Původní románský kostel vystavěn ve 13. století. Goticky přestavěn r. 1384. Nově vystavěn r. 1606. Po požáru přestavěn v l. 1670–1678 a získal barokní podobu. Úpravami prošel v polovině 18. století, kdy byla přistavěna věž.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
© Pavel Vítek 08/2011
Město Habry leží 21 km jižně od Čáslavi a 19 km severně od Havlíčkova Brodu. Leží u hlavní silnice č. 38, která však zastavěnou část města objíždí. Z Haber vycházejí cyklotrasy č. 4155 z Běstviny do Humpolce a č. 4156 vedoucí z Ledče nad Sázavou přes Chotěboř do Sázavy. Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí jihovýchodně od centra města, kterým je Žižkovo náměstí, naproti zámku.
Pavel Vítek, 12.12. 2011
popis

Z původního románsko-gotického kostela pochází zazděný portál na severní straně presbytáře a zdivo sakristie. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní stavba s oratoří na severní straně. Věž je vystavěna při severozápadním průčelí. Větší část vnitřního zařízení kostela pochází z let 1670–1680. Kazatelna rokoková s obrazy evangelistů. Cínová, bohatě reliéfy zdobená křtitelnice pochází z roku 1530. Její víko je však dřevěné a pochází z období baroka.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 12.12. 2011

historie

První písemná zpráva o obci je uvedena v Kosmově kronice a pochází již z roku 1101. Původní románský kostel byl vystavěn ve 13. století. Tehdy byl zasvěcen sv. Petrovi a Pavlovi. Gotickou přestavbou prošel roku 1384. Nově byl vystavěn roku 1606. Po požáru prošel přestavbou v letech 1670–1678, kdy byla sklenuta loď a presbytář a vystavěno hlavní průčelí a tehdy byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Pří této přestavbě získal barokní podobu. Úpravami pak kostel prošel v polovině 18. století. Tehdy byla přistavěna věž. Další opravy kostela byly provedeny v roce 1936 a v letech 2009–2010.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 1 (A – J), Academia Praha 1980, 12.12. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Alžběta Birnbaumová, Libuše Jansová: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 44 Politický okres čáslavský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1929
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Habry

Místa v okolí

 Habry
 Bačkov
 Zboží
 poštovní stanice
 kostel sv. Markéty
 Golčův Jeníkov
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 jezuitská rezidence
 zvonice
 Hrádek u Podmok
 Úhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Nejepín
 Chlum
 kostel Panny Marie
 Hostačov
 Moravany
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 středověké podzemí
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kamenný most
 kaple Panny Marie
 Běstvina
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Hoješín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Gotharda
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kříže
 Rozsochatec
 mariánský sloup
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 Tupadly
 Chotěboř
 Vilémovice
 Maleč
 Klokočov
 Obora Žleby
 Suchotlesky
 Žleby
 Ronov nad Doubravou
 Berlova vápenka
 zvonice
 Ronovec
 kaple sv. Kříže
 Oheb
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Vavřince
 Vildštejn
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Hraběšín
 Lichnice
 Lacembok
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Štěpána
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Thunovský letohrádek
 Seč
 Ledeč nad Sázavou
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Markéty
 Nelechov
 Třebonín
 Třebonín
 Lomec
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Česká Bělá
 Nová Lhota
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Habry
Žižkovo náměstí 131
582 81 Habry
Tel: 569 441 117; 731 777 558
http://www.habry.farnost.cz
farnosthabry@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10592
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama