Zámek byl založen Janem Vlasákem Klusákem z Kostelce v l.1700 až 1702. Zámek byl kolem r. 1723 rozšířen o kapli. V r. 1782 zámek vyhořel. Po r. 1918 by zámek využíván Červeným křížem. Dnes je zde Ústav sociální péče pro postižené muže.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Celkový pohled na zámek a bývalou kapli
© Luděk Pitter 03/2005
Na návsi v obci Zboží stojí nevelký zámek z počátku 18. stol. Na základě stavebního uspořádání soudí někteří autoři, že do stavby zámku byla zahrnuta jiná starší stavba. Původně se jednalo o jednopatrovou barokní budovu nepravidelného čtyřúhelníka, ke které byla později přistavěna obdélníková část, kde byla kaple. Dnes po kaply zůstala jen střecha v podobě kupole s lucernou. Dnešní mansardová střecha je z úprav po požáru z druhé poloviny 18. stol. Celkem má zámek přes třicet místností, které vznikly rozdělením větších prostor zejména v období 1. světové války, kdy byl zámek využíván jako lazaret. Zámek obklopuje park o výměře asi 6 ha. Dnes je v zámku Ústav sociální péče pro 60 postižených mužů, o které pečuje 20 zaměstnanců.
L.P., 23.5. 2005
historie

Obec Zboží je poprvé připomínána v roce 1307. Před rokem 1419 byla zastavena Benešovi z Tupadel a později ji Trčkové z Lípy připojili k lipnickému a světelskému panství. Začátkem 18. stol., přesněji v letech 1700 až 1702 si nechal Jan Vlasák Klusák z Kostelce vystavět ve Zboží zámek. Krátce na to byl zámek ještě rozšířen, neboť již v roce 1723 je u zámku zmiňována kaple. V roce 1782 zámek vyhořel a při opravách získal zámek mansardovou střechu. Za I. světové války zřídil v zámku majitel Richard Moravetz vojenský lazaret. Po roce 1918 by zámek využíván Červeným křížem. Později byl částečně využíván jako sociální ústav, po určitou dobu zde byl i domov důchodců a dnes je zde umístěn Ústav sociální péče pro postižené muže.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 23.5. 2005

Půdorys místa

Schematické znázornění stavby
Vlček P., Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri, 2001, str. 512
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Zboží

Místa v okolí

 Bačkov
 Smrdov
 synagoga
 Habry
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Mikuláše
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Chlum
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Vilémovice
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Nejepín
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Červenice
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Sluneční zátoka
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 Smrčany
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Úhrov
 kostel Panny Marie
 Thunovský letohrádek
 kostel sv. Markéty
 Lacembok
 Ledeč nad Sázavou
 Nelechov
 židovský hřbitov
 Rozsochatec
 evangelický kostel
 Ronovec
 kostel sv. Jiří
 Hostačov
 vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Vojtěcha
 Moravany
 Stamicův dům
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 morový sloup
 Hnátův kámen
 Huť Jakub
 kostel sv. Kateřiny
 Proseč u Humpolce
 Běstvina
 Hraběšín
 Hoješín
 Hadrburg
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Víta
 Oheb
 Vildštejn
 Červené Janovice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Seč
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Zboží
Zboží č.p. 1, Habry,
582 91 Světlá nad Sázavou
Tel: 569 441 169
usp.zbozi@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 3171
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama