kostel Wang

Karpacz Górny (Bierutowice-Brückenberg)
Dřevěný norský kostel typu stavkirke, postavený původně ve 13. století u jezera Vangsmjösen. V pol. 19. stol. zakoupen pro berlínské muzeum, znovupostaven na úpatí Sněžky, doplněn dřevořezbami od mistra Jakuba z Janowic.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled do areálu kostela
© Iva Spurná 8.5.2007
Kostel najdete cca 3 kilometry severně od vrcholu Sněžky, v horní části obce Karpacz. Nedaleko je velké parkoviště s infocentrem. Odtud také vycházejí turistické značky na hřebeny Krkonoš. Do areálu i interiéru kostela je vstup možný pouze po zaplacení vstupenky, prohlídka s průvodcem.
Ivka, 4.6. 2009
popis

Dřevěný kostel (či bedněný, plaňkový, nebo také pilířový) je typický pro jihozápadní část Norska, kde se mu říká stavkirke. Začaly se tu stavět ve 12. století, kdy Vikingové pořádali loupežné výpravy na Britské ostrovy a tam tyto stavby viděli (např. Greensted v Essexu). Z původní asi 1200 kostelů zůstalo dodnes v Norsku kolem třiceti – nejstarší z nich je v Urnes-Lusteru, další v např. v Heddalu, Hoprekstadu, Fantoftu či v Borgundu. Jelikož se dřevěné části neustále nahrazují a opravují, v podstatě už nejde o původní stavbu. Navíc byla z Norska dovezena pouze část kostela. Původní jsou tak hlavní vnitří pilíře s vyřezávanými hlavicemi a čtyři portály s bohatou ornamentální dřevořezbou. Část výzdoby na místě obnovil mistr Jakub z Janowic – dubový krucifix s motivem listů vinné révy, žitných klasů a symboly čtyř evangelistů či postava Krista z lipového dřeva. V interiéru kostela…  číst dále

Ivka, 4.6. 2009

historie

Tento dřevěný kostelík pochází z Norska, kde byl ve 13. století postaven v jižní části země u jezera Vangsmjösen. V roce 1841 jej na popud malíře Johanna Christiana Dahla koupilo berlínské muzeum, peníze na nákup poskytl král Friedrich Wilhelm IV. Dahl – velký znalec těchto dřevených kostelů a autor prvních odborných prací – jej tak zachránil od rozprodání na palivové dříví. Kostel měl být znovupostaven na berlínském Pavím ostrově, nakonec ale hraběnka Friederika von Redern přemluvila krále, aby na díly rozložený kostel daroval horské obci Brückenberg. Sestavení kostela řídil v letech 1842–44 královský stavební mistr Hamman. Kostel byl zasvěcen Našemu Spasiteli a do správy jej dostala evangelická církev. V letech 1963–65 proběhla oprava.

Ivka, 4.6. 2009

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 vodopád Podgórna
 Sněžka
 Chojnik
 Czarne
 Karpniki
 evangelický kostel
 Aichelburg
 kaple sv. Anny
 Sokolec
 Černá hora
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 Bolczów
 Rybnica
 Žalý
 Žacléř
Základní informace místa
ID místa: 7893
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama