Malá Morávka

vesnická památková zóna
Malá Morávka byla r. 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Předmětem ochrany je asi 60 převážně roubených domů, stodol a dalších objektů převážně z 18.-19. století. Dominantou je rychta přestavěná r. 1744 po požáru (dnes hotel a pošta), některé objekty obývány trvale, ostatní slouží k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
Rychta č.p. 59
© Luděk Vláčil 07/2018
Malá Morávka (německy Klein Mohrau) je horská obec ležící v pohoří Hrubý Jeseník v okrese Bruntál. Obec se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice Moravy a Slezska, kterou zde tvoří řeka Moravice. Obec Malá Morávka je významnou turistickou a rekreační lokalitou, vyhledávanou jak v létě tak v zimě. Ve slezské části katastrálního území obce se nacházejí známé turistické cíle: Petrovy kameny, vodopády Bílé Opavy i rozhledna a televizní vysílač na vrcholu Pradědu.
Luděk Vláčil, 24.11. 2018
historie

Ves byla založena jako hornická osada. V okolí říčky Moravice a Bělokamenného potoka se těžila železná ruda, která se odtud v 16. století vozila do bruntálského hamru. Před koncem 16. století zde nechal Bernard z Vrbna postavit nové hutě a čtyři hamry, aby byly přímo u zdrojů železné rudy, dřeva a vody. První písemná zmínka o Malé Morávce pochází z roku 1594. V roce 1621 byl majetek pánů z Vrbna konfiskován a dostal se do vlastnictví Řádu německých rytířů. V 2. polovině 17. století se počet obyvatel zvýšil a rychtář Tomáš Gross postavil první rychtu. V roce 1678 dědičnou rychtu zakoupil, správce komendy Řádu německých rytířů v Opavě, Balzer Richter. 11. srpna 1740 za Jana Kašpara Richtera rychta vyhořela. V roce 1744 ji obnovil jeho syn Karl Josef Richter. Richterové plnili funkci rychtářů až do roku 1817, kdy si rychtářství koupil Jan Muller. Stavba byla nově upravena v roce 1904 podle projektu…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://pamatkovykatalog.cz/, http://www.malamoravka.cz/informace-o-obci/historie/mala-moravka a další, 23.11. 2018

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 kaple sv. Josefa
 lípa Hadí královna
 Nová Ves
 barokní most
 Moravická kyselka
 Malá Štáhle
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 vodopád
 kostel sv. Barbory
 Alfrédova chata
 hraniční sloup
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 Jelení studánka
 chata Barborka
 Janovice
 kaple sv. Antonína
 Spitzerova vila
 Praděd
 Zelené kameny
 kostel sv. Michala
 Františkova myslivna
 mincovna
 Rýmařov
 radnice
 městské hradby
 Ztracené kameny
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 panský dům
 Gabrielův dům
 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 Bruntál
 Stará radnice
 Freudenštejn
 chata Švýcárna
 Fürstenwalde
 Vrbno pod Pradědem
 kašna
 kostel sv. Josefa
 evangelická zvonice
 Strálek
 Tlustá Berta
 Vysoký vodopád
 Široká Niva
 Široká Niva
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Antonína
 kosárna
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Rabštejn
 Mnichov
 Rešov
 kostel sv. Kateřiny
 Červenohorské sedlo
 Rešovské vodopády
 Na Skalce
 Vozka
Základní informace místa
ID místa: 13935
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama