Barokní kostel z r. 1732 v místě středověkého předchůdce, upravován r. 1861-2 (klenby). Neorientovaná stavba na půdorysu řeckého kříže s obdélnou lodí a bočními kaplemi, nízkou věží s cibulovitou bání a bohatě zdobeným průčelím s volutovým štítem. V interiéru mramorový znakový náhrobník z r. 1562.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí
Pohled od jihovýchodu, na hlavní vstup do kostelního areálu a závěr kostela.
© Pavel Vítek 10/2013
Obec Nebužely se nachází jedenáct kilometrů severovýchodně od Mělníka a 6 km jihozápadně od Mšena. Leží na železniční trati 076 Mladá Boleslav - Mšeno - Mělník. Obcí prochází silnice č. 273 Mělník - Mšeno - Doksy. Kostel sv. Jiljí leží v severozápadním části obce, u silnice, která v obci končí. V kostele se konají pravidelné bohoslužby.
Pavel Vítek, 18.10. 2013
popis

Kostel sv. Jiljí ve Vysoké je jednolodní stavba barokního venkovského kostela s půdorysem nepravidelného kříže. Plochá klenba v lodi je rozdělená do čtyř polí české placky, ozdobených pouze štukovým rámem. Kostelní kruchta, na níž jsou umístěny varhany, vyniká valeným klenutím. Věž je nízká, jejím středem vede prohnutá římsa, zakončená cibulovitou bání s lucernou. Ve věži je starobylý renesanční zvon. Pozoruhodným prvkem v interiéru je mramorový reliéfní náhrobník Anny Hruškové z Března, který pochází z r. 1562. Jinak zařízení kostela včetně soch na oltáři je poměrně novodobé pocházející z 19. století. Kostel má průčelí zdobené pilíři s barokními hlavicemi, zdivo mezi pilíři je prohnuto v mírných křivkách. Průčelí završuje rozložitý štít s volutami, trojúhelníkovitě zakončený, po stranách s kamennými vázami.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 18.10. 2013

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1227. Podle názoru některých badatelů patří nebuželský kostel svatého Jiljí ke skupině nejstarších kostelů v regionu, které dal postavit v druhé polovině 10. století kníže Boleslav II. První písemná zmínka o zdejším kostele pochází až z roku 1384, kdy byl farním kostelem. V 17. století místní farnost v důsledku třicetileté války zanikla, obnovena r. 1674. Ke stavbě barokního kostela se přikročilo před rokem 1735. V tomto roce byla přestavba dokončena. Další přestavba kostela proběhla v letech 1861 - 1862. Tehdy byl celý kostel nově zaklenut.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 18.10. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 06 Politický okres mělnický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1899
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Nebužely

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Harasov
 Bosyně
 židovský hřbitov
 Hradsko
 Řepín
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Kokořín
 Klemperka
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 Stránka
 Nedamy
 Obří hlava a Žába
 Pokličky
 Neuberk
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Hradišť
 Valdštejnský lis
 kostel sv. Václava
 Liblice
 kaple sv. Josefa
 evangelický kostel
 Hláska
 kostel sv. Ludmily
 evangelický kostel
 Byšice
 Pražská brána
 zdymadlo Hadík
 Lobeč
 vila Karola
 pivovar
 Vidim
 Mělník
 socha Karla IV.
 Klácelka
 Čertovy hlavy
 Stará škola
 Dolní Beřkovice
 Košátky
 Starý zámek
 kamenný milník
 větrný mlýn
 Slavín
 socha Krista
 kaple
 socha sv. Anny
 Hořín
 Vrátenská hora
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Václava
 myslivna
 Houska
 Had
 Velké Všelisy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 zdymadlo Obříství
 Štěpánský most
 kostel sv. Vojtěcha
 Libiš
 vodárenská věž
 Obříství
 socha sv. Markéty
 Zoopark Zelčín
 morový sloup
 Skalsko
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Cítov
 kostel sv. Linharta
 Slivínko
 Brocno
 evangelický kostel
 Kováň
 kostel sv. Mikuláše
 Syslov
 Salačův sloup
 Jenišovice
 Sovínky
 solnice
 Bezno
 Zakšín
 železniční most
 kaple sv. Jana a Pavla
 Chlumín
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 morový sloup
 kostel Všech svatých
 fara
 zdymadlo Lobkovice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 mariánský sloup
 Chcebuz
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 kaple sv. Bartoloměje
 Valdštejnsko
 Kostelní Hlavno
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Snědovice
 rozhledna Vrchbělá
 kaple sv. Prokopa
 pomník obětem války
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nebužely
Nebužely 46
277 34 Nebužely
Tel: 315 694 428
pater.leopold@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 11484
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama