Jednokřídlý barokní lovecký zámeček hraběte Františka Josefa z Valdštejna z r. 1711 od stavitele Mikuláše Raimondiho. Dnes slouží objekt jako myslivna.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní frontu zámečku
od východu
© Ondřej Štěpánek 09/2008
Tento malý lovecký zámeček leží v místní části obce Ptýrov, v Maníkovicích, asi 5 km západním směrem od Mnichova Hradiště. Kolem zámečku pojedete, pokud se vydáte z Mnichova Hradiště po červené cyklotrase směr do Bakova nad Jizerou a Bělou pod Bezdězem. Zámeček je však vidět již z dálky po levé straně (přibližně v prostoru mezi místními částmi Ptýrova - Čihátky a Branka), pokud pojedete po cestě ve směru z Bakova nad Jizerou do Kláštera Hradiště nad Jizerou.
Ondřej Štěpánek, 1.9. 2008
popis

Jednokřídlý, jednopatrový zděný zámek byl postaven v barokním slohu na obdélníkovém půdorysu s osou ve směru sever-jih. Delší strana zámku nese v přízemí i v patře řadu sedmi oken, některá byla však později zazděna. Kratší strana zámku má vždy po třech oknech, jak v přízemí, tak v patře. Fasáda budovy je zdobena jednoduchou štukovou výzdobou (mezi okny) a bosovanými nárožími. Vchod do zámku je veden v delší stěně budovy, a to ze strany odvrácené od cesty. Budova zámku je kryta mansardovou střechou, proraženou dvěma komíny. Dvůr zámku je dnes při severní straně zastavěn hospodářskými budovami, spíše dřevených konstrukcí.

Ondřej Štěpánek, 1.9. 2008

historie

Historie loveckého zámečku se začíná psát v roce 1711, kdy jej nechal postavit na pokyn hraběte Františka Josefa z Valdštejna stavitel Mikuláš Raimondi. Dnes slouží objekt zámku jako myslivna.

Ondřej Štěpánek, 1.9. 2008

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 radnice
 kostel sv. Barbory
 Mnichovo Hradiště
 mlýn Valenta
 Zvířetice
 Lhotice
 Dobrá Voda 1
 kostel sv. Václava
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 most přes Jizeru
 Zásadka
 Josefův Důl
 Baba
 Hrdlořezy
 Radechov
 Studénka
 Valečov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Masarykův most
 Drábské světničky
 fara
 Hrada
 Kosmonosy
 Klamorna
 kostel sv. Barbory
 Píčův statek
 Loreta
 Koprník
 Loukovec
 radnice
 Kurovodice
 Kněžmost
 Mužský
 Obětní kámen
 kostel sv. Vavřince
 Bělá pod Bezdězem
 Michalovice
 radnice
 Česká brána
 Rožátovský mlýn
 Šlapka
 Hynšta
 Staré Hrady
 Volenovice
 Bažantnice
 Soleček
 starý hřbitov
 divadlo
 Karmel
 Komárovský rybník
 sbor Jednoty bratrské
 nová radnice
 kostel sv. Havla
 stará radnice
 mariánský sloup
 Solec
 Templ
 dům č. p. 107
 Svijany
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 Chvistonosy
 židovský hřbitov
 rozhledna Čížovka
 rozhledna Vrchbělá
 Kuřívody
 Sukorady
 Rácov
 Neuberk
 Kolomuty
 Belvín
 Březno
 kostel sv. Václava
 Valdštejnsko
 kaple sv. Václava
 Rokytovec
 Křída
 kostel sv. Mikuláše
 Albrechtice
 Kováň
 kostel sv. Kateřiny
 Chlum
 panský dvůr Zájezd
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 fara
 Vinařice
 hradní pivovar
 Skalsko
 Velké Horky
 Niměřice
 Malkov
 Kost
 Kozlov
 Bezděz
 Krnsko
 poustevna
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Sychrov
 Arthurův hrad
 kostel sv. Štěpána
 Syslov
 Sovínky
 Domousnice
 Vlčí Pole
 židovský hřbitov
 Velké Všelisy
Základní informace místa
ID místa: 6689
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama