
I. prohlídkový okruh - prohlídka s průvodcem - starý palác, samostatně ochozy a vyhlídka z věže II. prohlídkový okruh - prohlídka bez průvodce - vyhlídka z věže Okruh I. + II.: dospělí: 80,- studenti (od 15 let), důchodci, invalidé: 50,- děti (do 15 let): 40,- děti (do 6 let): zdarma prohlídka mimo běžnou otevírací dobu (po předchozí dohodě, min. 10 osob): 120,- Okruh II.: dospělí: 30,- studenti (od 15 let), důchodci, invalidé: 30,- děti (do 15 let): 10,- děti (do 6 let): zdarma
Hrad Kokořín byl postaven ve 2.čtvrtině 14.století na okraji panství pánů z Dubé, pravděpodobně Hynkem Berkou z Dubé. Hrad byl potom používán asi do poloviny 16.století. Protože však nebyl snad po celých 200 let od svého založení opravován,chátral,až spustl natolik, že již nebyl způsobilý k bydlení. Kromě toho byl hrad těžko přístupný a nepohodlný. Již v 16. století se o něm psalo jako o pustém. Kolem roku 1530 proto byla asi dva kilometry od hradu Kokořína rodem Běřkovských ze Šebířova ve vsi postavena tvrz. V období romantismu se zřícenina se svým okolím stala inspirací mnohým našim umělcům.Koncem minulého století celou oblast, včetně zříceniny hradu, koupil pražský podnikatel Václav Špaček. Rozhodl se , že v okolí Kokořína vybuduje zařízení pro rekreaci a turistiku. Proto v letech před první světovou válkou opravil hrad ,a po válce postavil rekreační zařízení, koupaliště a tenisové kurty v údolí pod ním. Interiéry… číst dále
Krátce nato, kdy vzal na Housce odplatu loupežník Oront, usadil se v rozvalinách Kokořína loupežný rytíř Petrovský. Bydlel se svou oškubanou, zdivočelou chasou v podzemních brlozích, k nimž vedly tajné chodby. Celé údolí měl obsazeno hlídkami, takže se dovedl vždy dobře ukrýti před přesilou vojska, jež bylo proti němu vypraveno. Jednou přepadli Petrovští osamělý mlýn v Jelenicích u Mělníka. Zabušili na vrata, rozkázali: „Otvírejte, jdou k vám na návštěvu Petrovští!“ Tu však narazila kosa na kámen. Mlynář se nezalekl a jeho chasa se počala s lupiči bíti tak udatně, že museli se zkrvavenými hlavami ustoupiti. Jeden z nich pozbyl v seči ruky. Zalezlí ve svých doupatech jako spráskaní psi osnovali lupiči mlynářovi krvavou pomstu. Petrovský, aby ušetřil jejich krve, rozhodl se použíti k tomu lsti a zrady. Jednoho dne se objevil v Jelenici po městsku oděný pán, který se tvářil, jako by si vyšel do kraje hledati osvěžení. Vešel… číst dále
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.