Židovská synagoga ve městě Habry byla postavena roku 1825 na místě starší ze 17. století. Od druhé světové války do šedesátých let sloužila jako modlitebna Českobratrské církve evangelické. Později sloužila také jako městské kino. Dnes není využívána a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin 03/2022
Synagoga v Habrech byla postavena v roce 1825 na místě staré, založené v 17. století. Hebrejská komunita zde žila již před rokem 1648. Za II. světové války, po odchodu místních židovských spoluobčanů do vyhlazovacích táborů, byla v letech 1942 až 1965 využívána jako modlitebna Českobratrské církve evangelické. Od roku 1979 ji obyvatelé využívali jako kino. Dnes chátrá, ale je stále v majetku židovské obce v Praze. Rodákem ze zdejší židovské obce byl Adolf Stránský ( 1855-1931 ), zakladatel Lidových novin, mladočeský poslanec říšského sněmu a Moravské zemské strany a také ministr obchodu v letech 1918-1919 .
Židovské památky v Čechách a na Moravě - Jiří Fiedler, http://zidovskehrbitovy.wz.cz/, holocaust.cz, 25.3. 2022
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Habry

Místa v okolí

 Habry
 židovský hřbitov
 Bačkov
 Zboží
 poštovní stanice
 Smrdov
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hrádek u Podmok
 Úhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Nejepín
 Chlum
 kostel Panny Marie
 Hostačov
 Smrčany
 Moravany
 židovský hřbitov
 vodní mlýn
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Martina
 Hoješín
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kříže
 Tupadly
 Dolní Krupá
 Třemošnice
 vodní nádrž Seč I
 Vilémovice
 mariánský sloup
 Rozsochatec
 Obora Žleby
 Chotěboř
 Suchotlesky
 Maleč
 Žleby
 Klokočov
 Ronov nad Doubravou
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Berlova vápenka
 Čertův stolek
 kostel sv. Vavřince
 Sluneční zátoka
 Oheb
 větrný mlýn
 Ronovec
 Hraběšín
 Vildštejn
 Lacembok
 kostel sv. Martina
 Lichnice
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Štěpána
 Šimkův mlýn
 Thunovský letohrádek
 kostel sv. Vavřince
 Ledeč nad Sázavou
 Seč
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Markéty
 Nelechov
 Třebonín
 Třebonín
 Souňov
 Lomec
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Nová Lhota
Základní informace místa
ID místa: 16324
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama