Malá Morávka

vesnická památková zóna
Malá Morávka byla r. 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Předmětem ochrany je asi 60 převážně roubených domů, stodol a dalších objektů převážně z 18.-19. století. Dominantou je rychta přestavěná r. 1744 po požáru (dnes hotel a pošta), některé objekty obývány trvale, ostatní slouží k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
Rychta č.p. 59
© Luděk Vláčil 07/2018
Malá Morávka (německy Klein Mohrau) je horská obec ležící v pohoří Hrubý Jeseník v okrese Bruntál. Obec se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice Moravy a Slezska, kterou zde tvoří řeka Moravice. Obec Malá Morávka je významnou turistickou a rekreační lokalitou, vyhledávanou jak v létě tak v zimě. Ve slezské části katastrálního území obce se nacházejí známé turistické cíle: Petrovy kameny, vodopády Bílé Opavy i rozhledna a televizní vysílač na vrcholu Pradědu.
Luděk Vláčil, 24.11. 2018
historie

Ves byla založena jako hornická osada. V okolí říčky Moravice a Bělokamenného potoka se těžila železná ruda, která se odtud v 16. století vozila do bruntálského hamru. Před koncem 16. století zde nechal Bernard z Vrbna postavit nové hutě a čtyři hamry, aby byly přímo u zdrojů železné rudy, dřeva a vody. První písemná zmínka o Malé Morávce pochází z roku 1594. V roce 1621 byl majetek pánů z Vrbna konfiskován a dostal se do vlastnictví Řádu německých rytířů. V 2. polovině 17. století se počet obyvatel zvýšil a rychtář Tomáš Gross postavil první rychtu. V roce 1678 dědičnou rychtu zakoupil, správce komendy Řádu německých rytířů v Opavě, Balzer Richter. 11. srpna 1740 za Jana Kašpara Richtera rychta vyhořela. V roce 1744 ji obnovil jeho syn Karl Josef Richter. Richterové plnili funkci rychtářů až do roku 1817, kdy si rychtářství koupil Jan Muller. Stavba byla nově upravena v roce 1904 podle projektu…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://pamatkovykatalog.cz/, http://www.malamoravka.cz/informace-o-obci/historie/mala-moravka a další, 23.11. 2018

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 kaple sv. Josefa
 lípa Hadí královna
 barokní most
 Moravická kyselka
 Malá Štáhle
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 vodopád
 kostel sv. Barbory
 Alfrédova chata
 hraniční sloup
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 Jelení studánka
 chata Barborka
 Janovice
 Spitzerova vila
 Praděd
 Zelené kameny
 kostel sv. Michala
 Františkova myslivna
 mincovna
 Rýmařov
 radnice
 městské hradby
 Ztracené kameny
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 panský dům
 Gabrielův dům
 kostel sv. Michala
 Bruntál
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Freudenštejn
 chata Švýcárna
 Fürstenwalde
 Vrbno pod Pradědem
 kašna
 kostel sv. Josefa
 evangelická zvonice
 Strálek
 Tlustá Berta
 Široká Niva
 Široká Niva
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Antonína
 kosárna
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Rabštejn
 Mnichov
 Rešov
 kostel sv. Kateřiny
 Červenohorské sedlo
 Rešovské vodopády
 Vozka
Základní informace místa
ID místa: 13935
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama