Zaniklý pozdně barokní jednopatrový zámek z roku 1786, který byl postaven za Jana Heřmana z Herreitu na místě původní tvrze z přelomu 14. a 15. stol. Zámek byl zbořen roku 2011.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
© Luděk Pitter 03/2005
Zámek se nachází v areálu bývalého zemědělského družstva. Dostanete se k němu, když pojedete po silnici II/347 z Světlé nad Sázavou na Habry a v Bačkově u kapličky odbočíte vpravo. Dnes chátrající pozdně barokní jednopatrový zámek z 2. poloviny 18. stol. obsahuje ve svém zdivu nejspíše i starší panská sídla původně zde stojící. Zámek je obdélníkového tvaru s mansardovou střechou. Jeho fasáda je členěna římsami a lizénami. Sklepy jsou zaklenuty cihlovou klenbou (pozůstatek původní tvrze), přízemí převážně valenými klenbami a patro je plochostropé. Přístavba úzkého křídlo při západní straně zámku je mladší, snadno rozpoznatelná, neboť je kryta valbovou střechou. Zámek využívalo zemědělské družstvo, nejprve jako kanceláře a později jako sklady, ale o opravy se příliš nestaralo. Dnes je zámek již v soukromých rukou, ale novému majiteli se zřejmě nedostává peněz na opravu a do zámku zatéká.
L.P., 9.12. 2019
historie

První zmínka o vsi Bačkov je z roku 1307. Na přelomu 14. a 15. stol. zde byla založena tvrz. Podle jiných autorů je tvrz zmiňována již roku 1458. V 16. stol. byl Bačkov spojen s panstvím ve Světlé nad Sázavou a na přelomu 17. a 18. stol. za Jana Oldřicha Klusáka z Kostelce byl Bačkov řízen se sídla ve Zboží. Podle některých autorů byla tvrz upravena na zámek již v roce 1750. Přesné místo tvrze a zámku, však není známo, s největší pravděpodobností však bylo konstrukcí zdiva využito za Jana Heřmana z Herreitu, který Bačkov zdědil a nechal zde v roce 1786 postavit nevelký jednopatrový zámek, který se dochoval do dnes. Později se zde majitelé střídali, až po roce 1945 přešel statek do rukou státu.

L.P. (Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M), 28.12. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí, Plán přízemí zámku podle Ladislava Svobody. Šikmo šrafováné zdivo pochází z doby kolem roku 1786, neznačené zdivo je mladší. Kresba J. Úlovec.
Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M, str. 28
Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Zboží
 synagoga
 Habry
 židovský hřbitov
 Smrdov
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Chlum
 Červenice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Nejepín
 evangelický kostel
 Úhrov
 kostel Panny Marie
 Smrčany
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Vilémovice
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Bilantova Lhota
 Hostačov
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 vodní mlýn
 Lacembok
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Moravany
 Thunovský letohrádek
 Lipnice
 Ledeč nad Sázavou
 Rozsochatec
 kostel sv. Markéty
 Ronovec
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Nelechov
 Běstvina
 mariánský sloup
 kostel sv. Gotharda
 Tupadly
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Hoješín
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hraběšín
 stará radnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Hnátův kámen
 větrný mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 Klokočov
 Proseč u Humpolce
 Oheb
 Vildštejn
 Hadrburg
 kostel sv. Štěpána
 Třebonín
 kostel sv. Vavřince
 Třebonín
 Seč
 Lomec
 poutní kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Bačkov 1
582 91 Světlá nad Sázavou
Základní informace místa
ID místa: 3660
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama