Jednolodní románská kaple s hranolovou věží na západě, oltář barokní (kolem r. 1700). Stavba je zřejmě ze stejné doby jako kostel Zvěstování Panně Marii v obci – má s kostelem podobné stavební tvarosloví. Nad lodí zavěšen veliký zvon z r. 1561.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2010
Kaple stojí na zalesněném návrší východně od kostela.
20.12. 2009
turistické

Po telefonické domluvě s panem Rezkem (607 748 552), který přes léto obývá domek nad zdejší tvrzí, je možné si v jeho doprovodu a s bohatým výkladem prohlédnout kapli i nedaleký mariánský kostel (viz heslo). Více informací o zvonech na Dobrši najdete v článku Dobršské zvony, uveřejněném na tomto webu 14. 7. 2010.

Ivan Grisa, 4.7. 2010

popis

Kaple je jednolodní, původně románská (2. čtvrtina 13. století) stavba, s hranolovou věží na západě. Věž má v patře sdružená okénka, portál je v jižní straně lodi (podobá se portálu na nedalekém kostele Zvěstování Panně Marii v Dobrši). Uvnitř je kruchta na pilíři, která se otvírá do lodi dvěma oblouky, oltář barokní. Někdy se nehovoří o kapli, ale kostele – je možné, že tento svatostánek je starší, než vesnický kostel. Ten měl být postaven poté, co tato kaple (kostel) přestala kapacitně dostačovat. V roce 1561 stavitel Tomáš Rossi z Mendrisia zaklenul kapli (stejně jako kostel ve vsi) novou klenbou. Z toho roku pochází také zvon (od zvonaře Brickího z Cimperka), který je v kapli nyní zavěšen. Jde o velmi unikátní řešení – stěny lodi byly zvýšeny o zvonové patro se vzpěradlovou konstrukcí, na kterou byl zavěšen tento veliký zvon. Stalo se tak zřejmě až v 19. století, kdy dosloužila dřevěná zvonice východně od kaple – tu…  číst dále

Ivka, 20.12. 2009

historie

Před polovinou 13. století se kolem tvrze Koců z Dobrše formuje ves, ve které vyrůstá nejen kostel se hřbitovem, ale ze stejné doby zřejmě pochází i kaple na blízkém návrší (má s kostelem podobné stavební tvarosloví). U obce tak malé je velmi neobvyklé, že tu stojí hned dva románské svatostánky.

Ivka, 20.12. 2009

Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Drážov

Místa v okolí

 Dobrš
 Přečín
 Dřešínek
 kostel sv. Mikuláše
 Čestice
 Kalvarie
 Hoslovice
 Čestice
 Čestice
 Němčice
 Maleč
 Doubravice u Volyně
 Putkov
 Měsíční kámen
 synagoga
 Čkyně
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 židovský hřbitov
 Kohoutí kříž
 Skalice
 boží muka
 kamenný most
 Lčovice
 Tažovice
 Nihošovice
 Kraselov
 Vojnice
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Vavřince
 Ohrazenice
 rychta/fara/radnice
 Zdíkov
 Boží kámen
 Smrčná
 kostel sv. Anny
 Kbíl
 mariánský sloup
 radnice
 Královský kámen
 Volyně
 Záluží
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Královácký kámen
 Frymburk
 Žihobce
 Štěchovice
 Haselburg
 Vimperk
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 Zálezly
 stará radnice
 kašny
 radnice
 městské opevnění
 Hoštice u Volyně
 Kladruby
 Kladruby
 Hvížďalka
 Dražovice
 Dražovice
 Obří hrad
 Želibořice
 Pustý Hrádek
 židovský hřbitov
 Kašperk
 Sedlo
 Střela
 Střela
 Žižkův most
 kostel sv. Markéty
 radnice
 kaple Dobrá voda
 pranýř
 synagoga
 Žichovice
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 masné krámy
 Husův sbor
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Ducha
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
 Vlachovo Březí
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Drslavice
 Řepice
 Budětice
 kostel sv. Štěpána
 Lipová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 8567
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 20.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama