Kostel Českobratrské církve evangelické ve funkcionalistickém stylu byl postaven v l. 1935 - 1936 podle návrhu arch. Františka Švihálka. Objekt se skládá ze tří odlišných částí: obdélné budovy chrámu, hranol. věže a půlkruhového kolumbária. U kostela je bronzová busta J. A. Komenského.
Hlavní obrázek místa
Kostel Českobratrské církve evangelické ve Mšeně.
Hlavní vchod do kostela.
© Pavel Vítek 09/2013
Mšeno leží na křižovatce silnic Mladá Boleslav – Dubá a Mělník – Doksy, asi 15 km severovýchodně od Mělníka. Město leží na železniční trati 076 Mladá Boleslav - Mšeno - Mělník. Historické jádro Mšena bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Evangelický kostel stojí v Boleslavské ulici, asi 200 m od hlavního náměstí, Náměstí Míru, směrem východním, na Mladou Boleslav.
Pavel Vítek, 17.10. 2013
historie

Po vydání tolerančního patentu r. 1781 se evangelíci pokusili o obnovení své církve i ve Mšeně. V roce 1869 byla zřízena kazatelská stanice v Kostelní ulici čp. 37, v roce 1870 však byla zrušena. Obnovena byla až 8. 9. 1905, bohoslužby se konaly ve dvoraně radnice. Roku 1905 byl založen stavební fond na výstavbu nového kostela a v říjnu 1922 byla zakoupena budova s rozlehlou zahradou. Na tomto pozemku byly v l. 1935-1936 postaveny ve funkcionalistickém slohu budovy Českobratrské církve evangelické. Jde o kostel, faru se sborovou místností a kolumbárium. Stavba byla provedena podle návrhu architekta Františka Švihálka a stavitele J. Holuba. Do schránky u základního kamene byl uložen pamětní spis o sboru, pamětní Masarykova medaile a zednická lžíce, se kterou byl základní kámen zazděn. Objekt budovy kostela se skládá ze tří odlišných částí: věže, kolumbária a chrámu. Chrám má obdélný půdorys. Kolumbárium je nízký…  číst dále

Pavel Vítek - http://svk7.svkkl.cz; http://www.msenocce.wbs.cz/Historie-sboru.html, 17.10. 2013

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Mšeno

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 radnice
 Obří hlava a Žába
 Stránka
 Lobeč
 pivovar
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 Pokličky
 Kokořín
 Nedamy
 Vrátenská hora
 Kokořín - Staráky
 větrný mlýn
 Kokořín
 Harasov
 Klemperka
 Houska
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Bosyně
 kostel sv. Vojtěcha
 Hradišť
 Týn
 kostel sv. Václava
 Řepín
 Vidim
 Skalsko
 Starý zámek
 kostel sv. Havla
 Velké Všelisy
 Kováň
 Valdštejnsko
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Slavín
 socha sv. Prokopa
 fara
 stará škola
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Čertovy hlavy
 Velký a Malý Bezděz
 Syslov
 kostel sv. Václava
 Bezděz
 sušárna chmele
 Klácelka
 Zakšín
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Barbory
 Neuberk
 Sovínky
 fara
 radnice
 Košátky
 Niměřice
 kaple sv. Josefa
 Had
 Dubá
 Bezno
 dům č.p. 31
 rozhledna Vrchbělá
 Malodvorská tvrz
 Starý Berštejn
 kaple
 židovský hřbitov
 Česká brána
 Vorecká tvrz
 Valdštejnská kaple
 kamenný milník
 fara
 Doksy
 kostel sv. Havla
 socha Krista
 mariánské sousoší
 radnice
 Dolní Beřkovice
 Byšice
 Liběchov
 kostel sv. Václava
 Velké Horky
 Bělá pod Bezdězem
 Liblice
 Rokytovec
 Hláska
 Brocno
 Valdštejnský lis
 kostel sv. Ludmily
 evangelický kostel
 Pražská brána
 Stará škola
 Mělník
 socha Karla IV.
 vila Karola
 zdymadlo Hadík
 kostel sv. Martina
 Malkov
 kaple
 Hořín
 socha sv. Anny
 Slivínko
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 kostel sv. Prokopa
 myslivna
 Salačův sloup
 kaple sv. Václava
 Čap
 Sukorady
 Radechov
 Zoopark Zelčín
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
Kontaktní informace
Farní sbor Českobratrské církve evangelické
Boleslavská ul. č. 9
277 35 Mšeno
Tel: 608 718 898
http://www.msenocce.wbs.cz/
majkl.simek@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11482
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama