Zámek byl založen Janem Vlasákem Klusákem z Kostelce v l.1700 až 1702. Zámek byl kolem r. 1723 rozšířen o kapli. V r. 1782 zámek vyhořel. Po r. 1918 by zámek využíván Červeným křížem. Dnes je zde Ústav sociální péče pro postižené muže.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
Celkový pohled na zámek a bývalou kapli
© Luděk Pitter 03/2005
Na návsi v obci Zboží stojí nevelký zámek z počátku 18. stol. Na základě stavebního uspořádání soudí někteří autoři, že do stavby zámku byla zahrnuta jiná starší stavba. Původně se jednalo o jednopatrovou barokní budovu nepravidelného čtyřúhelníka, ke které byla později přistavěna obdélníková část, kde byla kaple. Dnes po kaply zůstala jen střecha v podobě kupole s lucernou. Dnešní mansardová střecha je z úprav po požáru z druhé poloviny 18. stol. Celkem má zámek přes třicet místností, které vznikly rozdělením větších prostor zejména v období 1. světové války, kdy byl zámek využíván jako lazaret. Zámek obklopuje park o výměře asi 6 ha. Dnes je v zámku Ústav sociální péče pro 60 postižených mužů, o které pečuje 20 zaměstnanců.
L.P., 23.5. 2005
historie

Obec Zboží je poprvé připomínána v roce 1307. Před rokem 1419 byla zastavena Benešovi z Tupadel a později ji Trčkové z Lípy připojili k lipnickému a světelskému panství. Začátkem 18. stol., přesněji v letech 1700 až 1702 si nechal Jan Vlasák Klusák z Kostelce vystavět ve Zboží zámek. Krátce na to byl zámek ještě rozšířen, neboť již v roce 1723 je u zámku zmiňována kaple. V roce 1782 zámek vyhořel a při opravách získal zámek mansardovou střechu. Za I. světové války zřídil v zámku majitel Richard Moravetz vojenský lazaret. Po roce 1918 by zámek využíván Červeným křížem. Později byl částečně využíván jako sociální ústav, po určitou dobu zde byl i domov důchodců a dnes je zde umístěn Ústav sociální péče pro postižené muže.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 23.5. 2005

Půdorys místa

Schematické znázornění stavby
Vlček P., Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri, 2001, str. 512
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Zboží

Místa v okolí

 Bačkov
 Habry
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Mikuláše
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Chlum
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Vilémovice
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Nejepín
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Červenice
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Sluneční zátoka
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Václava
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Úhrov
 kostel Panny Marie
 Thunovský letohrádek
 kostel sv. Markéty
 Lacembok
 Ledeč nad Sázavou
 Nelechov
 židovský hřbitov
 Rozsochatec
 evangelický kostel
 Ronovec
 kostel sv. Jiří
 Hostačov
 vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Vojtěcha
 Moravany
 Stamicův dům
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 morový sloup
 Hnátův kámen
 Huť Jakub
 kostel sv. Kateřiny
 Proseč u Humpolce
 Běstvina
 Hraběšín
 Hoješín
 Hadrburg
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Víta
 Oheb
 Vildštejn
 Červené Janovice
 Seč
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Zboží
Zboží č.p. 1, Habry,
582 91 Světlá nad Sázavou
Tel: 569 441 169
usp.zbozi@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 3171
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama