Barokní kostel z r. 1732 v místě středověkého předchůdce, upravován r. 1861-2 (klenby). Neorientovaná stavba na půdorysu řeckého kříže s obdélnou lodí a bočními kaplemi, nízkou věží s cibulovitou bání a bohatě zdobeným průčelím s volutovým štítem. V interiéru mramorový znakový náhrobník z r. 1562.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí - štít průčelí
Pohled na kostel od severozápadu.
© Pavel Vítek 10/2013
Obec Nebužely se nachází jedenáct kilometrů severovýchodně od Mělníka a 6 km jihozápadně od Mšena. Leží na železniční trati 076 Mladá Boleslav - Mšeno - Mělník. Obcí prochází silnice č. 273 Mělník - Mšeno - Doksy. Kostel sv. Jiljí leží v severozápadním části obce, u silnice, která v obci končí. V kostele se konají pravidelné bohoslužby.
Pavel Vítek, 18.10. 2013
popis

Kostel sv. Jiljí ve Vysoké je jednolodní stavba barokního venkovského kostela s půdorysem nepravidelného kříže. Plochá klenba v lodi je rozdělená do čtyř polí české placky, ozdobených pouze štukovým rámem. Kostelní kruchta, na níž jsou umístěny varhany, vyniká valeným klenutím. Věž je nízká, jejím středem vede prohnutá římsa, zakončená cibulovitou bání s lucernou. Ve věži je starobylý renesanční zvon. Pozoruhodným prvkem v interiéru je mramorový reliéfní náhrobník Anny Hruškové z Března, který pochází z r. 1562. Jinak zařízení kostela včetně soch na oltáři je poměrně novodobé pocházející z 19. století. Kostel má průčelí zdobené pilíři s barokními hlavicemi, zdivo mezi pilíři je prohnuto v mírných křivkách. Průčelí završuje rozložitý štít s volutami, trojúhelníkovitě zakončený, po stranách s kamennými vázami.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 18.10. 2013

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1227. Podle názoru některých badatelů patří nebuželský kostel svatého Jiljí ke skupině nejstarších kostelů v regionu, které dal postavit v druhé polovině 10. století kníže Boleslav II. První písemná zmínka o zdejším kostele pochází až z roku 1384, kdy byl farním kostelem. V 17. století místní farnost v důsledku třicetileté války zanikla, obnovena r. 1674. Ke stavbě barokního kostela se přikročilo před rokem 1735. V tomto roce byla přestavba dokončena. Další přestavba kostela proběhla v letech 1861 - 1862. Tehdy byl celý kostel nově zaklenut.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 18.10. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 06 Politický okres mělnický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1899
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Nebužely

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Harasov
 Bosyně
 židovský hřbitov
 Hradsko
 Řepín
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Kokořín
 Klemperka
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 Stránka
 Nedamy
 Obří hlava a Žába
 Pokličky
 Neuberk
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Hradišť
 Valdštejnský lis
 kostel sv. Václava
 Liblice
 kaple sv. Josefa
 evangelický kostel
 Hláska
 kostel sv. Ludmily
 evangelický kostel
 Byšice
 Pražská brána
 zdymadlo Hadík
 Lobeč
 vila Karola
 pivovar
 Vidim
 Mělník
 socha Karla IV.
 Klácelka
 Čertovy hlavy
 Stará škola
 Dolní Beřkovice
 Košátky
 Starý zámek
 kamenný milník
 větrný mlýn
 Slavín
 socha Krista
 kaple
 socha sv. Anny
 Hořín
 Vrátenská hora
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Václava
 myslivna
 Houska
 Had
 Velké Všelisy
 kaplička sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 zdymadlo Obříství
 Štěpánský most
 kostel sv. Vojtěcha
 Libiš
 Týn
 vodárenská věž
 Obříství
 socha sv. Markéty
 Zoopark Zelčín
 morový sloup
 Skalsko
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 Slivínko
 Brocno
 evangelický kostel
 Kováň
 kostel sv. Mikuláše
 Syslov
 Salačův sloup
 Jenišovice
 Sovínky
 solnice
 Bezno
 Zakšín
 železniční most
 kaple sv. Jana a Pavla
 Chlumín
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 morový sloup
 kostel Všech svatých
 fara
 zdymadlo Lobkovice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 mariánský sloup
 Chcebuz
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 kaple sv. Bartoloměje
 Valdštejnsko
 Kostelní Hlavno
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Snědovice
 rozhledna Vrchbělá
 kaple sv. Prokopa
 pomník obětem války
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nebužely
Nebužely 46
277 34 Nebužely
Tel: 315 694 428
pater.leopold@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 11484
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama