V 15. století zde stával gotický farní kostel. Kolem r. 1808 byl kostel z velké části zbořen. Současná kaple sv. Michala vznikla přestavbou části sakristie původního kostela. V r. 2006 proběhla celková rekonstrukce kaple.
Hlavní obrázek místa
Brňany - kaple sv. Michala
© Luděk Vláčil 02/2022
Dříve samostatná hanácká dědina Brňany v současnosti tvoří jihovýchodní část Vyškova, který je jedním z okrajových měst etnografického regionu Haná. Nejvýznamnější stavbou Brňan je římskokatolická kaple sv. Michala ukrytá mezi okolními domy. V interiéru kaple je nové vybavení a velký obraz archanděla Michaela porážejícího Satana.
Luděk Vláčil, 18.2. 2022
historie

První zmínky o Brňanech (Brennan, Brunnaz) pocházejí z 2. poloviny 13. století. V 15. století stával v místech současné kaple gotický farní kostel. Snad v době třicetileté války farnost zanikla. U kostela se nacházel hřbitov, na kterém byli do roku 1789 pohřbíváni i obyvatelé Vyškova. Kolem roku 1808 byl pravděpodobně pro špatný technický stav kostel z velké části zbořen. Současná kaple sv. Michala vznikla přestavbou části sakristie původního farního kostela. Tato původní sakristie přiléhala k presbytáři kostela. Jako jediné výraznější architektonické prvky z původní stavby by měly být dva dochované kamenné pilíře. V roce 2006 proběhla celková rekonstrukce kaple.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.vyskov-mesto.cz/kaple-sv-michala-v-brnanech/gs-10178 a další, 18.2. 2022

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Brňany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16222
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama