
Pravděpodobně nejstarší součástí dnešního rozsáhlého areálu je budova bývalého obytného stavení tvořící západní část jižní fronty. Trojprostorová podsklepená budova je vůči zbytku východozápadně orientované jižní fronty postavena napříč ve směru přibližně sever-jih. Sklepy budovy jsou zaklenuty valeně, přízemí je převážně plochostropé, výjimkou je komora přiložená od severu, ta však byla postavena až dodatečně. Stáří stavby není zcela jisté, pozdně gotické okenní ostění použité druhotně jako portál v západní zdi zmíněné komory bylo osazeno až dodatečně a jeho původní umístění není jisté. Postavení budovy či nějaké úpravy v renesanci naznačují zbytky ornamentálního sgrafita s motivy čtyřlistů v jižním průčelí. Uprostřed jižní fronty vystupuje k jihu původně samostatná renesanční budova bývalého pivovaru. Jižní ze dvou podélně orientovaných traktů pivovaru je zaklenut valenou klenbou se vstřícnými výsečemi. Od východu uzavírá nádvoří pozdně renesanční… číst dále
Dříve nazýván Přečinov. R. 1362 zmiňován Tvrdek z Předčína, jakýsi Tvrdek žije i r. 1395 a ten roku 1411 s chotí svou Anežkou učinil jakési nadání kostelu Vácovskému. Petr z Přečína byl r. 1448 ve vojště Jiříka z Poděbrad, když tento Prahu ztekl. Brzy nato přešla tvrz na Koce z Dobrše a tvrz zpustla, jelikož tu nebydlívali. R 1517 se připomíná Jan Koc z Dobrše v Přečíně. Roku 1544 je už tvrz opět pustá. 14.7.1609 získává tvrz a okolní vesnice Adam Koc. Po úmrtí Koců získává Přečinov Sibylla Pešíková rozená Hradištská z Hořovic. Po její smrti získává ves její dcera Anna Saloména Zeberková rozená z Komárova a ta prodala statek Colloredovi z Wallsee, pánu na Opočně za 16 650 fl.rh. Od toho kupuje Přečinov 17.6.1656 Mikuláš Diviš Antonín Radkovec z Mirovic, cís. rada a soudce zemský za 18 000 fl uherských a připojil je ke svému drahonickému panství. 25.7.1700 prodala hrabata z Vrtby panství… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.