Kaple sv. Václava byla postavena pravděpodobně ve 3. čtvrtině 19. století. Ve 20. století došlo k zazdění původního vchodu a proražení nového na místě původního oltáře. Vedle kaple stojí kamenný kříž s ukřižovaným Kristem a dřevěný obrázek Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
Křečkovice - kaple sv. Václava
© Luděk Vláčil 02/2022
Dříve samostatná hanácká dědina Křečkovice v současnosti tvoří východní část Vyškova, který je jedním z hraničních měst regionu Haná. Dominantou Křečkovic je římskokatolická kaple sv. Václava asi z 3. čtvrtiny 19. století stojící u hlavní silnice. V interiéru se nachází obraz zobrazující zavraždění sv. Václava. Nad původním, dnes již zazděným vchodem je okrouhlá nika s obrazem sv. Floriána. Vedle kaple stojí kamenný kříž s ukřižovaným Kristem a dřevěný obrázek Panny Marie.
Luděk Vláčil, 18.2. 2022
historie

Křečkovice (dříve Kržežkowice) se prvně připomínají v roce 1388, kdy je uváděn lenní statek patřící jistému Vilémovi. Podle nepříliš věrohodného zdroje (wikipedie) zde od roku 1609 měl stát farní kostel, který zanikl v období třicetileté války. Na Indikační skice z roku 1826 v prostranství před dnes již zaniklým mlýnem stál pouze kříž. Později se neuvádí ani kříž. Až ve III. vojenském mapování Františko-josefském z let 1876-1878 je před mlýnem prvně doložena kaple. Ve 20. století byl původní vchod, obrácený směrem do ulice, zazděn a proražen nový v zadní stěně.

Luděk Vláčil - zdroj: http://oldmaps.geolab.cz/map_root.pl?lan, informační cedule a další, 18.2. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Křečkovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16223
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama