Zaniklý pozdně barokní jednopatrový zámek z roku 1786, který byl postaven za Jana Heřmana z Herreitu na místě původní tvrze z přelomu 14. a 15. stol. Zámek byl zbořen roku 2011.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
© Luděk Pitter 03/2005
Zámek se nachází v areálu bývalého zemědělského družstva. Dostanete se k němu, když pojedete po silnici II/347 z Světlé nad Sázavou na Habry a v Bačkově u kapličky odbočíte vpravo. Dnes chátrající pozdně barokní jednopatrový zámek z 2. poloviny 18. stol. obsahuje ve svém zdivu nejspíše i starší panská sídla původně zde stojící. Zámek je obdélníkového tvaru s mansardovou střechou. Jeho fasáda je členěna římsami a lizénami. Sklepy jsou zaklenuty cihlovou klenbou (pozůstatek původní tvrze), přízemí převážně valenými klenbami a patro je plochostropé. Přístavba úzkého křídlo při západní straně zámku je mladší, snadno rozpoznatelná, neboť je kryta valbovou střechou. Zámek využívalo zemědělské družstvo, nejprve jako kanceláře a později jako sklady, ale o opravy se příliš nestaralo. Dnes je zámek již v soukromých rukou, ale novému majiteli se zřejmě nedostává peněz na opravu a do zámku zatéká.
L.P., 9.12. 2019
historie

První zmínka o vsi Bačkov je z roku 1307. Na přelomu 14. a 15. stol. zde byla založena tvrz. Podle jiných autorů je tvrz zmiňována již roku 1458. V 16. stol. byl Bačkov spojen s panstvím ve Světlé nad Sázavou a na přelomu 17. a 18. stol. za Jana Oldřicha Klusáka z Kostelce byl Bačkov řízen se sídla ve Zboží. Podle některých autorů byla tvrz upravena na zámek již v roce 1750. Přesné místo tvrze a zámku, však není známo, s největší pravděpodobností však bylo konstrukcí zdiva využito za Jana Heřmana z Herreitu, který Bačkov zdědil a nechal zde v roce 1786 postavit nevelký jednopatrový zámek, který se dochoval do dnes. Později se zde majitelé střídali, až po roce 1945 přešel statek do rukou státu.

L.P. (Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M), 28.12. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí, Plán přízemí zámku podle Ladislava Svobody. Šikmo šrafováné zdivo pochází z doby kolem roku 1786, neznačené zdivo je mladší. Kresba J. Úlovec.
Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M, str. 28
Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Zboží
 Habry
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Markéty
 Chlum
 Golčův Jeníkov
 Červenice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Nejepín
 evangelický kostel
 Úhrov
 kostel Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Vilémovice
 kostel sv. Martina
 Sluneční zátoka
 Hostačov
 evangelický kostel
 Bilantova Lhota
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Lacembok
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Thunovský letohrádek
 Lipnice
 Moravany
 Ledeč nad Sázavou
 Rozsochatec
 kostel sv. Markéty
 Ronovec
 kamenný most
 Nelechov
 židovský hřbitov
 Běstvina
 mariánský sloup
 kostel sv. Gotharda
 Tupadly
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Hoješín
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Hraběšín
 stará radnice
 městské opevnění
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Hnátův kámen
 větrný mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 Klokočov
 Proseč u Humpolce
 Oheb
 Vildštejn
 Hadrburg
 Třebonín
 Třebonín
 Seč
 Lomec
 poutní kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Bačkov 1
582 91 Světlá nad Sázavou
Základní informace místa
ID místa: 3660
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama