Římskokatolická poutní kaple Panny Marie Sedmibolestné byla postavena v letech 1867-1877. K vysvěcení došlo 17.9.1877. Dnes je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
kaple Panny Marie Bolestné
© Luděk Vláčil 05/2022
Poutní kaple Panny Marie Sedmibolestné v místě zvaném Lutršték naleznete na kopci 1 km severozápadně od obce Němčany a asi 3 km severovýchodně od Slavkova u Brna. Jelikož se v kapli konají mše i poutě docela často a kaple je poměrně velká, bývá někdy označována také jako kostelík. Nedaleko kaple je studánka s malou kapličkou. K poutnímu místu se dostanete po zeleně značené Cyrilometodějské stezce ze Slavkova u Brna nebo Bučovic. Vede tudy také žlutá jezdecká stezka KČT. Nad kaplí se nachází přírodní památka Mrazový klín.
Luděk Vláčil, 29.5. 2022
historie

Římskokatolická poutní kaple Panny Marie Sedmibolestné byla postavena na kopci "Vinohrady" či "Hojdě" (Heide) z milodarů poutníků, kteří přicházeli k nedaleké zázračné studánce zvané "Lutršték". Tento název, přenesený později na celé toto místo, vznikl údajně z německého "lauter Steg". Kaple se stavěla v letech 1867-1877. Základní kámen světil Jindřich Wolf, školdozorce a farář z Dražovic. K vysvěcení kaple Panny Marie Sedmibolestné došlo 17.9.1877 za účasti 24 kněží a 8 000 poutníků. Ve 30. letech 20. století byla stavba rozšířena a oprav se dočkala v 70. letech 20. století, po roce 1990 a v letech 2002-2004. Dnes je poutní kaple náležející k římskokatolické farnosti Slavkov u Brna kulturní památkou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, http://www.farnostslavkov.cz/texty/lutrstek/ a další, 29.5. 2022

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Němčany

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 radnice
 Panský dům
 Slavkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 městské opevnění
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Vážany nad Litavou
 Rašovice
 Bučovice
 Habrovany
 Bučovice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Vítovice
 Hrušky
 Krchůvek
 hrádek u Vítovic
 Kojátky
 Hlubočany
 Vícemilice
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Kepkov
 kostel sv. Isidora
 Luleč II
 Hradištěk u Jezery
 Kobeřice
 Konůvky
 Vildenberk
 kaple sv. Floriána
 Blažovice
 Bohdalice
 Luleč I
 Pozořice
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Mikuláše
 Nevojice
 Santon
 Mezilesice
 Milonice
 Pavlovice
 Újezd u Ždánic
 Milonice
 Drnovice
 Račice
 kostel sv. Vavřince
 rozhledna Chocholík
 Kvášov
 Mohyla míru
 kostel Všech Svatých
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 kaple sv. Rozárie
 DinoPark
 ZOO park
 Žuráň
 kaple sv. Michala
 Vyškov
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 Nové Zámky
 kaple sv. Václava
 Komorov
 kaple sv. Anny
 Šlapanice
 Podolí
 Scholasterie
 kostel sv. Jiří
 Fricův mlýn
 Šlapanice
 Palánek
 Moravské Prusy
 Suchánkův mlýn
 Uhřice
 Pekárna
 morový památník
 Bošovice
 židovský hřbitov
 Černov
 Orlov
 cihelna
 Dambořice
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Snovídek
 panský pivovar
 cukrovar
 kostel sv. Mikuláše
 Sokolnice
 Chvalkovice
 sýpka
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Chvalkovice
 Horákovský hrad
 PR Velký Hornek
 zvonička
 Sokolnice
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 boží muka
 boží muka
 Haluzice
 Nechvalín
 Těšany
 Křtiny
 Křtiny
 kostel sv. Jiljí
 Výpustek
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 židovský hřbitov
 Bukovanský mlýn
 Bohuslavice
Základní informace místa
ID místa: 16401
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama