Luleč II

Sv. Martin, Boží stoleček
Jedno z největších pravěkých hradišť na Moravě o rozloze 55 ha. Poloha osídlena již v eneolitu, hradiště využíváno v době bronzové, pozdní době laténské a snad i v době hradištní. Částečně dochovány dvě až tři linie valů a příkopů. Narušeno chatovou osadou a lomem, částečně zalesněno.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na hradisko
© Luděk Vláčil 27.2. 2016
Obec Luleč (dříve Lileč, Lulč či Lilč) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov, 7 km jihozápadně od okresního města na úpatí Drahanské vysočiny. Luleč je rekreační obcí s mnoha zajímavostmi. Nad obcí, na kopci zvaném Liliová hora (Monte Liliorum), se tyčí z dálky viditelný římskokatolický farní kostel sv. Martina. Vedle něj je místo, kde v 1. pol. 16. stol. stála tiskárna bratří Habrovanských. Na mírné vyvýšenině v prostoru Starý zámek severozápadně od kostela jsou pozůstatky gotického hradu. Celá Liliová hora zvaná též Boží stoleček je navíc jedním z největších hradišť na Moravě. Na horu se nejlépe dostanete přímo z obce Luleč po naučné stezce nebo od hlavní silnice cestou k lomu, v němž jsou tenisové kurty. Na rozcestí odbočíte vlevo a křížová cesta Vás dovede až ke kostelu. Kdybyste na rozcestí pokračovali rovně, dojdete ke zmíněnému lomu s kurty, u něhož je hezké jezírko a po pravé straně se v lesním porostu skrývá velmi zajímavá skalní rozsedlina, kterou lze projít. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázáno hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 13.9. 2018
historie

Hradiska byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Pozůstatky jednoho z největších hradišť na Moravě se nacházejí v nadmořské výšce 360-390 metrů na rozlehlé, mírně skloněné temenní části vyvýšeniny zvané Boží stoleček, která je součástí hřebene vrcholícího bodem "Nad Skálou" s níž je na severní straně spojen sedlem. Západní obvod vymezuje údolí toku Rakovec, k němuž klesají příkré svahy vysoké až 80 metrů. Hradiště o rozloze 55 hektarů má nepravidelný půdorys s rozměry pohybujícími se ve směru východ-západ okolo 800-950 metrů a ve směru sever-jih mezi 350-900 metrů. Souvislý pás dvojitého opevnění se dochoval v nejzápadnějším výběžku a na jeho severní straně, další kratší úsek je na jižní straně lokality. Na severozápadní straně lokality se táhnou dvě zřetelné linie valů, oddělené příkopem, vysoké asi…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004.,Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005 a další, 28.1. 2018

Půdorys místa

Analýzy výškopisu lukality, Současná podoba lokality
© zdroj: http://ags.cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Luleč

Místa v okolí

 Luleč
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Isidora
 Luleč I
 rozhledna Chocholík
 Drnovice
 kostel sv. Vavřince
 Račice
 Habrovany
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Čechyně
 kaple Panny Marie
 Hlubočany
 Suchánkův mlýn
 Černov
 Fricův mlýn
 Vítovice
 DinoPark
 ZOO park
 židovský hřbitov
 Vyškov
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 hrádek u Vítovic
 městská studna
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Michala
 kaple sv. Terezie
 kaple sv. Václava
 Dědice
 bunkry
 Vildenberk
 Troyerstein
 Stagnov
 Kuchlov
 Hradištěk u Jezery
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdalice
 došková chalupa
 zvonice
 kaple sv. Rozárie
 Ruprechtov
 Hamlíkov
 židovský hřbitov
 Pustiměř
 kaple sv. Floriána
 Pozořice
 Moravské Prusy
 kostel sv. Jiří
 bunkry
 Bystřec
 kostel sv. Benedikta
 Slavkov
 radnice
 smírčí kámen
 Panský dům
 Pavlovice
 městské opevnění
 synagoga
 zvonice
 Kojátky
 kostel sv. Mikuláše
 Pekárna
 Melice
 Drysice
 Rakovec
 Bučovice
 zvonička
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Ferdinandsko
 kostel Všech Svatých
 Bučovice
 radnice
 Santon
 Křtiny
 Budkovany
 Křtiny
 kostel sv. Josefa
 zájezdní hostinec
 kostel sv. Jiljí
 Nové Hvězdlice
 Blažovice
 kostel sv. Vavřince
 Nové Hvězdlice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Krchůvek
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 Výpustek
 Vícemilice
 Vážany nad Litavou
 PR Velký Hornek
 kaple svaté Anny
 Kojál
 Olšovec
 židovský hřbitov
 Hrušky
 Lesovna
 Rašovice
 Horákovský hrad
 Švábenice
 Milonice
 Žuráň
 Milonice
 Panský dům
 Komorov
 Podolí
 Jedovnice
 Hugova huť
 kříž na Zálomí
 hrádek u Nevojic
 Rudické propadání
 kostel sv. Ferdinanda
 morový památník
 kaple sv. Antonína
 Chvalkovice
 Chvalkovice na Hané
 Rudice
 Krchůvek
 boží muka
 Nevojice
 kaple sv. Barbory
 kaple
 Hlaváčkův kříž
 Chvalkovice
 boží muka
 Želeč
 Scholasterie
 boží muka
 Šlapanice
 Šlapanice
 Rudice
 kaolinový lom Seč
 boží muka
 Nové Zámky
 Černá skála
 hradiště Obrova noha
 Cigánská jeskyně
 Brodek u Prostějova
 boží muka
 jeskyně Balcarka
 Mohyla míru
 Ostrov u Macochy
 Kopaniny
 Čertův most
 Rytířská jeskyně
 propast Macocha
 Punkevní jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Blansek
 Koňský spád
 kaple Panny Marie
 panský pivovar
 boží muka
 Sokolnice
 Nemotice
 sýpka
 vysílač Předina
 Štátula
Základní informace místa
ID místa: 13763
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama