Hrad existoval na přelomu 14. a 15. století, roku 1420 připomínán jako sídlo Hrzánů z Harasova. Ze staveb dochovány některé sklepy vytesané ve skále.
Hlavní obrázek místa
autor neuveden
Dnes předělaný na kuriozní rekreační obydlí nedaleko Kokořína můžete nalézti bývalý hrad nad rybníkem na Pšovce, vydátel-li se od stanice vlaku Lhotka u Mělníka po červené značce asi 5 km. Půjdete-li dále, dojdete na hrad Kokořín.
28.5. 2002
historie

Hrad Harasov stával na ostrohu nad Novým mlýnem na Vrutickém potoce a byl oddělen od bosyňské pláně příkopem, za nímž bylo čtverhranné předhradí. Další dva příkopy, mezi nimiž byl val, tvořily opevnění vlastního hradu. Ze staveb se podnes zachovaly některé sklepy vytesané ve skále. Později je však užívali mlynáři, kteří si je upravovali pro svou potřebu a v polovině 19. století dali vytesat další, takže dnešní stav zdaleka neodpovídá původní dispozici. Hrad Harasov postavili příslušníci rodu Hrzánů, z nichž se jako první připomíná Pešek Haras z Újezda, který se svými braty Čechotem (?) a Řehníkem svědčil r. 1321 na listině řádu německých rytířů v Řepíně. V r. 1356 se připomíná Bohuněk Haras, který seděl na Bosyni jako man hradu Housky, a v r. 1377 Hrzek z Újezda, jehož pravděpodobný syn Dobeš z Újezda vlastnil dvůr v Chlumíně u Mnichova Hradiště a psal se také z Chlumína. Nejspíše on vystavěl v sousedství…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 25.1. 2006

Další texty historie
pověsti

Krvomlýn

V romanticky divoké a přesto malebné krajině mezi Mělníkem a Kokořínem se táhne úzký skalní hřbet, končící náhle vysokou sráznou stěnou spadající k Harasovské tůni na dně Kroužeckého dolu. Zde, jihovýchodně od vesnice Bosyně, jsou zbytky bývalé tvrze, obehnané několika příkopy a valy, dnes už sotva znatelnými. Uprostřed skalní stěny jsou dvě místnosti vytesané v pískovci, přístupné z tvrze po kamenných stupních. K nim přiléhá začouzená jeskyně, sloužící dříve jako chodba. Odtud se dá po sedmi schodech sestoupit do prostorného sklepa, ale jen tehdy, není-li tůň zcela naplněna vodou. Jinak je sklep zatopený. Místo nahoře, u bývalé tvrze, zarostlé lesem, působí velmi smutně. Ještě chmurnější pocit však na člověka padne uvnitř skalních komnat. Náhodný kolemjdoucí se tu raději ani nezastaví a matky v okolních vesnicích hrozí dětem: „Nezlobte, nebo si pro vás přijde krvomlýnská panna!“ Pryč je již doba, kdy si rytíř Slavibor z Hrádku…  číst dále

Tajemný hlas minulosti Jiří F. Musil, 2002, 24.1. 2003

Půdorys místa

Hrubá informativní skica hradu podle J. Čížka
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Vysoká

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Bosyně
 Kokořín
 Kokořín - Staráky
 kostel sv. Václava
 Hradsko
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Klemperka
 Kokořín
 Nedamy
 Pokličky
 Obří hlava a Žába
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Stránka
 Řepín
 Vidim
 Starý zámek
 Čertovy hlavy
 Neuberk
 kaple sv. Josefa
 Klácelka
 Slavín
 židovský hřbitov
 kamenný milník
 Dolní Beřkovice
 socha Krista
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 Had
 Lobeč
 pivovar
 Hláska
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Pražská brána
 Vrátenská hora
 Valdštejnský lis
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Stará škola
 Mělník
 Houska
 kaple
 zdymadlo Hadík
 Hradišť
 kostel sv. Havla
 větrný mlýn
 socha sv. Anny
 Hořín
 kostel sv. Jakuba
 myslivna
 kostel sv. Václava
 Liblice
 evangelický kostel
 Byšice
 Brocno
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Václava
 Zakšín
 kostel sv. Václava
 Košátky
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jana a Pavla
 solnice
 kostel sv. Linharta
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Cítov
 socha sv. Prokopa
 Zoopark Zelčín
 Velké Všelisy
 kostel sv. Havla
 sušárna chmele
 zdymadlo Obříství
 Jenišovice
 Štěpánský most
 vodárenská věž
 Obříství
 fara
 radnice
 socha sv. Markéty
 morový sloup
 Skalsko
 socha sv. Floriána
 Libiš
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Ondřeje
 Dubá
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 socha sv. Floriana
 kostel sv. Jiljí
 Chlumín
 morový sloup
 Valdštejnsko
 kaple sv. Bartoloměje
 Snědovice
 Sukorady
 Slivínko
 Salačův sloup
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 stará škola
 fara
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Bezděz
 rozhledna Vrchbělá
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 389
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama