získává tvrz a okolní vesnice Adam Koc. Po úmrtí Koců získává Přečinov Sibylla Pešíková rozená Hradištská z Hořovic. Po její smrti získává ves její dcera Anna Saloména Zeberková rozená z Komárova a ta prodala statek Colloredovi z Wallsee, pánu na Opočně za 16 650 fl.rh. Od toho kupuje Přečinov 17.6.1656 Mikuláš Diviš Antonín Radkovec z Mirovic, cís. rada a soudce zemský za 18 000 fl uherských a připojil je ke svému drahonickému panství. 25.7.1700 prodala hrabata z Vrtby panství…  číst dále

mystik,, 10.12. 2007

Půdorys místa

Půdorys přízemí, podle F. Kašičky a B. Nechvátala (1990) s úpravami L. Svobody a J. Slavíka (1995)
© Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl., Argo, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vacov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dobrš
 Dřešínek
 Putkov
 Čestice
 Kalvarie
 Hoslovice
 Čestice
 Čestice
 Maleč
 Měsíční kámen
 Kohoutí kříž
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Němčice
 rychta/fara/radnice
 Čkyně
 synagoga
 Zdíkov
 Doubravice u Volyně
 Skalice
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 Královský kámen
 Záluží
 Lčovice
 Smrčná
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Vojnice
 Tažovice
 kamenný most
 Nihošovice
 Haselburg
 Vimperk
 Ohrazenice
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 Mačice
 Kraselov
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 stará radnice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Boží kámen
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 kostel Všech svatých
 Královácký kámen
 kostel sv. Anny
 Žihobce
 Kbíl
 Obří hrad
 Zálezly
 Frymburk
 Štěchovice
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 Dražovice
 Dražovice
 kostel sv. Markéty
 Hoštice u Volyně
 radnice
 Sedlo
 Kladruby
 Kladruby
 pranýř
 Hvížďalka
 Želibořice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Žichovice
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 Rabí
 Husův sbor
 synagoga
 židovský hřbitov
 masné krámy
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Štěpána
 Drslavice
 Řepice
Základní informace místa
ID místa: 5832
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama