Původně renesanční tvrz postavená Ezechielem Malovcem, rozšířená po požáru v roce 1607, začátkem 19. století přestavěna na pseudogotický zámek. Dnes sídlo Obecního úřadu.
Hlavní obrázek místa
zámek Čkyně
pohled na průčelí zámku
© mystik, 4/2004
Jednopatrová budova s jedním traktem se známkami antiky a pseugotiky. V severní části hlavního traktu je obsažena původní renesanční tvrz, v přízemí jsou zachovány i valené výsečové klenby. Vnitřní úprava z 2. poloviny 19. století.
mystik, 27.12. 2007
historie

První nepřímá zpráva o obci je z roku 1243, kdy je v souvislosti s johanitskou komendou ve Strakonicích zmiňován Bedřich ze Čkyně. Umístění sídla tohoto rodu se předpokládá západně od dnešního zámku na pahorku u odbočky na Předenice nebo také ke gotickému kostelu sv. Máří Magdaleny. V roce 1359 je část obce připojena k vimperskému panství, druhá část pak v roce 1422. Samostatné zboží pak byla až odpočátku do roku 1531, kdy ji získal Jan Malovec z Chýnova. V roce 1549 se zmiňuje jeho tvrz zvaná Vysoký Dvůr, která stávala sto metrů západně od zámku a byla připojena ke Čkyni až v roce 1736. Budovy dvora i s obytnou stavbou byly zbořeny v roce 1977 bez jakékoliv dokumentace, nelze je tedy spolehlivě ztotožnit s Janovou tvrzí. Janův syn Ezechiel tu pak v druhé polovině 16. století postavil další tvrz. V roce 1607 postihl obec požár, při kterém byla tato tvrz poškozena. Někdy po tomto datu byla během…  číst dále

Ivka (Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997), 30.12. 2007

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Čkyně

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Lčovice
 boží muka
 Skalice
 Smrčná
 Královácký kámen
 Zálezly
 Putkov
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Kalvarie
 Doubravice u Volyně
 mariánský sloup
 radnice
 Volyně
 Dřešínek
 Přečín
 Dobrš
 Želibořice
 kostel sv. Mikuláše
 dům U jelena
 Haselburg
 měšťanský pivovar
 Vimperk
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Nihošovice
 Hoslovice
 Němčice
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Zdíkov
 Hoštice u Volyně
 Kbíl
 Čepřovice
 Lipovice
 kaple Dobrá voda
 Drslavice
 rychta/fara/radnice
 Kohoutí kříž
 Chocholatá Lhota
 Maleč
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Helfenburk
 Měsíční kámen
 dům č. p. 42
 Dub
 Sluneční kámen
 Hrádek u Husince
 Větrný kámen
 kamenný most
 Boubín
 Tažovice
 Boží kámen
 Budkov
 Ohrazenice
 Tourov
 Královský kámen
 Vojnice
 Hrad u Strašína
 židovský hřbitov
 Záluží
 Mačice
 stará radnice
 Prachatice – MPR
 městské opevnění
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Frymburk
 Chalupská slať
 Žihobce
 Cehnice
 Libín
Základní informace místa
ID místa: 5876
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama