Současný barokní kostel byl postaven v letech 1751-1753 na místě starší gotické stavby. V r. 1756 byl slavnostně vysvěcen. V r. 1826 byla postavena nová věž. Na konci II. světové války byla kostelní věž poškozena. Poté byla zvýšena a opatřena novou cibulovitou střechou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Obec Luleč (dříve Lileč, Lulč či Lilč) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov, 7 km jihozápadně od města Vyškov na úpatí Drahanské vysočiny. Luleč je rekreační obcí s mnoha zajímavostmi. Nad obcí, na kopci zvaném Liliová hora (Monte Liliorum), se tyčí z dálky viditelný římskokatolický farní kostel sv. Martina. Uvnitř je zachovalé původní zařízení. Uprostřed dvojdílného hlavního oltáře je obraz sv. Martina, který zhotovil Ignác Raab. Na výzdobě se podílel např. sochař Jan Adam Nesmann, jehož dílem jsou sochy sv. Cyrila a Metoděje, Petra a Pavla. Ke kostelu přiléhá hřbitov. Vedle něj je místo, kde v 1. pol. 16. stol. stála tiskárna bratří Habrovanských. Na vyvýšenině mezi kostelem a roklí jsou pozůstatky hradu a dřevěná vyhlídka s posezením. Na horu se dostanete přímo z obce Luleč po naučné stezce nebo od hlavní silnice cestou k lomu, v němž jsou tenisové kurty. Na rozcestí odbočíte vlevo a křížová cesta Vás dovede až ke kostelu. Kdybyste na rozcestí pokračovali rovně, dojdete ke zmíněnému lomu s kurty, u něhož je hezké jezírko a po pravé straně se v lesním porostu skrývá velmi zajímavá skalní rozsedlina, kterou lze projít.
Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule a další., 27.2. 2016
historie

Kostel stál na Liliové hoře již na počátku 15. století. Prvně je připomínán v r. 1406 společně s hradem. V roce 1672 měl tři oltáře, dvanáct obrazů a tři zvony. V roce 1719 byly do kostela nainstalovány první varhany. Protože bývá hlavní kostel v zimě špatně přístupný, vznikl v letech 1739-1741 přímo v Lulči menší chrám sv. Isidora, který je nazýván zimní (protože se v něm slouží mše pouze v zimě). V roce 1751 byla zahájena stavba nového kostela také na Liliové hoře na náklady lulečského farář P. Martina Dvořanského, který na stavbu věnoval veškerý zděděný majetek. Původní gotická stavba byla částečně zbořena a na jejím místě v letech 1751-1753 vznikl dnešní pozdně barokní chrám sv. Martina. Ke stavbě byl využit materiál ze strženého původního chrámu, ale i z hradu. Farář P. Martin Dvořanský se dokončení stavby nedožil. Zemřel 31. prosince 1752. O dokončení kostela se zasloužil P. Jan Martin Scheberle.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule, http://lulec.farnostdrnovice.cz/ a další., 2.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Luleč

Místa v okolí

 Luleč
 Luleč II
 kostel sv. Isidora
 Luleč I
 rozhledna Chocholík
 Drnovice
 Habrovany
 vodní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 Račice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Hlubočany
 židovský hřbitov
 Vítovice
 hrádek u Vítovic
 Suchánkův mlýn
 Černov
 Fricův mlýn
 DinoPark
 ZOO park
 Vyškov
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městská studna
 městské opevnění
 kaple sv. Michala
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Terezie
 Dědice
 bunkry
 Vildenberk
 Hradištěk u Jezery
 Troyerstein
 Stagnov
 Kuchlov
 Vilémov
 Bohdalice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rozárie
 zvonice
 židovský hřbitov
 došková chalupa
 Pozořice
 kaple sv. Floriána
 Ruprechtov
 Hamlíkov
 Moravské Prusy
 kostel sv. Jiří
 Pustiměř
 bunkry
 Slavkov
 radnice
 Panský dům
 Bystřec
 synagoga
 městské opevnění
 Pavlovice
 kostel sv. Benedikta
 smírčí kámen
 zvonice
 Kojátky
 kostel sv. Mikuláše
 Pekárna
 Bučovice
 Drysice
 Rakovec
 Orlov
 Melice
 radnice
 zvonička
 kostel sv. Václava
 kostel Všech Svatých
 Santon
 Bučovice
 Křtiny
 Ferdinandsko
 Blažovice
 Budkovany
 Nové Hvězdlice
 Křtiny
 kostel sv. Vavřince
 Krchůvek
 zájezdní hostinec
 kostel sv. Josefa
 Nové Hvězdlice
 kostel sv. Jiljí
 Vážany nad Litavou
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Vícemilice
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 Hrušky
 Výpustek
 PR Velký Hornek
 Rašovice
 Olšovec
 kaple svaté Anny
 Kojál
 Horákovský hrad
 židovský hřbitov
 Milonice
 Žuráň
 Podolí
 Milonice
 Lesovna
 Komorov
 Panský dům
 Jedovnice
 Hugova huť
 hrádek u Nevojic
 morový památník
 Rudické propadání
 kříž na Zálomí
 kaple sv. Antonína
 Chvalkovice
 kostel sv. Ferdinanda
 Nevojice
 Scholasterie
 Rudice
 Šlapanice
 Chvalkovice na Hané
 Chvalkovice
 kaple sv. Barbory
 Krchůvek
 Šlapanice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Rudice
 Želeč
 kaple
 Hlaváčkův kříž
 Nové Zámky
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 Mohyla míru
 Cigánská jeskyně
 boží muka
 hradiště Obrova noha
 Brodek u Prostějova
 jeskyně Balcarka
 Ostrov u Macochy
 Kopaniny
 Čertův most
 Rytířská jeskyně
 propast Macocha
 Punkevní jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Blansek
 Koňský spád
 cihelna
 panský pivovar
 Sokolnice
 cukrovar
 sýpka
 Nemotice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 vysílač Předina
 Štátula
Základní informace místa
ID místa: 12715
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama