Zaniklý pozdně barokní jednopatrový zámek z roku 1786, který byl postaven za Jana Heřmana z Herreitu na místě původní tvrze z přelomu 14. a 15. stol. Zámek byl zbořen roku 2011.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihu
© Luděk Pitter 03/2005
Zámek se nachází v areálu bývalého zemědělského družstva. Dostanete se k němu, když pojedete po silnici II/347 z Světlé nad Sázavou na Habry a v Bačkově u kapličky odbočíte vpravo. Dnes chátrající pozdně barokní jednopatrový zámek z 2. poloviny 18. stol. obsahuje ve svém zdivu nejspíše i starší panská sídla původně zde stojící. Zámek je obdélníkového tvaru s mansardovou střechou. Jeho fasáda je členěna římsami a lizénami. Sklepy jsou zaklenuty cihlovou klenbou (pozůstatek původní tvrze), přízemí převážně valenými klenbami a patro je plochostropé. Přístavba úzkého křídlo při západní straně zámku je mladší, snadno rozpoznatelná, neboť je kryta valbovou střechou. Zámek využívalo zemědělské družstvo, nejprve jako kanceláře a později jako sklady, ale o opravy se příliš nestaralo. Dnes je zámek již v soukromých rukou, ale novému majiteli se zřejmě nedostává peněz na opravu a do zámku zatéká.
L.P., 9.12. 2019
historie

První zmínka o vsi Bačkov je z roku 1307. Na přelomu 14. a 15. stol. zde byla založena tvrz. Podle jiných autorů je tvrz zmiňována již roku 1458. V 16. stol. byl Bačkov spojen s panstvím ve Světlé nad Sázavou a na přelomu 17. a 18. stol. za Jana Oldřicha Klusáka z Kostelce byl Bačkov řízen se sídla ve Zboží. Podle některých autorů byla tvrz upravena na zámek již v roce 1750. Přesné místo tvrze a zámku, však není známo, s největší pravděpodobností však bylo konstrukcí zdiva využito za Jana Heřmana z Herreitu, který Bačkov zdědil a nechal zde v roce 1786 postavit nevelký jednopatrový zámek, který se dochoval do dnes. Později se zde majitelé střídali, až po roce 1945 přešel statek do rukou státu.

L.P. (Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M), 28.12. 2005

Půdorys místa

Plán přízemí, Plán přízemí zámku podle Ladislava Svobody. Šikmo šrafováné zdivo pochází z doby kolem roku 1786, neznačené zdivo je mladší. Kresba J. Úlovec.
Úlovec Jiří, Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M, str. 28
Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Zboží
 synagoga
 Habry
 židovský hřbitov
 Smrdov
 poštovní stanice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Římovice
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Chlum
 Červenice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Nejepín
 evangelický kostel
 Úhrov
 Smrčany
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Vilémovice
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Bilantova Lhota
 Hostačov
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 vodní mlýn
 Lacembok
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Moravany
 Thunovský letohrádek
 Lipnice
 Ledeč nad Sázavou
 Rozsochatec
 kostel sv. Markéty
 Ronovec
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Nelechov
 Běstvina
 mariánský sloup
 kostel sv. Gotharda
 Tupadly
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Hoješín
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hraběšín
 stará radnice
 městské opevnění
 Stamicův dům
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 větrný mlýn
 Hnátův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 Klokočov
 Proseč u Humpolce
 kamenný most
 Oheb
 Vildštejn
 Hadrburg
 kostel sv. Štěpána
 Třebonín
 kostel sv. Vavřince
 Třebonín
 Seč
 Lomec
 poutní kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Bačkov 1
582 91 Světlá nad Sázavou
Základní informace místa
ID místa: 3660
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama