Kostel reformované evangelické církve byl vystavěn v letech 1785 – 1786 v pozdně barokním stylu. Obnoven r. 1816. Roku 1864 byla přistavěna věž v pseudorománském stylu, historizujícími úpravami prošlo i průčelí. Budova kostela slouží od r. 1987 jako depozitář Regionálního muzea v Mělníku.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel v Nebuželích
Pohled na kostel od severu.
© Pavel Vítek 09/2013
Obec Nebužely se nachází jedenáct kilometrů severovýchodně od Mělníka a 6 km jihozápadně od Mšena. Leží na železniční trati 076 Mladá Boleslav - Mšeno - Mělník. Okolo obce prochází silnice č. 273 Mělník - Mšeno - Doksy. Kostel Českobratrské církve evangelické stojí v severovýchodní čísti obce u křižovatky silnic, které vedou jednak do Kokořínského dolu a jednak směrem do města Mšeno.
Pavel Vítek, 27.10. 2013
popis

Evangelický kostel z 18. století, původně toleranční sbor reformované, nebo také helvetské náboženské obce. Původní vnitřní zařízení bylo velice prosté, bohužel se nedochovalo. Při stavbě věže v pseudorománském stylu v roce 1864 byly pořízeny i zvony. V interiéru zdejšího kostela jsou dodnes dvě kostelní kruchty, které jsou ozdobeny biblickými citáty. Na jednu z nich byly později osazeny varhany. Hlavní vstup do kostela je veden podvěžím. Budova slouží od roku 1987 jako depozitář Okresního muzea v Mělníku.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 2. (K – O), E. Poche a kol., Academia Praha 1982, http://svk7.svkkl.cz, 27.10. 2013

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1227. Roku 1781 toleranční patent císaře Josefa II. povolil činnost i jiným církvím než katolické. Patent povolil církvím také vybudování vlastních modliteben. Výstavba byla ovšem zatím omezena nařízením, že sbory nesmějí vznikat ve městech a nesmějí mít věž. Nový evangelický kostel v Nebuželích byl vystavěn v letech 1785 – 1786 v pozdně barokním stylu. Kostel byl obnoven roku 1816. Roku 1864 prodělal přestavbu, především přístavbu věže roku 1864 v novorománském stylu a historizující ztvárnění průčelí. Do věže byly zavěšeny nové zvony, které ulil K. Bellmann z Prahy. Roku 1987 byl kostel prodán Okresnímu muzeu Mělník (dnes Regionální muzeum Mělník), které od té doby budovu využívá jako svůj depozitář. Místní evangelický sbor byl zrušen k 1. 1. 1988.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 2. (K – O), E. Poche a kol., Academia Praha 1982, doplněno redakcí podle http://svk7.svkkl.cz, 27.10. 2013

Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Nebužely

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Harasov
 Řepín
 židovský hřbitov
 Bosyně
 Hradsko
 kostel sv. Jiří
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 kostel sv. Václava
 Kokořín
 kostel sv. Martina
 Klemperka
 Stránka
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 Nedamy
 Obří hlava a Žába
 Pokličky
 kostel sv. Havla
 Neuberk
 Hradišť
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Liblice
 evangelický kostel
 Valdštejnský lis
 Byšice
 evangelický kostel
 Hláska
 kostel sv. Ludmily
 Lobeč
 kaple sv. Josefa
 pivovar
 Vidim
 Pražská brána
 zdymadlo Hadík
 Košátky
 Stará škola
 Mělník
 větrný mlýn
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Klácelka
 Čertovy hlavy
 Dolní Beřkovice
 Starý zámek
 kamenný milník
 Slavín
 Vrátenská hora
 kaple
 socha sv. Anny
 socha Krista
 kostel sv. Havla
 Hořín
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 kaple sv. Václava
 Velké Všelisy
 Houska
 myslivna
 Had
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Skalsko
 zdymadlo Obříství
 Štěpánský most
 Libiš
 Týn
 Obříství
 vodárenská věž
 morový sloup
 socha sv. Markéty
 Zoopark Zelčín
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Ondřeje
 Slivínko
 Kováň
 evangelický kostel
 Syslov
 Salačův sloup
 evangelický kostel
 kostel sv. Linharta
 Sovínky
 Cítov
 Brocno
 kostel sv. Mikuláše
 Bezno
 Jenišovice
 Vorecká tvrz
 Malodvorská tvrz
 fara
 Zakšín
 železniční most
 solnice
 Chlumín
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jana a Pavla
 morový sloup
 kostel sv. Václava
 zdymadlo Lobkovice
 kaple sv. Vojtěcha
 Chcebuz
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 Valdštejnsko
 Kostelní Hlavno
 kaple
 kaple sv. Bartoloměje
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Snědovice
 Česká brána
 rozhledna Vrchbělá
 pomník obětem války
 kaple sv. Prokopa
Kontaktní informace
kontaktní adresa:
Regionální muzeum Mělník
Nám. Míru 54
276 01 Mělník
Tel: 315 630 922
http://www.muzeum-melnik.cz/
muzeum@muzeum-melnik.cz
Základní informace místa
ID místa: 11501
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama