Stavba současného barokního farního kostela svatého Vavřince byla zahájena v r. 1652, na místě staršího chrámu zničeného požárem. V r. 1847 byla hroutící se kostelní věž podepřena masivním kamenným pilířem. U kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1739 a socha sv. Floriana z r. 1775.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 01/2018
Obec Drnovice se nachází v Jihomoravském kraji asi 2 km západně od okresního města Vyškov. Nejvýznamnější stavbou Drnovic je barokní farní kostel svatého Vavřince stojící v dominantní poloze. Na atraktivitě mu přidávají mohutné kamenné pilíře a boční kruhové kaple. V hrobce pod kostelem jsou uloženy ostatky majitele panství barona Jana Viléma Mudyho a dalších členů jeho rodiny. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. U kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1739 a socha sv. Floriana z r. 1775. K dalším památkám patří zámek z 19. stol. Poblíž Drnovic se rozkládá přírodní památka, mokřad zvaný Žumpy. Nad obcí se vypíná kopec Chocholík, na jehož vrcholu byla v roku 2010 vybudována rozhledna. Přes obec prochází zelená turistická cesta z Vyškova do Ruprechtova a žlutá turistická cesta vedoucí z Vyškova do oblasti Moravského krasu.
Luděk Vláčil, 6.2. 2018
historie

První písemná zmínka o Drnovicích pochází z roku 1104, kdy je brněnský kníže Oldřich daroval benediktinskému klášteru v Třebíči. Kdy ve vsi vznikla první sakrální stavba není známo. První nepřímá zmínka o kostele pochází z listiny z roku 1417. Dále se uvádí, že v roce 1480 měla Kunka z Kravař a Boskovic nechat, patrně s využitím původní stavby, postavit kostel nový. Drnovická fara je poprvé připomínána roku 1580, kdy byla luteránská. V roce 1650 zasáhl kostelní věž blesk a kostel vyhořel. V roce 1652 byla na jeho místě zahájena stavba současného kostela svatého Vavřince. Naproti sakristii s oratoří byla v roce 1716 přistavěna kaple s kupolí, nákladem barona Maxmiliána Arnošta z Blier. V ní byly postaveny dva oltáře: Korunování Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého. Roku 1771 se objevila prasklina oddělující věž od lodi. V roce 1847 již hrozilo její zřícení, proto byla podepřena masivním…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:http://kostel.farnostdrnovice.cz/ a další, 9.2. 2018

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Drnovice

Místa v okolí

 Drnovice
 rozhledna Chocholík
 Suchánkův mlýn
 Fricův mlýn
 Luleč I
 Vyškov
 DinoPark
 ZOO park
 kostel sv. Isidora
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Michala
 Luleč II
 Dědice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Luleč
 kaple sv. Terezie
 bunkry
 Hlubočany
 kostel sv. Mikuláše
 Račice
 Troyerstein
 Pustiměř
 Černov
 Stagnov
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 kostel sv. Benedikta
 kaple sv. Rozárie
 Kuchlov
 smírčí kámen
 Habrovany
 Moravské Prusy
 kostel sv. Jiří
 Drysice
 Čechyně
 Melice
 kaple Panny Marie
 Bohdalice
 kostel sv. Václava
 zvonice
 došková chalupa
 Hamlíkov
 Vilémov
 zájezdní hostinec
 Ruprechtov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Ferdinandsko
 Vítovice
 hrádek u Vítovic
 zvonička
 synagoga
 Pavlovice
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 kostel sv. Václava
 Orlov
 bunkry
 židovský hřbitov
 zvonice
 Vildenberk
 Bystřec
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech Svatých
 Švábenice
 kostel sv. Ferdinanda
 Hradištěk u Jezery
 Hradisko
 Chvalkovice na Hané
 Kojátky
 kaple
 Želeč
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Josefa
 Rakovec
 Brodek u Prostějova
 hradiště Obrova noha
 kaplička
 Pozořice
 Bučovice
 Budkovany
 Kojál
 radnice
 boží muka
 kaplička Panny Marie
 Kopaniny
 Myslejovice
 Bučovice
 Slavkov
 radnice
 Komorov
 Chvalkovice
 Panský dům
 synagoga
 Spálený kopec
 Dřevnovice
 městské opevnění
 Křtiny
 morový památník
 křížek
 Křéba
 Rozstání
 Milonice
 Milonice
 Pekárna
 Opatovice
 Chvalkovice
 Olšovec
 Vícemilice
 kříž na Zálomí
 boží muka
 Dobromilice
 Hlaváčkův kříž
 Lesovna
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 Jedovnice
 Panský dům
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Na skále
 Krchůvek
 vysílač Předina
 Santon
 Černá skála
 Doloplazy
 Nové Zámky
 Dětkovice
 Štátula
 Blažovice
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Vavřince
 Krchůvek
 kaple sv. Bartoloměje
 Cigánská jeskyně
 jeskyně Balcarka
 Vápenka
 Ostrov u Macochy
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Brankovice
 fara
 vápenka Malá dohoda
 Vřesovice
 minerální pramen
 větrný mlýn
Základní informace místa
ID místa: 13761
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.2.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama