Hrad existoval na přelomu 14. a 15. století, roku 1420 připomínán jako sídlo Hrzánů z Harasova. Ze staveb dochovány některé sklepy vytesané ve skále.
Hlavní obrázek místa
autor neuveden
Dnes předělaný na kuriozní rekreační obydlí nedaleko Kokořína můžete nalézti bývalý hrad nad rybníkem na Pšovce, vydátel-li se od stanice vlaku Lhotka u Mělníka po červené značce asi 5 km. Půjdete-li dále, dojdete na hrad Kokořín.
28.5. 2002
historie

Hrad Harasov stával na ostrohu nad Novým mlýnem na Vrutickém potoce a byl oddělen od bosyňské pláně příkopem, za nímž bylo čtverhranné předhradí. Další dva příkopy, mezi nimiž byl val, tvořily opevnění vlastního hradu. Ze staveb se podnes zachovaly některé sklepy vytesané ve skále. Později je však užívali mlynáři, kteří si je upravovali pro svou potřebu a v polovině 19. století dali vytesat další, takže dnešní stav zdaleka neodpovídá původní dispozici. Hrad Harasov postavili příslušníci rodu Hrzánů, z nichž se jako první připomíná Pešek Haras z Újezda, který se svými braty Čechotem (?) a Řehníkem svědčil r. 1321 na listině řádu německých rytířů v Řepíně. V r. 1356 se připomíná Bohuněk Haras, který seděl na Bosyni jako man hradu Housky, a v r. 1377 Hrzek z Újezda, jehož pravděpodobný syn Dobeš z Újezda vlastnil dvůr v Chlumíně u Mnichova Hradiště a psal se také z Chlumína. Nejspíše on vystavěl v sousedství…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 25.1. 2006

Další texty historie
pověsti

Krvomlýn

V romanticky divoké a přesto malebné krajině mezi Mělníkem a Kokořínem se táhne úzký skalní hřbet, končící náhle vysokou sráznou stěnou spadající k Harasovské tůni na dně Kroužeckého dolu. Zde, jihovýchodně od vesnice Bosyně, jsou zbytky bývalé tvrze, obehnané několika příkopy a valy, dnes už sotva znatelnými. Uprostřed skalní stěny jsou dvě místnosti vytesané v pískovci, přístupné z tvrze po kamenných stupních. K nim přiléhá začouzená jeskyně, sloužící dříve jako chodba. Odtud se dá po sedmi schodech sestoupit do prostorného sklepa, ale jen tehdy, není-li tůň zcela naplněna vodou. Jinak je sklep zatopený. Místo nahoře, u bývalé tvrze, zarostlé lesem, působí velmi smutně. Ještě chmurnější pocit však na člověka padne uvnitř skalních komnat. Náhodný kolemjdoucí se tu raději ani nezastaví a matky v okolních vesnicích hrozí dětem: „Nezlobte, nebo si pro vás přijde krvomlýnská panna!“ Pryč je již doba, kdy si rytíř Slavibor z Hrádku…  číst dále

Tajemný hlas minulosti Jiří F. Musil, 2002, 24.1. 2003

Půdorys místa

Hrubá informativní skica hradu podle J. Čížka
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Vysoká

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Bosyně
 Kokořín
 Kokořín - Staráky
 kostel sv. Václava
 Hradsko
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Klemperka
 Kokořín
 Nedamy
 Pokličky
 Obří hlava a Žába
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Stránka
 Řepín
 Vidim
 Starý zámek
 Čertovy hlavy
 Neuberk
 kaple sv. Josefa
 Klácelka
 Slavín
 židovský hřbitov
 kamenný milník
 Dolní Beřkovice
 socha Krista
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 Had
 Lobeč
 pivovar
 Hláska
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Pražská brána
 Valdštejnský lis
 Vrátenská hora
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Stará škola
 Mělník
 Houska
 kaple
 zdymadlo Hadík
 Hradišť
 kostel sv. Havla
 větrný mlýn
 socha sv. Anny
 Hořín
 myslivna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Liblice
 evangelický kostel
 Byšice
 Brocno
 Týn
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Václava
 Zakšín
 kostel sv. Václava
 Košátky
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Jana a Pavla
 solnice
 kostel sv. Linharta
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Cítov
 socha sv. Prokopa
 Zoopark Zelčín
 Velké Všelisy
 kostel sv. Havla
 zdymadlo Obříství
 sušárna chmele
 Jenišovice
 vodárenská věž
 Štěpánský most
 Obříství
 fara
 radnice
 socha sv. Markéty
 morový sloup
 Skalsko
 socha sv. Floriána
 Libiš
 kaple sv. Ondřeje
 kaple sv. Floriána
 Dubá
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 kostel sv. Jiljí
 Chlumín
 morový sloup
 Valdštejnsko
 kaple sv. Bartoloměje
 Snědovice
 Sukorady
 Slivínko
 Salačův sloup
 kaple Panny Marie
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Prokopa
 Velký a Malý Bezděz
 kostel sv. Martina
 Bezděz
 rozhledna Vrchbělá
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 389
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama