Původ komplexu zámku a kláštera sahá do 11. století. Koncem 12. století dochází k rozsáhlým přestavbám a později po dobití kláštera k výstavbě renesančního zámku. Zánik komplexu nastává od roku 1852. Dnes nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Detail brány
© Aleš Marek 01/2006
Klášter Hradiště nad Jizerou leží nedaleko Mnichova Hradiště, asi 2,5 kilometrů. Samotný komplex je již z dálky vidět. Tyčí se na vysoké skále a pod ní vede příjezdová silnice. V dnešní době je již z celého komplexu pouze pivovar a v současnosti je nově otevřena krypta. Celý objekt je dnes pivovarem a tak je nepřístupný. Od plotu je vidět historická brána, která je asi největší dominantou celého objektu. Při cestě ke kryptě je veřejně přístupná vyhlídka, ze které je vidět až na zámek Mnichovo Hradiště. Vedle zámku je kostel Narození Panny Marie se sochami. Od zámku je výhled do dalekého okolí. I když toho moc na místě, kde kdysi stával jeden z nejmocnějších a největších klášterů nezůstalo, tak přesto stojí toto místo za shlédnutí. Při návštěvě nedalekého zámku v Mnichově Hradišti se také dozvíme o historii místa a je tam převezen i nějaký inventář z Kláštera Hradiště nad Jizerou.
Aleš Marek, 24.1. 2006
historie

První doložené zmínky o osídlení Kláštera sahají až do až do 11. století. Ve 12. století jsou doloženy zmínky o výstavbě kláštera na místě pustého hradiště. Klášter nechal snad údajně vystavět řád benediktinů, ale toto není nijak spolehlivě vědecky doložené, další zprávy hovoří oproti tomu o cisterciánském klášteře. Co je ovšem jisté je to, že klášter vznikl za významné finanční pomoci význačného rodu Markvarticů. Původní komplex kláštera vznikal pomalu a byl dokončen až v poslední čtvrtině 12. století. Prvním známým a doloženým opatem zdejšího kláštera je znám Dětřich (Theodoricus) a to v letech od 1184 – 1189. Původní velikost kláštera byla mnohem menší než současná velikost. V průběhu 13. a 14. století docházelo k postupnému rozšiřování a na počátku 15. století byl klášter již natolik veliký a hospodařil s tak ohromným majetkem, že například vlastnil více jak 100 vesnic. V druhé polovině 13. století byl celý…  číst dále

Aleš Marek / Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Zdeněk Fišer 2002. Nakladatelství: Okresní muzeum Mladá Boleslav, 24.1. 2006

Půdorys místa

půdorys zámku
© Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Klášter Hradiště nad Jizerou

Místa v okolí

 Mnichovo Hradiště
 Maníkovice
 radnice
 Dobrá Voda 1
 Lhotice
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Barbory
 mlýn Valenta
 Valečov
 kostel sv. Václava
 Drábské světničky
 Hrada
 Loukovec
 Klamorna
 Píčův statek
 Zvířetice
 Kurovodice
 kostel sv. Vavřince
 Mužský
 Obětní kámen
 radnice
 Baba
 Studénka
 Kněžmost
 Josefův Důl
 Radechov
 Staré Hrady
 Hynšta
 kostel sv. Havla
 Bažantnice
 Hrdlořezy
 fara
 Kosmonosy
 kostel sv. Vavřince
 Loreta
 Svijany
 Masarykův most
 Komárovský rybník
 kostel sv. Barbory
 Šlapka
 Soleček
 Bělá pod Bezdězem
 Michalovice
 Solec
 radnice
 Česká brána
 Volenovice
 rozhledna Čížovka
 Belvín
 Rožátovský mlýn
 Chvistonosy
 kaple sv. Václava
 starý hřbitov
 divadlo
 Sukorady
 Karmel
 sbor Jednoty bratrské
 kostel sv. Havla
 nová radnice
 Kuřívody
 Albrechtice
 stará radnice
 Křída
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 Templ
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 rozhledna Vrchbělá
 židovský hřbitov
 Kolomuty
 Březno
 kostel sv. Václava
 Kozlov
 panský dvůr Zájezd
 Neuberk
 hřbitovní kaple
 Rácov
 hradní pivovar
 Kost
 Valdštejnsko
 Blaschkeho vila
 městský špitál
 Semtinská lípa
 poustevna
 Sychrov
 Rokytovec
 kostel sv. Mikuláše
 skalní mlýn
 radnice
 mariánský sloup
 Arthurův hrad
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kováň
 evangelický kostel
 Malkov
 Velké Horky
 Skalsko
 kostel sv. Štěpána
 Niměřice
 Malý Rohozec
 Vlčí Pole
 Domousnice
 židovský hřbitov
 Křižánky
Kontaktní informace
Pivovar Klášter
294 15 Klášter Hradiště nad Jizerou
Tel: 326 771 237
http://www.pivovarklaster.cz/
l.noskova@pivovarklaster.cz
Základní informace místa
ID místa: 3854
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama