Židovský hřbitov v Habrech byl založen snad ve 14. století, ale spolehlivě je doložen až první polovině 17. století. Má zachovalé, postupně opravované náhrobní stély. Márnice a ohradní zeď jsou zatím pobořeny. Hřbitov leží západně od města v polích, na okraji rybníčka.
Hlavní obrázek místa
Pohled z východu
© Prudký Martin 03/2022
Starobylé město Habry leží na silnici I/38 mezi Čáslaví a Havlíčkovým Brodem. Židovský hřbitov se nachází uprostřed polí severozápadně od města Habry po polní cestě lemované stromořadím, po níž vede modrá značka do obce Chrtníč. V blízkosti hřbitova je malý rybníček.
25.3. 2022
historie

Židovský hřbitov v Habrech byl údajně založen ve 14. století, ale v písemných pramenech je zmiňován až v první polovině století sedmnáctého. Nejstarší čitelný náhrobek je z r. 1740 a na hřbitově se dodnes nachází na 250 barokních a klasicistních náhrobků, řada z nich je v současnosti opravována. Ohradní zeď a márnice v jihozápadním rohu, s kamenným portálem jsou pobořeny. Poslední pohřeb se zde konal v r. 1939. Průběžně opravované stély napovídají, že židovský hřbitov v Habrech čekají lepší časy. Habry jsou starobylé město zmiňované již r. 1101. Původní ves byla r. 1351 povýšena na městys a r. 1909 na město. Městský status byl obnoven r. 1992. Habry mají asi 1300 obyvatel.

Židovské památky v Čechách a na Moravě - Jiří Fiedler, http://zidovskehrbitovy.wz.cz/, 25.3. 2022

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Habry

Místa v okolí

 synagoga
 Habry
 Bačkov
 Zboží
 Smrdov
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Červenice
 poštovní stanice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Hrádek u Podmok
 Chlum
 kostel Panny Marie
 Úhrov
 Smrčany
 Hostačov
 kostel sv. Mikuláše
 Nejepín
 vodní mlýn
 Moravany
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kamenný most
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 kostel sv. Gotharda
 evangelický kostel
 Tupadly
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Vilémovice
 Obora Žleby
 Třemošnice
 Hoješín
 Žleby
 Suchotlesky
 větrný mlýn
 Hraběšín
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Ronov nad Doubravou
 vodní nádrž Seč I
 Sluneční zátoka
 Berlova vápenka
 Lacembok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Dolní Krupá
 mariánský sloup
 Klokočov
 Maleč
 Rozsochatec
 Chotěboř
 Filipov
 Lichnice
 Bilantova Lhota
 Thunovský letohrádek
 Oheb
 Žáky
 kostel sv. Martina
 Žáky
 Žáky
 Vildštejn
 Ledeč nad Sázavou
 Čertův stolek
 Ronovec
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Seč
 Třebonín
 Třebonín
 Nelechov
 kostel sv. Markéty
 vodní nádrž Seč II
 Lomec
 Souňov
 Nová Lhota
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Úmonín
Základní informace místa
ID místa: 16323
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama