Bývalá tvrz Koců z Dobrše a později zámek Schwarzenberků. Hlavní budova rozlehlého areálu má čtyři osy, křížově klenuté arkády s hřebínky. Patro členěno pilířky; na nároží zbytky sgrafitového kvádrování. Zchátralý zámek dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Přečín
zámecká kaple
© mystik, 4/2004
Přečín je nevelká obec v severozápadním cípu prachatického okresu. Zchátralý dvůr s panským sídlem stojí na západní straně návsi.
Zany, 23.2. 2008
popis

Pravděpodobně nejstarší součástí dnešního rozsáhlého areálu je budova bývalého obytného stavení tvořící západní část jižní fronty. Trojprostorová podsklepená budova je vůči zbytku východozápadně orientované jižní fronty postavena napříč ve směru přibližně sever-jih. Sklepy budovy jsou zaklenuty valeně, přízemí je převážně plochostropé, výjimkou je komora přiložená od severu, ta však byla postavena až dodatečně. Stáří stavby není zcela jisté, pozdně gotické okenní ostění použité druhotně jako portál v západní zdi zmíněné komory bylo osazeno až dodatečně a jeho původní umístění není jisté. Postavení budovy či nějaké úpravy v renesanci naznačují zbytky ornamentálního sgrafita s motivy čtyřlistů v jižním průčelí. Uprostřed jižní fronty vystupuje k jihu původně samostatná renesanční budova bývalého pivovaru. Jižní ze dvou podélně orientovaných traktů pivovaru je zaklenut valenou klenbou se vstřícnými výsečemi. Od východu uzavírá nádvoří pozdně renesanční…  číst dále

Zany, 23.2. 2008

historie

Zámek Přečín

Dříve nazýván Přečinov. R. 1362 zmiňován Tvrdek z Předčína, jakýsi Tvrdek žije i r. 1395 a ten roku 1411 s chotí svou Anežkou učinil jakési nadání kostelu Vácovskému. Petr z Přečína byl r. 1448 ve vojště Jiříka z Poděbrad, když tento Prahu ztekl. Brzy nato přešla tvrz na Koce z Dobrše a tvrz zpustla, jelikož tu nebydlívali. R 1517 se připomíná Jan Koc z Dobrše v Přečíně. Roku 1544 je už tvrz opět pustá. 14.7.1609 získává tvrz a okolní vesnice Adam Koc. Po úmrtí Koců získává Přečinov Sibylla Pešíková rozená Hradištská z Hořovic. Po její smrti získává ves její dcera Anna Saloména Zeberková rozená z Komárova a ta prodala statek Colloredovi z Wallsee, pánu na Opočně za 16 650 fl.rh. Od toho kupuje Přečinov 17.6.1656 Mikuláš Diviš Antonín Radkovec z Mirovic, cís. rada a soudce zemský za 18 000 fl uherských a připojil je ke svému drahonickému panství. 25.7.1700 prodala hrabata z Vrtby panství…  číst dále

mystik,, 10.12. 2007

Půdorys místa

Půdorys přízemí, podle F. Kašičky a B. Nechvátala (1990) s úpravami L. Svobody a J. Slavíka (1995)
© Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl., Argo, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vacov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Dobrš
 Dřešínek
 Putkov
 Čestice
 Kalvarie
 Hoslovice
 Čestice
 Čestice
 Maleč
 Měsíční kámen
 Kohoutí kříž
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Němčice
 rychta/fara/radnice
 Čkyně
 synagoga
 Zdíkov
 Doubravice u Volyně
 Skalice
 židovský hřbitov
 Hrad u Strašína
 Královský kámen
 Záluží
 Lčovice
 Smrčná
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Vojnice
 Tažovice
 kamenný most
 Nihošovice
 Haselburg
 Vimperk
 Ohrazenice
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 Mačice
 Kraselov
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 stará radnice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Boží kámen
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 kostel Všech svatých
 Královácký kámen
 kostel sv. Anny
 Žihobce
 Kbíl
 Obří hrad
 Zálezly
 Frymburk
 Štěchovice
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 Dražovice
 Dražovice
 kostel sv. Markéty
 Hoštice u Volyně
 radnice
 Sedlo
 Kladruby
 Kladruby
 pranýř
 Hvížďalka
 Želibořice
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Střela
 Střela
 Žichovice
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 Rabí
 Husův sbor
 synagoga
 židovský hřbitov
 masné krámy
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Štěpána
 Drslavice
 Řepice
Základní informace místa
ID místa: 5832
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama