Nad zázračným pramenem měla již od nepaměti stát kaplička se sochou P. Marie. Současná kaple byla postavena na místě původní stavby v polovině 19. století. V r. 2021 byla kaplička opravena a vznikla nová studánka podle návrhu Milivoje Husáka.
Hlavní obrázek místa
Nad vchodem je pověšená berla, kterou zde prý jakási osoba nechala, když byla uzdravena.
© Luděk Vláčil 05/2022
Na poutním místě zvaném Lutršték, ležícím na kopci 1 km severozápadně od obce Němčany a asi 3 km severovýchodně od Slavkova u Brna, naleznete malou kapličku se studánkou. K poutnímu místu se dostanete po zeleně značené Cyrilometodějské stezce ze Slavkova u Brna nebo Bučovic. Vede tudy také žlutá jezdecká stezka KČT. Nad kaplí se nachází přírodní památka Mrazový klín.
Luděk Vláčil, 23.6. 2022
historie

Historie poutního místa Lutršték sahá do 19. století a váže se k zázračnému uzdravení vysloužilého slepého vojáka u místní studánky při svěcení nedalekého kříže dne 7. července 1861. Kromě této události, která se stala podnětem k velkému rozvoji poutí, bylo zaznamenáno ještě dalších osm zázračných uzdravení. Samotný název Lutršték údajně vznikl z německého „lauter Steg“ a odkazuje na množství poutníků. Už od nepaměti nad studánkou měla stát malá kaplička se sochou bolestné Panny Marie. Současná studniční kaple pochází z poloviny 19. století. Nedávno byla zchátralá kaplička opravena a vznikla rovněž nová studánka podle návrhu Milivoje Husáka. Ze studánky pod kapličkou tak znovu po 35 letech vytryskla voda, kterou do studánky však již přivádí potrubí ze slavkovského vodovodu, jehož zřízení roku 1932 původní pramen neblaze ovlivnilo. Požehnání obnovené studánky Panny Marie provedl při hlavní pouti 19. září 2021 novoříšský opat Marián Rudolf Kosík.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/biskup-cikrle-posvetil-opraveny-kostel-na-poutnim-miste-lutrstek-u-nemcan-172906a další, 23.6. 2022

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Němčany

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 radnice
 Panský dům
 židovský hřbitov
 Slavkov
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 městské opevnění
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Vážany nad Litavou
 Rašovice
 Bučovice
 Habrovany
 Bučovice
 radnice
 Vítovice
 kostel sv. Vavřince
 Hrušky
 hrádek u Vítovic
 Krchůvek
 Hlubočany
 Kojátky
 kostel sv. Martina
 Vícemilice
 Luleč
 Luleč II
 kostel sv. Isidora
 Hradištěk u Jezery
 Kepkov
 Vildenberk
 Blažovice
 Kobeřice
 kaple sv. Floriána
 Konůvky
 Luleč I
 Bohdalice
 Pozořice
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Mikuláše
 Nevojice
 Santon
 Mezilesice
 Milonice
 Milonice
 Pavlovice
 Újezd u Ždánic
 Drnovice
 Račice
 kostel sv. Vavřince
 rozhledna Chocholík
 Mohyla míru
 Kvášov
 kostel Všech Svatých
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 DinoPark
 kaple sv. Rozárie
 ZOO park
 kaple sv. Michala
 Žuráň
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 kaple sv. Václava
 městské opevnění
 Nové Zámky
 kaple sv. Anny
 Komorov
 Šlapanice
 Podolí
 Scholasterie
 kostel sv. Jiří
 Fricův mlýn
 Šlapanice
 Moravské Prusy
 Suchánkův mlýn
 Palánek
 Pekárna
 Uhřice
 morový památník
 Černov
 Bošovice
 Orlov
 cihelna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Dambořice
 kostel sv. Mikuláše
 panský pivovar
 cukrovar
 Hrádek u Snovídek
 Sokolnice
 Chvalkovice
 sýpka
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Horákovský hrad
 Chvalkovice
 PR Velký Hornek
 Dědice
 Sokolnice
 zvonička
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 boží muka
 boží muka
 Haluzice
 Nechvalín
 Těšany
 Křtiny
 Křtiny
 kostel sv. Jiljí
 Výpustek
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 židovský hřbitov
 Bukovanský mlýn
 Bohuslavice
Základní informace místa
ID místa: 16404
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama