Kostel vystavěn někdy okolo roku 1560. Věž a sakristie přistavěny v 19. století. Před kostelem socha sv. Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
Kostel z čela
© Aleš Marek 03/2006
Klášter Hradiště nad Jizerou se nachází asi 3 kilometry od Mnichova Hradiště. Kostel spolu s bývalým zámkem je dobře viditelný již z Mnichova Hradiště. Pokud Klášter navštívíme automobilem dá se zaparkovat na malém parkovišti před obecním úřadem od něhož je kostel vzdálen asi 50 metrů. Vedle kostela jsou pozůstatky benediktinského kláštera a zámku.
Aleš Marek, 16.3. 2006
popis

Na boční straně chrámu se nachází jedinečný raně gotický portál ze stejné doby jako zachovaný portál do bývalého opatského chrámu. Původní umístění portálu není známo, na současné místo byl osazen až druhotně - kostel je výrazně mladší stavba a o nepůvodní pozici svědčí i ne zcela správné osazení portálu. Kostel je uvnitř členěn renesanční kruchtou, která vysazená na 14 arkádových obloucích obíhá loď ze tří stran. Vybavení kostela bylo v 90. letech 20.st. výrazně ochuzeno při několikerém vykradení. V současnosti probíhá postupná rekonstrukce kostela.

Martin Mecerod (doplněno redakcí), 6.12. 2009

historie

Za zakladatele kostela je považován Jiří z Labauně a to v roce 1560. Goticko-renesanční, obdélníková jednolodní budova s hranolovou věží. Věž byla přistavěna v 19. století a současně s ní i sakristie. V předsíni věže je dvojitý portál s renesanční pískovcovou edikulou. Vnitřek lodi s vtaženými opěráky, které jsou sklenuty kříži s oblými žebry a vyzdobeny plastickými růžemi. Presbytář je zaklenut síťovou klenbou s dekorativními žebry. Po stranách triumfálního oblouku jsou malované erby Jiřího Labaunského a jeho dvou manželek. Zařízení: hlavní oltář je barokní, nesený anděly z roku 1740. Dominantou je obraz Narození Panny Marie, malovaný v benátském sluhu. Po stranách jsou sochy sv. Josefa a Antonína. Dva boční oltáře jsou vysvěceny sv. Janu Nepomuckému a sv. Václavovi. Kazatelna je barokní z roku okolo 1730 a je ve tvaru anděla nesoucího nádržku na vodu. V kostele jsou dva…  číst dále

Umělecké památky Čech, svazek druhý, Československá akademie věd spolu s Ústavem teorie a dějin umění. V roce 1978 vydala Academia, 16.3. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Vítězslav Šimák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 46 Politický okres mnichovohradišťský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1930
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB), Klášter Hradiště nad Jizerou

Místa v okolí

 Mnichovo Hradiště
 radnice
 Maníkovice
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Dobrá Voda 1
 Lhotice
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 kostel sv. Barbory
 Valečov
 Drábské světničky
 mlýn Valenta
 Loukovec
 Klamorna
 Hrada
 kostel sv. Václava
 Píčův statek
 Kurovodice
 Zvířetice
 kostel sv. Vavřince
 Mužský
 Obětní kámen
 radnice
 Baba
 Kněžmost
 Studénka
 Radechov
 Hynšta
 Bažantnice
 Staré Hrady
 Josefův Důl
 kostel sv. Havla
 Hrdlořezy
 Svijany
 fara
 Kosmonosy
 Loreta
 Komárovský rybník
 Šlapka
 kostel sv. Vavřince
 Masarykův most
 Soleček
 kostel sv. Barbory
 Bělá pod Bezdězem
 Michalovice
 Solec
 rozhledna Čížovka
 Belvín
 radnice
 Volenovice
 Česká brána
 Rožátovský mlýn
 kaple sv. Václava
 Chvistonosy
 starý hřbitov
 Albrechtice
 divadlo
 Sukorady
 Kuřívody
 Křída
 sbor Jednoty bratrské
 Karmel
 kostel sv. Kateřiny
 nová radnice
 kostel sv. Havla
 stará radnice
 mariánský sloup
 Templ
 dům č. p. 107
 Mladá Boleslav
 kostel sv. Víta
 Kozlov
 rozhledna Vrchbělá
 židovský hřbitov
 Kolomuty
 Březno
 panský dvůr Zájezd
 kostel sv. Václava
 hřbitovní kaple
 hradní pivovar
 Rácov
 Neuberk
 Kost
 Valdštejnsko
 Blaschkeho vila
 Sychrov
 městský špitál
 Semtinská lípa
 poustevna
 skalní mlýn
 mariánský sloup
 radnice
 Arthurův hrad
 Rokytovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Kováň
 Malý Rohozec
 evangelický kostel
 Skalsko
 Velké Horky
 kostel sv. Štěpána
 Niměřice
 Vlčí Pole
 Domousnice
 Bartošova pec
 židovský hřbitov
 Křižánky
Základní informace místa
ID místa: 3992
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama