Jan Valderode z Eckhausenu postavil na místě tvrze kolem roku 1670 barokní zámek, který ale přešel řadou stavebních úprav a přestaveb. Od padesátých let byl v zámku umístěn domov důchodců. V současnosti v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Hlavní budova zámku
© Pavel Vítek 09/2005
Řepín se nachází 13 km východně od Mělníka. V okolí můžeme navštívit bývalé královské město Mělník se zámkem, kostelem sv. Petra a Pavla a dalšími památkami. Severozápadně od Řepína se nachízí romantické kaňonovité údolí potoka Pšovky, známé kokořínské údolí, kterému vévodí romantický hrad Kokořín, veřejnosti přístupný. V údolí najdeme mnoho zajímavých skalních útvarů, z nichž nejznámější jsou kokořínské pokličky.
14.12. 2005
historie

První zmínka o vsi Řepín, která leží 13 km východně od Mělníka, je z roku 1207, kdy patřila řádu německých rytířů. Ti zde založili tvrz. V průběhu husitských válek i v dalších letech tvrz často měnila majitele. Až roku 1544 je další zpráva, kdy si nechali řepínskou tvrz zapsat do zemských desek bratři Zikmund, Jan a Jiří z Nežetic. Po porážce českých stavů na Bílé hoře propadl Řepín konfiskaci a jeho majitelem se stal Filip Fabricius Platter z Rosenfeldu. Třicetiletou válkou zpustošenou tvrz r. 1650 Jan Valderode z Eckhausenu. Ve vlastnictví tohoto rodu setrval Řepín až do konce 18. století. Na místě tvrze byl někdy kolem roku 1670 vystavěn barokní zámek, který ale přešel řadou stavebních úprav a přestaveb. V přestavbách zámku pokrčovali i další majitele, Rohanové. V roce 1876 prodal kníže Artur Rohan Řepín tereziánské akademii ve Vídní, které patřila až do roku 1918. V tomto roce přešlo vlastnictví řepínského zámku…  číst dále

22.9. 2005

Středočeský kraj,  Mělník  (ME),

Místa v okolí

 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Stránka
 Košátky
 Hradišť
 Byšice
 Harasov
 kostel sv. Václava
 Liblice
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 kostel sv. Martina
 Bosyně
 židovský hřbitov
 Kokořín - Staráky
 Velké Všelisy
 kostel sv. Havla
 Kokořín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Kokořín
 Obří hlava a Žába
 Nedamy
 Klemperka
 větrný mlýn
 Neuberk
 Slivínko
 Pokličky
 Salačův sloup
 Valdštejnský lis
 Lobeč
 pivovar
 zdymadlo Hadík
 židovský hřbitov
 Syslov
 evangelický kostel
 Sovínky
 kostel sv. Ludmily
 Skalsko
 Hláska
 Bezno
 kaple sv. Václava
 Vorecká tvrz
 Pražská brána
 kaplička sv. Anny
 fara
 Malodvorská tvrz
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Stará škola
 Mělník
 evangelický kostel
 Vrátenská hora
 Kováň
 socha sv. Anny
 kaple sv. Josefa
 Hořín
 kaple
 Kostelní Hlavno
 kostel sv. Prokopa
 Libiš
 Štěpánský most
 Niměřice
 Dolní Beřkovice
 Vidim
 myslivna
 kostel sv. Václava
 zdymadlo Obříství
 Klácelka
 Čertovy hlavy
 Houska
 Obříství
 kamenný milník
 morový sloup
 vodárenská věž
 kostel Všech svatých
 socha sv. Markéty
 Velké Horky
 evangelický kostel
 Starý zámek
 socha Krista
 železniční most
 kostel sv. Havla
 Slavín
 kaple sv. Ondřeje
 zdymadlo Lobkovice
 Liběchov
 kostel Všech svatých
 Lobkovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Kozly
 kaple sv. Vojtěcha
 Rokytovec
 Pomník Karla VI.
 Malkov
 Zoopark Zelčín
 Hlavenec
 Kostelec nad Labem
 radnice
 Had
 Jiřice
 kostel sv. Mikuláše
 Chlumín
 morový sloup
 kaple
 Benátky nad Jizerou
 pomník obětem války
 kaple sv. Rodiny
 Valdštejnsko
 kaple sv. Václava
 barokní brána
 fara
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Bon Repos
 Brocno
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Česká brána
 zvonička
 Bělá pod Bezdězem
Základní informace místa
ID místa: 3474
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama