Původní kostel kapucínů s klášterem, postaven biskupem Františkem Dietrichsteinem (1617-24). V pol. 18. stol. došlo k přestavbě biskupem Wolfgangem Schrattenbachem. R. 1787 se stal kostel veřejným. V druhé pol. 20. stol. došlo ke zrušení a odsvěcení. Od r. 2005 slouží ke kulturním účelům.
Hlavní obrázek místa
Vyškov - Hřbitovní kostel
© Ivo Rozehnal, 09/2010
Hřbitovní kostel Panny Marie ve Vyškově je původní kostel kapucínů. Vyznačuje se typickou architekturou tohoto řádu, který byl přísně řízen tehdejšími plány - jednoduchost linií a sevřenost proporcí. Stavba proběhla v letech 1617-24, kdy hlavním mecenášem byl olomoucký biskup František Dietrichstein. Právě on požádal kapucíny o založení kláštera. Komisař česko - rakouského komisariátu a čtyři další stavitelé - P. Bonaventura z Benátek, P. Eusebius z Bergama, P. Gabriel z Bavorska a P. Ambrož z Rovereda - se dostavili do Vyškova a vybrali vhodné místo u biskupského zámku k vystavění kláštera. Plány byly zhotoveny 30. května 1616. 16. května roku 1617 byl vztyčen kříž a položen základní kámen. Biskup hrabě Kolovrat pak 10. srpna roku 1624 kostel vysvětil. Roku 1680 byla povolena první přístavba sklepa se skladištěm a pokojíky pro hosty. V roce 1706 byl položen základní kámen k přístavbě. Kostel již byl malý a řeholníkům nestačil. Byl zvětšen o přízemní místnosti, deset cel, kapli pro nemocné, dále byla zařízena nová krypta. V době okupace Švédy došlo ke značnému poškození. U kostela vznikl i kapucínský konvent.Velká přestavba svatostánku proběhla v polovině 18. století na náklady olomouckého biskupa Wolfganga kardinála Schrattenbacha. Ten nechal roku 1727 stavitele Jana Křtitele z Vyškova prodloužit kostel o pět a půl sáhu. Byla též zřízena oratoř a zvětšena chodba, vedoucí ke kapli sv. Anny. Hlavní oltář byl opatřen novým obrazem (1734). Roku 1738 postavil tesařský mistr Matěj Gotthard Spanwaldt novou vížku nad kostelem. Před rokem 1751 vznikl nový oltář, po roce 1753 byl po velkém požáru vybudován nový vchod za boční kaplí. Josefínské reformy v roce 1787 zapříčinily zrušení zdejšího kláštera a tak se kostel stal veřejným a konventní budovy se využívaly pro sklad soli. Z klášterní zahrady se roku 1789 stal městský…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroj web cs.wikipedia (upraveno L.H.), 26.9. 2010
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Vyškov

Místa v okolí

 Vyškov
 DinoPark
 ZOO park
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 městská studna
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Michala
 kaple sv. Václava
 Fricův mlýn
 Suchánkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Drnovice
 rozhledna Chocholík
 Dědice
 kaple sv. Rozárie
 Hlubočany
 Moravské Prusy
 kostel sv. Jiří
 Pustiměř
 kostel sv. Isidora
 Luleč I
 smírčí kámen
 kostel sv. Benedikta
 Luleč II
 kostel sv. Martina
 Luleč
 kaple sv. Terezie
 bunkry
 Melice
 Drysice
 zvonička
 Bohdalice
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 zájezdní hostinec
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Troyerstein
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Pavlovice
 Račice
 Stagnov
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Švábenice
 Hradisko
 Černov
 kostel sv. Ferdinanda
 Chvalkovice na Hané
 Kuchlov
 Habrovany
 kostel Všech Svatých
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Ferdinandsko
 Želeč
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 kaple
 židovský hřbitov
 Kojátky
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Brodek u Prostějova
 Hamlíkov
 zvonice
 došková chalupa
 Chvalkovice
 Dřevnovice
 Ruprechtov
 Vilémov
 Vítovice
 hradiště Obrova noha
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 hrádek u Vítovic
 Komorov
 Opatovice
 morový památník
 kaple sv. Panny Marie
 Osíčany
 kaplička
 Kopaniny
 Chvalkovice
 Bučovice
 Prasklice
 Dobromilice
 kaplička Panny Marie
 Milonice
 bunkry
 radnice
 Milonice
 kostel sv. Jiljí
 kostel svaté Anny
 Bučovice
 Nezamyslice
 Prasklice
 zvonice
 kostel Všech svatých
 Myslejovice
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 Vildenberk
 Doloplazy
 Spálený kopec
 kaple Panny Marie
 Křéba
 Bystřec
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Vícemilice
 Uhřice
 Víceměřice
 vysílač Předina
 Hradištěk u Jezery
 kaple sv. Floriána
 Na skále
 Štátula
 Nové Zámky
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 Mořice
 Mořice
 Slavkov
 radnice
 kaple sv. Bartoloměje
 Dětkovice
 kostel sv. Kunhuty
 Panský dům
 synagoga
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 větrný mlýn
 Pozořice
 Kojál
 křížek
 Brankovice
 Rozstání
 Vřesovice
 fara
 minerální pramen
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kříž na Zálomí
 Hlaváčkův kříž
 Na Skalách
 Skalička
 lázně Skalka
 kostel sv. Vavřince
 Černá skála
 Krchůvek
 kaple sv. Floriána
Kontaktní informace
Kostel Panny Marie
Hřbitovní ulice
682 01 Vyškov
Základní informace místa
ID místa: 9410
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama