Původ komplexu zámku a kláštera sahá do 11. století. Koncem 12. století dochází k rozsáhlým přestavbám a později po dobití kláštera k výstavbě renesančního zámku. Zánik komplexu nastává od roku 1852. Dnes nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Detail brány
© Aleš Marek 01/2006
Klášter Hradiště nad Jizerou leží nedaleko Mnichova Hradiště, asi 2,5 kilometrů. Samotný komplex je již z dálky vidět. Tyčí se na vysoké skále a pod ní vede příjezdová silnice. V dnešní době je již z celého komplexu pouze pivovar a v současnosti je nově otevřena krypta. Celý objekt je dnes pivovarem a tak je nepřístupný. Od plotu je vidět historická brána, která je asi největší dominantou celého objektu. Při cestě ke kryptě je veřejně přístupná vyhlídka, ze které je vidět až na zámek Mnichovo Hradiště. Vedle zámku je kostel Narození Panny Marie se sochami. Od zámku je výhled do dalekého okolí. I když toho moc na místě, kde kdysi stával jeden z nejmocnějších a největších klášterů nezůstalo, tak přesto stojí toto místo za shlédnutí. Při návštěvě nedalekého zámku v Mnichově Hradišti se také dozvíme o historii místa a je tam převezen i nějaký inventář z Kláštera Hradiště nad Jizerou.
Aleš Marek, 24.1. 2006
historie

První doložené zmínky o osídlení Kláštera sahají až do až do 11. století. Ve 12. století jsou doloženy zmínky o výstavbě kláštera na místě pustého hradiště. Klášter nechal snad údajně vystavět řád benediktinů, ale toto není nijak spolehlivě vědecky doložené, další zprávy hovoří oproti tomu o cisterciánském klášteře. Co je ovšem jisté je to, že klášter vznikl za významné finanční pomoci význačného rodu Markvarticů. Původní komplex kláštera vznikal pomalu a byl dokončen až v poslední čtvrtině 12. století. Prvním známým a doloženým opatem zdejšího kláštera je znám Dětřich (Theodoricus) a to v letech od 1184 – 1189. Původní velikost kláštera byla mnohem menší než současná velikost. V průběhu 13. a 14. století docházelo k postupnému rozšiřování a na počátku 15. století byl klášter již natolik veliký a hospodařil s tak ohromným majetkem, že například vlastnil více jak 100 vesnic. V druhé polovině 13. století byl celý…  číst dále

Aleš Marek / Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Zdeněk Fišer 2002. Nakladatelství: Okresní muzeum Mladá Boleslav, 24.1. 2006

Půdorys místa

půdorys zámku
© Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Klášter Hradiště nad Jizerou

Místa v okolí

 Mnichovo Hradiště
 Maníkovice
 radnice
 Dobrá Voda 1
 Lhotice
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Barbory
 Valečov
 mlýn Valenta
 kostel sv. Václava
 Drábské světničky
 Loukovec
 Klamorna
 Hrada
 Zvířetice
 Píčův statek
 Kurovodice
 kostel sv. Vavřince
 Mužský
 Obětní kámen
 radnice
 Baba
 Studénka
 Kněžmost
 Josefův Důl
 Radechov
 Hynšta
 Staré Hrady
 kostel sv. Havla
 Bažantnice
 Hrdlořezy
 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 kostel sv. Vavřince
 Svijany
 Masarykův most
 Komárovský rybník
 kostel sv. Barbory
 Šlapka
 Soleček
 Bělá pod Bezdězem
 Michalovice
 Solec
 radnice
 Česká brána
 Volenovice
 rozhledna Čížovka
 Belvín
 Rožátovský mlýn
 kaple sv. Václava
 Chvistonosy
 starý hřbitov
 divadlo
 Karmel
 Sukorady
 sbor Jednoty bratrské
 kostel sv. Havla
 Kuřívody
 Albrechtice
 nová radnice
 stará radnice
 Křída
 Templ
 mariánský sloup
 kostel sv. Kateřiny
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 rozhledna Vrchbělá
 židovský hřbitov
 Březno
 Kolomuty
 kostel sv. Václava
 Kozlov
 panský dvůr Zájezd
 Neuberk
 Rácov
 hřbitovní kaple
 Kost
 hradní pivovar
 Valdštejnsko
 Blaschkeho vila
 poustevna
 Sychrov
 městský špitál
 Semtinská lípa
 skalní mlýn
 radnice
 Rokytovec
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Arthurův hrad
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Kováň
 synagoga
 Malkov
 evangelický kostel
 Velké Horky
 Skalsko
 kostel sv. Štěpána
 Niměřice
 Malý Rohozec
 Vlčí Pole
 Domousnice
 židovský hřbitov
 Křižánky
Kontaktní informace
Pivovar Klášter
294 15 Klášter Hradiště nad Jizerou
Tel: 326 771 237
http://www.pivovarklaster.cz/
l.noskova@pivovarklaster.cz
Základní informace místa
ID místa: 3854
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama